W kompetencji rad samorządu lokalnego jest podejmowanie uchwały w sprawie naliczania opłat adiacenckich z tytułu podziału nieruchomości i określenie stawki tej opłaty.

Adiacencki odrzut

Adiacencki odrzut

Z taką propozycją wystąpiła burmistrz Halinowa Jolanta Damasiewicz na sesji rady miejskiej 27 czerwca 2008 r., proponując 30% wzrost wartości nieruchomości. Już przy uchwaleniu porządku obrad sesji szef opozycyjnego klubu „Normalność i Rozwój” radny Zbigniew Niewiatowski wniósł o zdjęcie projektu tej uchwały, tłumacząc, że sprawa rodzi skutki finansowe dla mieszkańców gminy i wymaga jeszcze „przetrawienia” na posiedzeniach komisji rady. Kiedy przewodniczący rady Włodzimierz Gronczewski zarządził głosowanie w tej sprawie, to 7 radnych było przychylnych wnioskowi Niewiatowskiego, 5 – przeciw, a 2 wstrzymało się. W ten sposób już po raz kolejny sprawa opłat adiacenckich odeszła w Halinowie na „tor boczny”.
Jak wiadomo, ustalenie wysokości opłaty adiacenckiej nie jest rzeczą prostą – wymaga opinii rzeczoznawcy majątkowego o wartości nieruchomości zarówno przed, jak i po jej ewidencyjnym podziale przy zastosowaniu cen na dzień wydania decyzji o ustaleniu opłaty adiacenckiej. Jest to rzecz pracochłonna i zbiurokratyzowana. (fz)

Data: 09.07.2008





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *