Certyfikaty Omegi

Nie boją się wyzwań nowoczesnego rynku pracy, nie lękają się nowej wiedzy i trudnych egzaminów, choć wiek szkolny mają już dawno za sobą. W ubiegłą niedzielę w Zespole Szkół im. H. i K. Gnoińskich w Siennicy dwie piętnastoosobowe grupy (same kobiety) zakończyły udział w projekcie „Florysta – nowe możliwości zawodowe dla każdego z was”

Florystki z dyplomem

Certyfikaty Omegi / Florystki z dyplomem

Uczestniczki przez 160 godzin brały udział w zajęciach florystycznych prowadzonych przez mgr inż. Annę Nizińską, Jadwigę Brzozowską i dr Ewę Taczanowską - prezesa i członkinie Klubu Florystów Polskich. Prowadzące zajęcia są międzynarodowymi jurorkami w konkursach florystycznych oraz współorganizatorkami wystaw kwiatowych, na których wystawiają swe prace kwiaciarze i aranżatorzy z wielu krajów europejskich. Trenerki swą wiedzę i umiejętności przekazywały uczestniczkom projektu. Program szkolenia obejmował zarówno teorię, jak i praktykę.
W ramach wykładów uczestniczki kursu poznały materiałoznawstwo roślinne, zarys anatomii i fizjologii roślin zielonych, teoretyczne wskazówki układania kwiatów oraz zasady postępowania z materiałem roślinnym. Zajęcia praktyczne polegały na układaniu kompozycji roślinnych w naczyniach i koszach, wytwarzanie kwietnych dodatków ślubnych, komunijnych ,,pogrzebowych, wiązanek okolicznościowych oraz dekoracji pojedynczych kwiatów, a także innych dekoracji roślinnych, w tym z roślin doniczkowych.
By otrzymać certyfikat „Florysta-dekorator” uczestniczki kursu musiały zaliczyć egzamin teoretyczny i praktyczny. W części praktycznej panie wykonywały po trzy prace: bukiet okazjonalny, stroik z żywych kwiatów i wiązankę ślubną. Komisja zazwyczaj nie miała uwag i pozytywnie oceniła wszystkie wykonane prace. Warto podkreślić, że Centrum gwarantowało uczestniczkom materiał kwiatowy na każde z 16 dziesięciogodzinnych zajęć, wyżywienie, możliwość noclegu, zwrot za dojazdy na miejsce szkolenia – w sumie około 6 tys. złotych na jednego uczestnika projektu. To wszystko otrzymały bezpłatnie dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa w ramach ZPORR dz. 2.1, którego głównym celem jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez osoby pracujące, zgłaszające chęć doskonalenia po godzinach pracy.
Zdobytą wiedzę i umiejętności panie będą wykorzystywały w swej przyszłej pracy zawodowej. Być może część z nich zmieni miejsce zatrudnienia, gdyż jeszcze przed zakończeniem szkolenia do realizatorów projektu, tj. Makbud-Centrum Edukacyjnego Omega, wpływały oferty pracy z regionu, a nawet Warszawy. Ale na tym nie koniec, bo od 24 lutego rozpoczęły udział w projekcie kolejne grupy, które do egzaminu przystąpią 15 lipca. Z uwagi na duże zainteresowanie szkoleniem postanowiliśmy powtórnie aplikować o fundusze unijne na podobny projekt, rozszerzając grupę beneficjentów o osoby bezrobotne – zapowiedzieli Marian Makowski, właściciel Makbudu i Urszula Wiśniewska, koordynatorka wszystkich projektów Omegi.

Numer: 2007 09   Autor: Janko Fridayski, zdjęcia - Łukasz Pokorski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *