Nasi w delegacji

Już po raz dwudziesty spotkały się delegacje szkół noszących zaszczytne imię Henryka Sienkiewicza. Tym razem w Starogardzie Gdańskim, gdzie przybyło w sumie około 200 uczniów i nauczycieli z 42 szkół z całej Polski. Była tam i  mińska Szóstka, którą reprezentowały uczennice klas szóstych – Klaudia Cudna, Michalina Mikulska, Emilia Szostak z bibliotekarką Beatą Sałajczyk i dyrektorką Anną Zalewską

Szóstka na zlocie

Nasi w delegacji / Szóstka na zlocie

Pomysłodawcą corocznych spotkań zlotowych jest Antoni Cybulski, dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. To on 20 lat temu, zafascynowany twórczością pisarza, postanowił zorganizować u siebie, w Woli Okrzejskiej pierwszy zlot szkół sienkiewiczowskich i namówił innych pasjonatów, aby w następnych latach organizowali spotkania w swoich miejscowościach.
I tak się stało. Od 20 lat uczniowie i nauczyciele szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych spotykają się co roku w różnych miejscowościach Polski, aby promować wśród młodzieży wiedzę o Sienkiewiczu. Spotkania to również integracja młodzieży, świetna okazja do nawiązania nowych kontaktów i znajomości, a także poznania poszczególnych regionów naszego kraju.
Gospodarze dwudziestego zlotu zadbali, by goście się nie nudzili. Przygotowali bardzo ciekawy i obszerny program. Spotkanie rozpoczął kolorowy korowód wszystkich uczestników, który przemaszerował ulicami miasta. Na rynku zlotowiczów przywitał wiceprezydent Starogardu, Henryk Wojciechowski. Przedstawił krótką historię miasta i zaprosił wszystkich na uroczystą mszę do kościoła św. Mateusza. Po mszy wszyscy przeszli do kina „Sokół”, gdzie odbyło się oficjalne rozpoczęcie zlotu. Wręczono nagrody laureatom ogólnopolskich konkursów zlotowych: literackiego, plastycznego i informatycznego, których tematem była twórczość Henryka Sienkiewicza.
– Wielką radość sprawiła nam informacja, że główną nagrodę w konkursie informatycznym zdobyła uczennica naszej szkoły Gabrysia Bobruś. A to jeszcze nie wszystko, bo również Łucja Czyż, Martyna Kowalczyk, Zuzanna Jurczak i Julia Rodzoch zdobyły wyróżnienia w konkursie plastycznym – chwaliły uczniów nauczycielki.
Uroczystość uświetniło przedstawienie przygotowane przez gospodarzy, występ Kapeli Kociewskiej i koncert lokalnego zespołu reggae.
Drugi dzień zlotu wypełniły wycieczki. W Gdańsku grupy zlotowe pod opieką przewodników zwiedziły Starówkę, Muzeum Bursztynu, popłynęły galeonem „Lew” na Westerplatte. Po południu wszyscy udali się do miejscowości Szpęgawsk, gdzie złożono kwiaty pod pomnikiem zamordowanych przez Niemców mieszkańców Ziemi Kociewskiej.
– Byliśmy także nad jeziorem Jamertal, gdzie w 1960 r. realizowano pierwsze zdjęcia do filmu Krzyżacy. Czekał tu na nas Mieczysław Kalenik, odtwórca roli Zbyszka z Bogdańca. Wzruszony aktor opowiadał, że w tym miejscu w czasie pierwszych scen do filmu uczył się jazdy konnej i doświadczał gościnności miejscowej ludności. Potem odpowiadał na pytania młodzieży, rozdawał autografy i pozował do zdjęć – wspomina Beata Sałajczyk.
Tradycją Zlotów Sienkiewiczowskich są spotkania z członkami rodziny pisarza. W tym roku na zlot przyjechał wnuk pisarza, Juliusz Sienkiewicz, który bardzo ciekawie opowiadał o historii rodu Sienkiewiczów. Przedstawił też kilka zabawnych anegdot z życia swojego sławnego dziadka. Wszyscy przy ognisku oglądali pokaz walk rycerskich, a chętni mogli nauczyć się kilku średniowiecznych tańców.
Jeszcze nie wiadomo, gdzie odbędzie się 21. zlot sienkiewiczowski, ale na pewno nie w Mińsku. Może w Stanisławowie, gdzie też SP patronuje nasz Noblista.

Numer: 2012 27   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *