Poradnik dla rodziców

Wybór odpowiedniej szkoły ponadgimnazjalnej a co za tym idzie zawodu, nie jest rzeczą łatwą. To właśnie od postawy rodziców, ich przygotowania, wypełniania swoich obowiązków w dużej mierze zależy droga życiowa dziecka. Zatem nie można pomijać czy pomniejszać roli rodziny w procesie orientacji zawodowej

Wpływać i wspierać

Poradnik dla rodziców / Wpływać i wspierać

Uczniowie klas III stają przed jedną z ważniejszych życiowych decyzji, która będzie miała istotny wpływ na kształtowanie się ich przyszłości edukacyjnej i zawodowej. Przy wyborze dalszego etapu kształcenia gimnazjalista powinien otrzymać wsparcie i pomoc ze strony rodziców i opiekunów.
Rodzice kształtują stosunek dziecka do pracy, są wzorem, który dzieci naśladują. Mają oni najsilniejszy wpływ na wybór zawodu przez młodzież. Aby jednak dobrze wywiązali się ze swojej roli doradców zawodowych, muszą znać swoje dzieci, czyli ich zainteresowania i zdolności. Muszą również współpracować ze szkołą, a także w miarę możliwości z poradnią psychologiczno-pedagogiczną. W sytuacji wyboru zawodu jedność oddziaływania szkoły i domu rodzinnego polega na ustaleniu wspólnego, przemyślanego i zgodnego toku postępowania co do dalszej edukacji dziecka. Wzajemna wymiana poglądów (nauczycieli i rodziców) i określenie możliwości fizycznych i zainteresowań dziecka pozwala na obiektywną jego ocenę.
Ale pomoc w przygotowaniu uczniów do wyboru zawodu i kierunku kształcenia jest także zadaniem Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Mińsku Mazowieckim. Z jej bezpłatnych usług korzysta młodzież, rodzice i nauczyciele. Uczniowie mają możliwość poznania swoich predyspozycji zawodowych (m. in. zdolności intelektualnych i specjalnych, zainteresowań, osobowości) na podstawie indywidualnej diagnozy psychologicznej i ocenie predyspozycji zawodowych. Osoby, których stan zdrowia znacznie ogranicza wybór zawodu otaczane są szczególną opieką.
Udzielana przez poradnię pomoc z zakresu orientacji zawodowej ma również charakter grupowy. Młodzież bierze udział w zajęciach warsztatowych aktywizujących do wyboru zawodu i kierunku dalszego kształcenia.
Bardzo ważne dla młodego człowieka jest dysponowanie pełną wiedzą o zawodzie, który wybiera. Jeżeli podejmuje decyzję o swojej przyszłości, bazując na fragmentarycznych informacjach, może być w toku nauki i późniejszej pracy zawodowej narażony na niezadowolenie i rozczarowanie.

Dekalog dla rodziców
1. Opowiedz o swoich kłopotach i rozterkach związanych z czasem, kiedy byłeś uczniem.
2. Obserwuj dyskretnie, czy dziecko uczy się, powtarza, przygotowuje się do klasówek i powtórek, bo wynik egzaminu gimnazjalnego istotnie wpływa na przyjęcie do szkoły ponadgimnazjalnej.
3. Pozwól rozwijać swojemu dziecku własne pasje.
4. Pomóż określić swojemu dziecku jego niepowtarzalny inwentarz zasobów (temperament, zainteresowania, uzdolnienia, umiejętności), bo zawody wymagają różnych cech osobowości.
5. Nie wymagaj, by dziecko spełniało twoje wymagania i ambicje. Oceńcie wspólnie jego realne możliwości.
6. Pomóż poznać specyfikę zawodów i branż, poszukuj danych o rynku pracy.
7. Zbierz z dzieckiem informacje o sieci szkół, typach i kierunkach kształcenia.
8. Poznaj wspólnie z dzieckiem wymogi rekrutacyjne. Spróbujcie ocenić szanse i możliwości dostania się do konkretnej szkoły.
9. Na wypadek niepowodzenia opracujcie wspólnie wariant awaryjny.
10. Zapewnij dziecko, że zawsze może liczyć na ciebie w każdej sytuacji.

Numer: 2007 13   Autor: Anna Oklesińska





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *