Podczas lutowej sesji rady gminy w Stanisławowie najistotniejszą kwestią była uchwała dotycząca likwidacji szkoły w Rządzy.

Po Rządzy

Po Rządzy

Jako pierwszy głos zabrał radny Matusik, który zaproponował, by przedłużyć istnienie szkoły jeszcze o rok, bo na oświacie pieniędzy i tak się nie zarobi. Wójt Witczak stwierdził, że gdyby brać pod uwagę wydatki na ucznia, to przy życiu pozostałyby tylko szkoły w Stanisławowie i Pustelniku. – Ładzyń i Rządza objadają Stanisławów. (…) Jestem zadowolony, że sam nie muszę głosować – podsumował. Radny Sienkiewicz mówił jeszcze o bardziej sprzyjającym klimacie w mniejszych szkołach, łatwości adaptacji, Matusik dodał, by nie przekładać oświaty na pieniądze. Jeden z zebranych, Jacek Niegodziński zaproponował, by zaprzestać kłótni i napisać do kuratorium oświaty, inny – Kraszewski – aby zamienić szkołę na społeczną bądź zakupić gimbus. Ten jednak jest w gminie nieopłacalny i za drogi. Natomiast radny Sasim ostrym tonem poinformował, że po to była remontowana droga w Rządzy, by ułatwić dowóz.
– Gmina to nie PKO – zaoponował sołtys Rządzy, Stanisław Domański. To rodzice najwięcej włożyli w szkołę, wszystko zrobili we własnym zakresie. Przytoczył też dane liczbowe – w ub. roku z wpływów podatkowych Rządzy, Ołdakowizny i Wólki Pieczącej gmina dostała 165.600 zł. Z tych pieniędzy drogę sami byśmy zrobili po 2 latach - stwierdził. Jego wypowiedź zakończyły brawa rodziców. Padły jeszcze pytania o dalsze losy budynku i propozycja założenia stowarzyszenia, które by opiekowało się placówką. Atmosferę ukoiła wypowiedź dyrektora Wieczorka i jego zapewnienie, iż od 1 września PKS zapewni drugi autobus, który zabierał będzie dzieci z Rządzy. Obawy co dziecko będzie robić po lekcjach, gdy do autobusu będzie sporo czasu, rozwiała dyrektorka podstawówki, Zofia Jankowska, zapewniając, że codziennie otwarta jest świetlica (7.20-16.00) i tam może przebywać dziecko. Padła też propozycja ze strony rodziców, by przystanek dla maluchów zrobić przy podstawówce, tym jednak rada zajmie się w najbliższej przyszłości. Ostatecznie wynik głosowania to 6 za likwidacją, 5 przeciw oraz 1 głos wstrzymujący się. (syl)

Data: 15.02.2006





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *