W Latowiczu

Po ubiegłorocznym uśpieniu przez kombatantów AK rocznicy próby odbicia polskich więźniów w budynku szkoły w Latowiczu w lutym 1944 roku, zamienionym na więzienie gestapo, w roku bieżącym inicjatywę przejął wójt gminy Bogdan Świątek-Górski i trzeba przyznać, że zorganizował to bardzo dobrze

Zwrócona pamięć

W Latowiczu / Zwrócona pamięć

Po wpadce kuriera AK, w drugiej dekadzie lutego 1944 roku, Niemcy aresztowali ponad 60 patriotów polskich, głównie żołnierzy AK z terenu miasta i powiatu Mińsk Mazowiecki. Dowództwo obwodu „Mewa” podjęło bezskuteczną próbę odbicia więźniów. Zawiodła organizacja akcji i brak odpowiedniego uzbrojenia, zdradziła też dziewczyna zadająca się z żandarmami. Niemcy nie dali się zaskoczyć. W roku bieżącym obchodzona była 62. rocznica tych wydarzeń.
Uroczystość rozpoczęła się uroczystą mszą świętą w kościele parafialnym p.w. Św. Walentego w Latowiczu pod przewodnictwem ks. prałata płk. Jana Sikory w koncelebrze z ks. proboszczem Wojciechem Zdunem i ks. prałatem Sylwestrem Sienkiewiczem z Wołomina. Na wstępie proboszcz ks. Zdun powitał wszystkie poczty sztandarowe, kombatantów, władze samorządowe, powiatowe i gminne oraz wiernych. Okolicznościową homilię nawiązującą do tamtych wydarzeń wygłosił ks. płk. Sikora, uczestnik grupy szturmowej na więzienie w nocy z 19 na 20 lutego 1944 roku. Przypomniał jednocześnie uczestnikom nabożeństwa o obowiązku troski o Ojczyznę w czasach obecnych. Na zakończenie nabożeństwa została odśpiewana rota „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród”.
Po mszy świętej na czele z orkiestrą miejscowej straży pożarnej pod batutą Andrzeja Osiaka i pocztami sztandarowymi, przemaszerowano pod tablicę pamiątkową na budynku szkoły. Uroczystość tutaj poprowadziła dyrektor Zespołu Szkół Joanna Papińska. Został odegrany hymn państwowy, przypomniana historia wydarzeń, a następnie poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Wśród wiązanek znalazły się kwiaty od prezesa Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych gen. dyw. Wacława Szklarskiego, od starosty mińskiego, wójta gminy, związków kombatanckich AK, miejscowych firm państwowych i spółdzielczych, a także od okręgu siedleckiego KPN. Dalsza część uroczystości miała miejsce na sali w szkole. Po powitaniu zaproszonych osobistości dyr. Papińska poprosiła gen. Szklarskiego o zabranie głosu. Ten podziękował za zaproszenie, wyraził uznanie dla organizatorów uroczystości oraz w asyście płk. Stanisława Całki – sekretarza Głównego Zarządu ZKRP i BWP - udekorował ks. płk. Sikorę, dyr. Papińską, a także wójta Świątka-Górskiego odznaką związkową „Za zasługi dla ZKRP i BWP”. W imieniu odznaczonych podziękował ks. płk. Sikora. Taka sama odznaka została przyznana Edwardowi Gryglasowi – prezesowi miejscowego koła ZKRP i BWP.
W części artystycznej wystąpił zespół szkolny, który przedstawił program słowno-muzyczny obrazujący tamte tragiczne wydarzenia, przeplatany pieśniami partyzanckimi i żołnierskimi. Część artystyczna została przygotowana przez nauczycieli: Ewę Sudę, Agnieszkę i Andrzeja Gizińskich, zaś scenografia sali – przez Annę Świątek, Grażynę Płatek, Annę Kłos i Małgorzatę Tomaszewską. Chórowi przygrywała Olga Kosmynina. Dzieciom za występy oraz dyrektorowi i nauczycielom za przygotowanie uroczystości podziękował Michał Wasilewski – przewodniczący powiatowej rady kombatantów przy staroście mińskim, ofiarowując książki do szkolnej biblioteki. Na zakończenie zaproszeni goście zostali poczęstowani obiadem serwowanym na stołówce szkolnej.

Numer: 2006 11   Autor: Franciszek Zwierzyński





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *