Wieczór poezji w GM-3

Gimnazjum Miejskie nr 3 w Mińsku Mazowieckim uczestniczy w europejskim programie Comenius. Dzięki swojej działalności szkoła zyskała granty pozwalające na kontynuowanie powziętych zamierzeń przez kolejne trzy lata. Głównym zadaniem programu jest integracja z osobami niepełnosprawnymi i kontakty z zagranicznymi szkołami

Lira oddania

Wieczór poezji w GM-3 / Lira oddania

Barbórkowy wieczór w gimnazjum przy Siennickiej poświęcony był poezji mądrej i lirycznej w spektaklu „Dajmy siebie innym”. Wiersze recytowane przez pierwszaków w blasku świec, stylowej lampy i przy delikatnej muzyce nabierały ciepła i intymności. Słowa złożone przez księdza Jana Twardowskiego, Halinę Poświatowską i Monikę Christoph brzmiały szczerze i poruszały dusze zebranych na widowni. Byli to rodzice, nauczyciele, zaproszeni goście – szef mińskiej oświaty Sławomir Kuligowski i dyrektor Muzeum Ziemi Mińskiej Leszek Celej. Czytane były też fragmenty „Poczwarki” Doroty Terakowskiej – opowieści o ludziach niepełnosprawnych. Zasłuchali się w nie członkowie Wspólnoty Wiary i Światła przy kościele NNMP „Muminkowa Alleluja” zrzeszająca przyjaciół, rodziców i dzieci niepełnosprawne z Mariuszem Grajdą i Adamem Anuszkiewiczem. Dyrektor Mirosław Samociuk uległ urokowi wieczoru i z całego serca dziękował realizatorom widowiska i zebranym gościom. Wszystkich też zaprosił do słodkiego poczęstunku przygotowanego przez rodziców uczniów. Duszą spektaklu była Beata Wójcicka, która go wymyśliła, reżyserowała i przeprowadziła.
Był to kolejny etap realizowanego przez szkołę programu Comenius. Jego ideą jest obcowanie z innością. W praktyce oznacza to kontakty ze wspomnianą Wspólnotą, wycieczki do Domu Pomocy Społecznej w Mieni i Domu Dziecka w Siennicy. Inną formą obcowania z innością są od dwóch lat praktykowane wyjazdy uczniów i nauczycieli do szkoły w litewskim Tielsiai i rewizyty młodych Żmudzinów w Mińsku.
W dniach 19–25 listopada grupa 20 uczniów i 5 nauczycieli z GM-3 przebywała w odwiedzinach u litewskich sąsiadów. Nasi uczniowie uczestniczyli w lekcjach, zajęciach sportowych, spotkaniach i obradach. Owocem wizyty stało się podpisanie umowy dwustronnej o dalszej współpracy i wymianie uczniów w latach 2006-2008. Koordynatorzy projektu Małgorzata Gałązka oraz Dalia Dambrawskiene ustaliły, że przez najbliższy rok uczniowie wymieniać będą informacje o życiu kulturalnym szkół i miast rodzinnych, a także o życiu codziennym, kuchni, tradycjach i zwyczajach. Część z nich mogli poznać mieszkając w domach litewskich, gdzie przyjmowani byli gorąco i rodzinnie.

Numer: 2006 50   Autor: Józef Lipiński





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *