Okazuje się, że nie tylko sprawa Milusina oraz Wierzbanowskiej były w ostatnim czasie tematem gorących dyskusji w Sulejówku. Na zaproszenie Jadwigi Wójcik przybyli do miejskiego ratusza kierownicy jednostek odpowiedzialnych za zdrowie i ochronę środowiska, radni, a także członkowie Klubu Ekologicznego, aby poznać koncepcję i założenia strefy ochronnej dla ujęcia wody na potrzeby miasta

Do źródeł...

Prelegent Jacek Kapuściński przekazał przybyłym informację, że w Ministerstwie Środowiska złożony został projekt o ustanowienie strefy ochronnej dla Sulejówka.
Wniosek taki został pozytywnie rozpatrzony na Regionalnym Zespole Spółek Wodnych i chociaż ze względów formalnych nie ma ustanowionej strefy dla ujęć komunalnych, rozpoznanie (b. dokładne) hydrologiczne zasobów jednoznacznie wskazuje, że taka strefa musi być określona.


O ustalenie strefy wystąpił sulejówecki MZWiK, gdyż to on, jako właściciel ujęć, może w tej sprawie występować. Według wyników badań hydrofizycznych zasoby wód podziemnych w Sulejówku są słabe i poważnie zagrożone w sytuacji klęski ekologicznej. Wody podziemne nie tylko zalegają nisko, ale także są słabo izolowane warstwami piasków. Ponadto występuje w tym rejonie tylko jedna warstwa wód. Dodatkowym zagrożeniem jest występowanie tzw. „okna geologicznego”, przez które do wód podziemnych mogą przenikać jony NaCl itp. szkodliwe związki. Dodatkowo duża liczba szamb w rejonie Ratajewa stwarza zagrożenie bakteriologiczne. W opinii J. Kapuścińskiego oraz Romana Churskiego z MZWiK priorytetowe działania na dzień dzisiejszy to przede wszystkim odwiert studni awaryjnych oraz wprowadzenie monitoringu, aby badać wpływ zanieczyszczeń na degradację wody. Powinno się także wykorzystać alternatywne źródła w północnej części Sulejówka (mimo że one także są jednowarstwowe o charakterystyce podobnej do obecnie eksploatowanych). Dalsza rozbudowa ujęcia „Szkopówki” nie jest już możliwa z uwagi na istniejące w tym rejonie zagrożenia oraz osiągnięcie maksymalnej wydajności (150 m3/ godzinę). Mimo trudnej sytuacji geologicznej, wody podziemne w Sulejówku są zaliczane do II klasy czystości. Z uwagi na występowanie azotanów, gorsza jest jedynie ich jakość w rejonie Żurawki i Ratajewa. Strefa ochronna dla Sulejówka została wyznaczona w oparciu o „okna geologiczne”, dlatego ma ona rygorystyczne zakazy, chociaż uwzględniające interes społeczny. W strefie nie przewiduje się likwidacji zakładów przemysłowych, a budownictwo indywidualne jest realizowane pod pewnymi rygorami.
Trzeba przyznać, że szczególnie radne Jadwiga Wójcik i Hanna Matracka wykazały duże zainteresowanie problemami geologicznymi. Obecni na spotkaniu członkowie „Klubu Ekologicznego” próbowali „rozprowadzić” spotkanie, jednak stanowcza postawa Wójcikowej utrzymała całe spotkanie na wysokim poziomie merytorycznym. –To jest spotkanie z ekspertami i rozmawiamy o strefie ochronnej, a nie na tematy dowolne - tłumaczyła „ekologom” przewodnicząca komisji środowiska. Taka postawa ostatecznie zniechęciła „klubowiczów” do próby urządzenia pyskówki. Ostatecznie spotkanie zakończyło się pełnym sukcesem nie tylko organizacyjnym, ale także fachowym. Większość uczestników stwierdziła, że ich wiedza w zakresie wodonośnym także się rozszerzyła.

Numer: 2005 08





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *