W Mińsku

Biblioteka Pedagogiczna, Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego oraz Miejski Dom Kultury w lokalu towarzystwa zaprezentowali ciekawą ekspozycję pt. „Prasa młodzieżowa i szkolna Mińska i okolic”

Orle Gniazda

W Mińsku / Orle Gniazda

Od kiedy istnieją szkoły publiczne, zawsze młodzież redagowała kroniki, pisemka ilustrowane czy zwykle okazjonalne gazetki, gdy wydarzyło się w szkole coś szczególnego. Z tych działań wykluło się wiele talentów polskiej publicystyki. Jednym z nieletnich mińskich „redaktorów” był np. Tadeusz Chróścielewski. Jako dowód leżą w gablocie egzemplarze pisemka „Szkolna Ława” z 1921 r., na co szczególną uwagę zwrócił otwierający tę arcyciekawą wystawę Janusz Kuligowski – prezes TPMM. W jednej z gazetek okresu międzywojennego można przeczytać szczegółowy opis przyjazdu na miński peron pierwszego pociągu elektrycznego. Jest to o tyle ciekawe, że oficjalna mińska prasa nie odnotowała tego wydarzenia. Tytuły wspaniałe: „Rzeczpospolita Uczniowska”, „Wzlot”, „Osa” – satyryczne pisemko. Dowiadujemy się, że były gimnazja męskie i żeńskie w Mińsku, a każde redagowało swój organ prasowy. Są oczywiście współczesne pisma jak ciekawy „Eurożak” z Jakubowa czy „Gimzetka” – gimnazjum nr 1, „Co tam w budzie?” – gazetka międzyszkolna z Sulejówka, „Okienko” z Dobrego i wiele innych.
Oprócz prasy szkolnej znalazło się miejsce w gablotach dla pozycji, które trudno nazwać prasą młodzieżową czy szkolną, ale stanowią amatorską ciekawostkę. Jest więc informator duszpasterski „Apostoł” z Mrozów, organ DPS św. Józefa z Mieni „Przystań” oraz „Belfer Doskonały” – kwartalnik wydawany przez nauczycieli gimnazjum nr 1.
Jako motto wystawy posłużyły jakże adekwatne słowa Janusza Korczaka: „Gazetka zbliża, wiąże klasę czy szkołę, dzięki niej poznają się tacy, którzy się nie znali zupełnie i wysuwa się na widownię tych skupionych, którzy potrafią wysłowić się w ciszy z piórem w ręku, a przekrzyczani będą w hałaśliwej dyspucie” – święte słowa i oby tych wysławiających się sprawnie piórem (czy komputerem) było jak najwięcej!

Numer: 2006 12   Autor: (bak)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *