W siennickim zespole szkół

Ubiegły tydzień Zespół Szkół w Siennicy był widownią dwóch znaczących imprez. W środę odbył się 13. już (na pewno nie pechowy!) konkurs piosenki obcojęzycznej, natomiast w piątek - przyspieszone święto patronów szkoły. Była zabawa, językowa edukacja, ale też wychowanie patriotyczne i trochę historii

Piosenki z patronami

W siennickim zespole szkół / Piosenki z patronami

Tym razem konkurs piosenki obcojęzycznej był imprezą o zasięgu gminnym, bo obok uczniów szkoły w Siennicy stanęli do rywalizacji gimnazjaliści z Żakowa. Konkurs został rozegrany w trzech kategoriach językowych: francuskiej, angielskiej i rosyjskiej. Jak stwierdziła dyrektor Małgorzata Podstawka, w tym roku wprawdzie zgłosiło się mniej uczestników, ale konkurencja była mocna. Zwłaszcza że niektórzy z uczniów wystąpili w kilku kategoriach.
Największy entuzjazm publiczności wywołał duet Sylwii Ostrowskiej i Kamila Packa z drugiej klasy gimnazjum, którzy nie najlepsze umiejętności wokalne nadrabiali choreografią. Koniec końców okazali się najbardziej utytułowanymi wykonawcami, bo oprócz nagrody publiczności, zdobyli także trzecie miejsce w kategorii piosenki angielskiej i nagrodę dyrektora szkoły. Poza nimi uhonorowano anglojęzycznych: Paulinę Czmoch i Kamilę Legat, francuskojęzycznych: Małgorzatę Szubińską, Ewelinę Czmoch, Martę Ćwiek i Anitę Baczewską, oraz rosyjskojęzycznych: Ewelinę Czmoch, Sylwię Kopę, Katarzynę Okrzejską i Olgę Samulik. Nagrodę wójta otrzymała Marta Ćwiek. Drugiego marca siennicka brać miała kolejną imprezę – tym razem Dzień Patronów – Hipolity i Kazimierza Gnoińskich. Zwykle jest on obchodzony w dniu imienin Kazimierza, czyli 4 marca. W tym roku jest to niedziela, więc święto patronalne było obchodzone w piątek. Uświetniał je śpiew chóru pod opieką Jakuba Maguzy, orkiestra im. Jana Pawła II z Kałuszyna z Adamem Kwaśnikiem, nauczyciele, młodzież oraz goście: starosta Antoni J. Tarczyński, wójt Grzegorz Zieliński, ks. proboszcz Marek Doszko, dyrektor ZSE – Stefan Stępniewski i przedstawiciele Stowarzyszenia Absolwentów i Wychowanków siennickiej placówki: Jerzy Smoleński i Janina Jurkowska, Marian Makowski z Omegi oraz Czesław Sikorski – wiceprezes TWP w Siedlcach. Stanisław Czajka podkreślił wagę i znaczenie symboli narodowych i wychowania patriotycznego, po czym przybliżył historię symboliki sztandaru szkoły. Pierwszy z amarantowym tłem i napisem „Jaki siew, taki plon” ufundował dla szkoły w 1916 roku Stanisław Dłużewski, mecenas szkoły. Spalony w 1939 r. przez Niemców, powrócił ponownie w pierwotnych barwach 27 maja 1988 roku. Po zmianach w latach 90. ostateczne barwy sztandar uzyskał 5 czerwca 2005 roku – pozostało amarantowe tło, napis ZS im. H. i K. Gnoińskich oraz daty 1916, 1988 i 2005, godło, orzeł i napis Rzeczpospolita Polska. Patronami szkoły Gnoińscy zostali w 1957 roku, w 1988 r. nastąpiła ich reaktywacja. Po pieśni „Pięknie żyć” siennickiego chóru mikrofon przejęli wychowankowie klasy I b, przedstawiając dokonania państwa Gnoińskich. Jak się okazało, Kazimierz Gnoiński był człowiekiem uczciwym i szlachetnym, wzorowym rodzicem, walczył z okupantem, wyposażył szkolne sale, stworzył klimat wychowawczy i zorganizował nauczycieli.
Nie zapomniano o tablicy pamięci i grobach patronów, na których przy dźwiękach Roty złożono symboliczne kwiaty. Orkiestra uświetniła dalszą część uroczystości. Usłyszeliśmy walc z „Nocy i dni”, „My I Brygada” oraz „Ukołysz nas ziemio” z artystycznym śpiewem Emilii Jędrzejkiewicz.
– Dziękuję za tę lekcję wychowania patriotycznego – powiedział wzruszony starosta, po czym, przy dźwiękach marsza, opuścił siennickie mury. Głos zabrali goście. – Imię to wy – zaczęła Janina Smolińska ze stowarzyszenia absolwentów. – Dbajcie o nie w szkole, w domu... i w miłosnych uniesieniach – rzekła pogodnie, wzbudzając śmiech młodzieży. Żartowano nawet na wieść, że dyrektor Czajka odchodzi na emeryturę. - Jest pan za młody i za dużo jest do zrobienia jeszcze w tej szkole, byśmy pana puścili na emeryturę – zawetował ten pomysł Czesław Sikorski z siedleckiego TWP, poparty oklaskami zgromadzonych. A czy to był żart, już wkrótce się przekonamy.

Numer: 2007 10   Autor: (syl, agat)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *