Siedleccy radni uchwalili...

Siedleccy radni jednomyślnie przyjęli strategiczny dla tutejszego rozwoju Lokalny Program Rewitalizacji miasta na lata 2005-2013

Lifting miasta

Siedleccy radni uchwalili... / Lifting miasta

Program, bazujący na analizie aktualnej sytuacji miasta, jest wymagany przy wnioskowaniu przez właścicieli nieruchomości dotacji na zagospodarowywanie zdegradowanych obszarów miejskich, poprzemysłowych i powojskowych. Zdaniem autora, inż. Stanisława Lisa, eksperta ds. polityki regionalnej i funduszy UE, dokument zatwierdzono w znakomitym czasie - mało jest podobnych w innych miastach, a zakres możliwych do pozyskania funduszy - spory.
- Program jest tak pomyślany, że ma kilkaset zadań, 11 projektów wiodących i 69 beneficjentów, z których wielu samemu domagało się i pilnowało wpisania zadań - wyjaśnia inż. Lis. Prezydent Mirosław Symanowicz dodaje: - Ok. 70% obiektów uwzględnionych w programie nie należy do miasta. Przez 5 miesięcy opracowywano koncepcje rewitalizacji zaniedbanej historycznej zabudowy między ul. Pułaskiego, Floriańska, Sienkiewicza i Kilińskiego, w tym m.in. gmachu LO im. B. Prusa, dawnego kina „Sojusz”, odtworzenia planu Rynku Głównego z XIX w., modernizacji i zmiany zarysu budynku kina „Podlasie”, rewaloryzacji Parku Miejskiego, przebudowy zabytkowej części siedziby szpitala miejskiego, rewitalizacji budynku po zakładach Karo na Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości WSFiZ, renowacji gmachu KMP, zabytkowej Kaplicy św. Krzyża, hali „Pogoni”, rewitalizacji hal po PKP na Centrum Sportowo-Rekreacyjne i Targowo-Wystawiennicze oraz zabezpieczającą ten ogromny wysiłek budowę systemu monitoringu miasta. Niemal wszystkim projektom towarzyszą opracowania tzw. małej architektury, tj. terenów zieleni.
Jak wyjaśnia prezydent Symanowicz, koncepcje zawarte w programie nie są zobowiązujące - dopóki nie zostaną przyznane na nie środki, można je zmienić na każdej sesji rady miasta. Jedynym ogranicznikiem jest wykonalność. Ze zmianą przeznaczenia obiektu zmieni się wysokość dotacji. Dokument jest programem otwartym, który zawsze można uzupełnić czy poszerzyć o nowy projekt.
Celem realizacji kompleksu założeń programu jest poprawa warunków mieszkalnictwa, zwiększenie dostępności infrastruktury sportowej i rekreacyjnej, wzrost bezpieczeństwa i konkurencyjne zdynamizowanie rozwoju miasta.

Numer: 2006 10





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *