HalinówHalinów komunalny

Burmistrz Halinowa ma wielki problem i do tego odpadowy. W marcu kończy się umowa z aktualna firmą wywożąca śmieci, więc ogłosił nowy przetarg. I jak można się było spodziewać, ceny za odbieranie odpadów znacznie wzrosną. Do tego nie wie, jak rozliczać mieszkańców. Ma nadzieję, że mu pomogą…

Rady na odpady

Halinów komunalny / Rady na odpady

Burmistrz Ciszkowski jest otwarty nie tylko na krytykę. Także na konsultacje z mieszkańcami. Tym bardziej, że w ostatnich miesiącach był bardzo często pytany o kwestie odpadów w gminie Halinów, a głównie o wzrost cen i sposób pobierania opłat.
Postanowił swoje przemyślenia opublikować, bo problem gospodarki odpadami jest złożony i wynika z przepisów prawa zarówno polskiego jak i regulacji UE.
Sytuacja jest taka, że obecnie mieszkańcy płacą 60 zł miesięcznie od gospodarstwa, bez względu na liczbę w mieszkających nim osób. To oczywiście faworyzuje rodziny wieloosobowe, a krzywdzi mieszkańców samotnych.
Co będzie? Gmina Halinów ogłosiła przetarg do końca 2020 roku i wszystko wskazuje, że opłaty wzrosną do 85-90 zł.
To oferta najtańsza, ale i tak pozostaje jednak pytanie czy utrzymać obecny system odbioru opłat, czy go zmienić.
Jest za zmianą na system od osoby, bo od gospodarstwa jest coraz większym obciążeniem dla osób starszych i samotnych.
Opłata od osoby jest więc potencjalnie najbardziej sprawiedliwa, ale… praktycznie nierealna do zweryfikowania. W gminie mieszka wiele osób niezameldowanych, nowych mieszkańców dopiero co sprowadzonych, dużo pomieszkuje lub wynajmuje, więc praktycznie nie da się ustalić liczby mieszkańców w danym gospodarstwie.
Można ewentualnie rozważyć metodę mieszaną, czyli podzielić opłatę od gospodarstwa na gospodarstwa mniejsze (1-2 mieszkańców) i resztę. Tu również weryfikacja będzie ciężka, ale bardziej realna.

Metoda opłat od zużycia wody też budzi wiele kontrowersji, ale na pewno jest łatwiejsza do weryfikacji. Większość mieszkańców gminy ma wodociąg, a pobór wody jest mierzony. A nie mający dostępu do wodociągu, płaciliby dalej opłatę od gospodarstwa po nowych uśrednionych stawkach. Oczywiście pojawią się głosy, że co ma woda wspólnego z odpadami, albo że latem się podlewa i będzie trzeba więcej płacić za śmieci. To zrozumiałe, ale wszystko można doprecyzować.

Tak więc burmistrz nie ukrywa, że problem gospodarki odpadami jest obecnie jednym z jego największych dylematów. Dlatego prosi o każdy aktywny głos w dyskusji. Ostateczne decyzje podejmie rada miasta na jednej z najbliższych sesji. Kiedy? Jak najszybciej, bo czas nagli…

Numer: 8 (1168) 2020   Autor: J. Zbigniew PiątkowskiKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *