W niedzielę, 30 stycznia podsumowano działalność jednostki OSP Mrozy. W minionym roku było 14 akcji gaśniczych, w tym 4 poza gminą i 12 ratowniczych. Miniony rok był spokojniejszy, niż poprzednie lata
Przed 80-leciem
Prezes Stanisław Soćko, kończąc sprawozdanie działalności jednostki w Mrozach, podziękował wójtowi za wsparcie i aktywność na rzecz bezpieczeństwa ppoż. Również prezes Powiatowego Zarządu OSP, Antoni J. Tarczyński stwierdził, że Mrozy są jedną z czołowych gmin w tych działaniach, a wójt Jaszczuk szczególnie opiekuje się jednostkami OSP, o czym świadczą remonty 12 obiektów strażackich za ok. 600 tys. zł, w tym ok. 370 tys. na OSP w Mrozach.
W czerwcu planowane jest powiatowe święto strażaków, które powinno odbyć się w Mrozach, tym bardziej, że zaplanowano zakończenie remontu strażnicy i 80-lecie istnienia OSP. Zdaniem A. Tarczyńskiego, planowana uroczystość będzie okazją do wręczenia statuetki „Floriana” najbardziej zaangażowanym druhom.
Zebranie było okazją do podsumowania działalności straży w powiecie, jakie przedstawił zastępca komendanta powiatowego PSP, Jarosław Ufnal. Na terenie naszego powiatu działa 91 jednostek OSP i Wojskowa Straż Pożarna, w tym 81 jednostek OSP typu „S”, czyli przynajmniej 1 samochód gaśniczy na wyposażeniu, z których 13 włączonych jest do KSRG. Mają co robić, ponieważ jest ok. 100 większych zakładów pracy, ok. 500 warsztatów stwarzających zagrożenie pożarowe, 30 kompleksów leśnych (ponad 100 ha), zaliczonych do II kategorii zagrożenia pożarowego oraz 3 z I kategorią zagrożenia, co w okresie suszy zwiększa liczbę pożarów. Cieszy fakt, że z roku na rok jesteśmy ostrożniejsi, ponieważ liczba interwencji maleje. W minionym roku powstało 920 zdarzeń, w tym 368 pożarów, w 2003 – 1174 zdarzenia (pożary - 630), a w 2002 roku – 942 zdarzenia (pożary – 432). Najczęściej strażacy interweniowali w Mińsku Mazowieckim (232), Halinowie (152), Sulejówku (137), gminie Mińsk Maz. (104) i gm. Dębe Wielkie (79), najmniej w Latowiczu (11) i Jakubowie (12). Okazuje się, że najtrudniejszymi miesiącami roku były: kwiecień - 73 pożary (najczęściej trawy) oraz lipiec i sierpień – łącznie 210 miejscowych zagrożeń (najczęściej usuwanie gniazd os i szerszeni). Najczęstsze przyczyny pożarów to: podpalenie (175), nieostrożność osób dorosłych przy posługiwaniu się ogniem otwartym (61) i wady urządzeń i instalacji elektrycznych (32). W 46 przypadkach przyczyn nie ustalono.
Funkcjonariusze mińskiej PSP kontrolują zakłady pracy oraz stacje paliw i auto-gazu, prowadzą również działalność informacyjno-ostrzegawczą oraz akcje propagujące zasady bezpieczeństwa pożarowego dla dzieci i młodzieży.
Numer: 2005 06
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ