Rynek pracy w ostatnim okresie przechodzi duże zmiany, co ma swoje odzwierciedlenie w zadowoleniu pracowników, które ma tendencję spadkową.

Niedosyt z pracy

Według OBOP-u w 2007 r. Polacy byli umiarkowanie zadowoleni ze swojej pracy – 49 punktów, natomiast w roku 2008 wskaźnik satysfakcji spadł do 43 punktów, co oznacza, że ogólne zadowolenie z pracy jest na niskim poziomie, podczas gdy średnia wartość dla Europy wynosi 59 punktów.
Istnieją duże rozbieżności w rodzaju wykonywanej pracy oraz satysfakcji z niej płynącej. Najbardziej zadowolonymi pracownikami są osoby pracujące w biurach (88%), natomiast najmniej – robotnicy niewykwalifikowani oraz robotnicy rolni (28%).
W ostatnim czasie odnotowuje się w Polsce spadek bezrobocia do 11,1%. Na rynku obserwuje się walkę firm zarówno o pracowników fizycznych, jak i specjalistów, dla których atrakcyjną alternatywą okazuje się praca za granicą. Mamy do czynienia z rynkiem pracownika, a nie pracodawcy. GUS policzył, że w ciągu ostatniego roku liczba osób zwalnianych przez pracodawców zmalała aż o 30,6%, podczas gdy o 12,5% wzrósł odsetek osób, które z różnych powodów same rezygnowały z pracy.
Skąd więc bierze się spadek satysfakcji Polaków z pracy? - Obecna sytuacja na rynku pracy może powodować wzrost wymagań pracowników względem pracodawców, dlatego też firmy, zdając sobie sprawę z roli pracownika w budowaniu siły rynkowej firmy, powinny prowadzić ciągły monitoring ich zaangażowania i lojalności – radzą fachowcy. (jaz)

Data: 07.05.2008





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *