Dobre inwestycyjne

W gminie Dobre idzie nowe. Po opuszczeniu przez policję komisariatu, budynek przeznaczono na muzeum Konstantego Laszczki, które będzie ocieplane gazem. Właśnie z Włochami podpisano akt erekcyjny budowy gazociągu o długości 34 km i przekroju 225 mm, który od Rudzienka będzie biegł przez Dobre, Strachówkę, Jadów aż pod Łochów...

Laszczka na gazie

Spotkanie miało charakter międzynarodowy, więc wójt Tadeusz Gałązka sięgnął do historii, przypominając 28 lipca 2015 roku, kiedy w obecności burmistrza Łochowa śp. Mariana Dzięcioła i wójtów obecnych na spotkaniu zostało podpisane porozumienie odnośnie położenia gazociągu Dobre – Łochów. Nazwał go ważnym dniem, ale dzisiaj jest ważniejszy, bo zapisze się w kronikach Dobrego jako wstęp do rozwoju gminy. To właśnie tutaj zostanie podpisany i wkopany w miejscu, gdzie zbudowana zostanie stacja redukcyjna gazu dająca początek całej inwestycji. Wójt podkreślił jak ważną inwestycją dla mieszkańców jest budowa gazociągu, dzięki któremu będą mogli wykorzystać gaz do ogrzewania pomieszczeń, a infrastruktura gazowa pozwoli na przyciągnięcie inwestorów na tereny gminy.
Prezes Emanuele Seghezzi przyznał, że firma SIME długo zastanawiała się nad wyborem lokalizacji budowy gazociągu Dobre-Łochów, ponieważ miała bardzo dużo chętnych. Nie żałuje, gdyż właśnie tutaj widzi on ogromne możliwości rozwoju dzięki bliskości miasta stołecznego Warszawy oraz otwartości mieszkańców i gospodarzy zagazowywanych gmin.
Dyrektor SIME POLSKA Jerzy Trzciński powiedział zaś, że od podpisania porozumienia do erekcji trzeba było pokonać wiele trudności tj. uzyskać 25 decyzji  wcześniej uzgadniając je z wieloma podmiotami.
Udało się, więc można akt podpisać i zakopać w miejscu, gdzie ma powstać stacja redukcyjna gazu, czyli na południowym krańcu Dobrego. Tam właśnie po uprzednim poświęceniu i krótkiej modlitwie w intencji powodzenia przedsięwzięcia nastąpiło wkopania kapsuły z podpisanym aktem.

A co z muzeum Laszczki? Dzięki funduszom unijnym, już na początku przyszłego roku zyska ono nową przestrzeń. Decyzją zarządu Mazowsza projekt otrzyma z RPO dofinansowanie ponad 330 tys. zł. W ramach projektu przeprowadzone zostaną roboty budowlane: rozbiórkowe, remontowe i renowacyjne. Budynek będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo. Ponadto zakupiony system audio przewodników ułatwi zwiedzanie muzeum osobom niedowidzącym i niedosłyszącym.
W nowo powstałym obiekcie organizowane będą lekcje muzealne, warsztaty rzeźbiarskie, zajęcia manualne dla dzieci, projekcje filmu o Konstantym Laszczce i jego twórczości oraz wykłady i prelekcje.
Projekt będzie realizowany w partnerstwie z Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim i Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie.

Numer: 19 (1023) 2017 Autor: J. Zbigniew PiątkowskiKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *