Szkoły innowacji

W Ekonomiku dzień przedsiębiorczości połączono z prezentacją projektów uczniowskich. Dokonania uczniów Ekonoma to m.in. projekt nowej strony internetowej szkoły, pogotowie dla zwierząt, szkolna gazetka finansowa Grosik, biznes plan działalności uczniowskiej i prospekt emisyjny szkoły. Wszystko w ramach programów szkoły z klasą oraz młodych do akcji realizowanych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, w które w tym roku szkolnym aktywnie włączyła się szkoła

Ekonom biznesu

Oba programy CEO realizowane są przy wykorzystaniu metody projektu uczniowskiego, czyli zespołowego działania, w wyniku którego uczniowie przy wykorzystaniu urozmaiconych metod rozwiązują konkretne problemy i kwestie istotne z ich punktu widzenia.
Dzień przedsiębiorczości w mińskim Ekonomie był okazją do spotkania z ciekawymi ludźmi. Na pytania – jak osiągnąć sukces i o cechy współczesnego przedsiębiorcy – odpowiadał przedsiębiorca Sławomir Gromulski oraz rozpoczynające działalność gospodarczą absolwentki liceum plastycznego – Nawojka Szczepanik i Anna Szymańska. Wykład dla uczniów technikum o psychologii pieniądza poprowadził dr Marcin Matyja – wykładowca z uczelni Leona Koźmińskiego w Warszawie, a różnorodne formy wsparcia dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą w przystępny sposób przedstawił Michał Osiński z Powiatowego Urzędu Pracy w Mińsku Mazowieckim.
Ostatnim punktem było podsumowanie projektu młodych do akcji oraz debata szkolna prowadzona przez uczniów na temat wpływu prywatyzacji na gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa w Mińsku Mazowieckim.
Warto tu wspomnieć o sukcesie uczniów klasy drugiej technikum, którzy znaleźli się w grupie uczniów wyróżnionych przez organizatorów i zaproszonych na uroczyste ogólnopolskie podsumowanie programu połączone z prezentacją projektu. Spotkanie odbyło się w poniedziałek, 28 maja w samo południe w budynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Na tę uroczystą galę zostało zaproszonych dokładnie 101 uczniów, uczennic, nauczycieli z 18 szkół z całej Polski – w tym 9 uczniów z Ekonoma z opiekunem Adrianną Zgódką. Byli tam również przedstawiciele CEO, Ministerstwa Skarbu Państwa i GPW. Gala składała się z dwóch zasadniczych części: krótkiej prezentacji zespołów połączonej z refleksją na temat realizacji projektów oraz z debaty na temat prywatyzacji. Uroczystość zakończyła się wręczeniem dyplomów i sesją fotograficzną na tle tablicy notowań.

Numer: 2012 26 Autor: (jaz)