Cegłów inwestycji

Władze i mieszkańcy Cegłowa już od lat starają się o budowę bezkolizyjnego przejazdu kolejowego w ich miejscowości. Teraz wreszcie pojawiła się koncepcja wykonania inwestycji, i to nie jednej, ale od razu dwóch. Problemem jest tylko koszt, który w pierwszym etapie wynosi ok. 33 mln zł, czyli porównywalnie do całego budżetu gminy…

Milionowe przejazdy

Koncepcja zakłada budowę dwóch przejazdów bezkolizyjnych w Cegłowie. Pierwszy – w formie wiaduktu nad torami – powstałby w ciągu ulicy Adama Mickiewicza i byłby częścią planowanej obwodnicy miejscowości.

Natomiast drugi – podziemny – zaplanowano w centrum Cegłowa – pod obecnym przejazdem. Ta koncepcja zakłada nie tylko budowę tunelu, ale również dwóch rond, które skomunikują tunel z resztą Cegłowa. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że inwestycja będzie poprowadzona na gruntach gminy i powiatu, unikając tym samym wyburzania prywatnych budynków. Przejazd będzie przechodził ukośnie wobec obecnej ulicy. Tunel ma mieć 3,5 m wysokości i 10 m szerokości. Jak mówił wójt Marcin Uchman, wykonanie pierwszego etapu zaplanowano do 2022 roku. W tym czasie gmina może wydać ok. 3 mln zł, drugie tyle powinien dołożyć powiat. Ale co z resztą? Swoje musi dać też kolej, ale wójt liczy na wsparcie samorządu województwa. 18 lutego powinien już wiedzieć, czy je otrzyma.

Numer: 7 (1115) 2019 Autor: (łk)Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *