Tydzień z prawem (29)

Pięć lat temu rozwiodłem się z żoną w wyroku rozwodowym zostały zasądzone alimenty na naszą córkę, płatne do rąk matki. Płaciłem je regularnie. Córka ma 18 lat, a od września będzie uczęszczała do szkoły z internatem. Czy zasadne jest płacenie alimentów w tej sytuacji na konto mojej byłej żony, czy powinienem płacić bezpośrednio na konto córki, która mnie o to prosiła...

Dorosłe alimenty

Tydzień z prawem (29) / Dorosłe alimenty

Uprawniona do alimentów jest pana córka. W orzeczeniu o alimentach matka dziecka jest wskazana jako osoba, na której ręce mają być płatne alimenty, ponieważ matka dziecka była jego przedstawicielem ustawowym oraz sprawowała zarząd jego majątkiem. Obecnie dziecko uprawnione do alimentacji jest osobą pełnoletnią, tak więc może pan wypłacać alimenty do jego rąk. Także to dziecko, a nie była żona, decyduje o tym, w jaki sposób chce otrzymywać alimenty to znaczy czy chce odbierać gotówkę czy woli wpłatę na konto a w przypadku braku zapłaty czy składać wniosek o egzekucję alimentów.
Obowiązek alimentacyjny jest rozciągnięty w czasie i z jego upływem może dojść do zmiany w osobie przedstawiciela ustawowego dziecka lub utraty przez nią tego przymiotu. Sytuacje takie zachodzą najczęściej, gdy wierzyciel uzyskał pełnoletność, zachowując uprawnienia do alimentów; w razie pozbawienia, ograniczenia i zawieszenia władzy rodzicielskiej rodzica wymienionego w wyroku jako przedstawiciel ustawowy dziecka albo zmiany opiekuna czy kuratora bądź na skutek umieszczenia dziecka w rodzinie zastępczej lub placówce opiekuńczo-wychowawczej. Powstaje wówczas sprzeczność pomiędzy brzmieniem tytułu wykonawczego a rzeczywistym stanem prawnym. Należy jednak przyjąć ogólną zasadę, że w sytuacji, gdy w wyroku została wymieniona osoba uprawniona do odbioru alimentów zasądzonych na rzecz małoletniego, organ egzekucyjny lub organ zobowiązany do wypłaty świadczeń powinien przekazywać alimenty do rąk tej osoby.
W przypadku uzyskania przez uprawnionego pełnoletności z zachowaniem prawa do dalszej alimentacji wypłata świadczenia może nastąpić wyłącznie do jego rąk. Zdarzenie to nie wymaga stwierdzenia orzeczeniem sądu opiekuńczego i dlatego do wykazania legitymacji do osobistego odbioru świadczeń wystarczą odpowiednie dokumenty stanu cywilnego. Jeżeli więc zamierza pan płacić alimenty bezpośrednio na ręce córki, dobrze byłoby wysłać wcześniej do matki pismo z informacją, że będzie pan płacił alimenty bezpośrednio dziecku. Jeżeli matka złożyłaby wniosek o egzekucję alimentów do komornika, to komornik powinien odmówić wszczęcia tej egzekucji, jako że wniosek pochodziłby od osoby nieuprawnionej. Uprawnionym do złożenia wniosku o wszczęcie egzekucji jest wierzyciel, a tym było zawsze i jest pana dziecko. Po ukończeniu przez dziecko 18 lat jego matka może reprezentować dziecko wyłącznie na podstawie pełnomocnictwa.

Numer: 28 (875) 2014   Autor: Adwokat Agnieszka Malczyk oraz Adwokat Anna Pelc





Komentarze

Dodano 27 kwietnia 2015 roku o godz. 9:59 przez: Romanno

można też na konto :) no i oczywiście nie tzeba żadnych wyroków sądów czy zgód drugiego rodzica (co niektórych mocno boli, jak tu np. http://www.eporady24.pl/wplacanie_alimentow_na_konto_dziecka,pytania,3,16,9074.html) pisze z autopsji, mam córkę 19-letnią ;)

 

 

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *