Konkurs plastyczny TPMM

Miłość do swego miejsca zamieszkania to dar już rzadki, często ocierający się o lokalny, patriotyczny snobizm. Często jakże wstydliwy, gdy artyści zwykli się stroić w kosmopolityczne pióra. Można przełamać tę tendencję, organizując rys. konkursy plastyczne dla dzieci

Mińsk odmalowany

Konkurs plastyczny TPMM / Mińsk odmalowany

Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego zadaje sobie trud kształcenia wyborów dorosłych, drukując m.in. „Rocznik Mińskomazowiecki”. Nie zapomina również o najmłodszych, organizując co roku konkurs plastyczny. Tegoroczny pod nazwą „Moje miasto, a w nim...” cieszył się sporą popularnością, gromadząc na koncie 252 prace indywidualne i zbiorowe młodych mińszczan. Wszystko obejrzało i oceniło jury złożone z działaczy towarzystwa: Tomasza Adamczaka, Elżbiety Janke, Marka Chabrowskiego i Mariusza Dzienio.
Nie było łatwo ocenić taki stos rysunków, a tym bardziej wybrać z niego najlepsze, czyli najokazalsze w formie i treści. Jurorzy musieli też zwrócić uwagę na wiek uczestników i samodzielność wykonania prac, wśród których były też formy przestrzenne imitujące makiety znanych mińskich budowli, jak np. kościół pw. NNMP, pałace i dwory. Ale udało się wybrać po pięć rysunków w dwóch kategoriach, które razem z pozostałymi stworzyły nieobojętną dla oczu galerię.
Szczególnie interesujący jest nagrodzony pierwszą lokatą cykl 15 prac uczniów „Szóstki” z Koła Małego Plastyka pod opieką E. Bregoły, które od razu można powielić i wydać w formie pocztówek. Drugie miejsce w kategorii kl. I-IV zdobyła Marysia Zagórska z Kopernika, trzecie – Ada Pacewicz z Dąbrówki, a wyróżnienia przyznano Agatce Słomskiej i Hubertowi Oganesianowi (oboje z SP-1 i spod ręki E. Zagórskiej).
Spośród klas V-VI najwyższe uznanie jury wzbudziły aż dwa obrazy-kolaże: pałac Moniki Rybak z Szóstki (op. M. Tomkiewicz) oraz park Igi Pszczółkowskiej z Kopernika, którą wiodła do sukcesu Agnieszka Kaczmarczyk. Chata Kingi Maciejec z Szóstki zasłużyła na plastyczny brąz, a wyróżnienia przyznano Bartoszowi Rzemińskiemu z Dwójki (op. M. Reda) i Justynie Kowalskiej z SOSzW (op. K. Ratyńska).
Były też nagrody specjalne. Leszek Celej, dyrektor Muzeum Ziemi Mińskiej ufundował album Kołu Przyjaciół Biblioteki działającemu przy SP-5, a nasza redakcja postanowiła dodatkowo wyróżnić Igę Pszczółkowską za plakat utopionego w światłocieniach parku i autorów prac ukazujących zespoły w ludowych strojach – reminiscencję z Festiwalu Chleba. Otrzymają je (w redakcji) Martyna Kowalek, Anna Kozak, Daniel Chmielaryk, Jakub Kluryk i Dorota Ratojczyk z Dąbrówki. Ale największą nagrodą dla wszystkich artystów będzie trwająca do 23 lutego wystawa w pałacowej galerii i mińszczanie, którzy ją odwiedzą. Warto zrobić sobie taki plastyczno-patriotyczny oddech, by zobaczyć Mińsk, jakiego na co dzień nie widzimy. Może władze miasta również dostrzegą piękno tak odmalowanego Mińska i zasponsorują album z najlepszymi konkursowymi pracami (?!). Na 585. urodziny pasowałby jak ulał.

Numer: 2006 07   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *