Opłatek kombatantów

Kombatantów z terenu powiatu mińskiego spotkać można na każdych narodowo-świątecznych uroczystościach. Dla nich są one bardzo ważne, bo przypominają o trudach i poświęceniu, jakim musieli się wykazać walcząc za Ojczyznę. Jest jednak dzień najważniejszy – wigilia we wspólnym gronie, która zawsze wzrusza. Zwłaszcza w tym roku, gdy witał ich już nowy przewodniczący kombatanckiej rady

Premiera z jasełkami

Opłatek kombatantów / Premiera z jasełkami

Przez wiele lat na czele powiatowej rady ds. kombatantów stał Michał Wasilewski. Zawsze wylewny i uśmiechnięty, zwłaszcza podczas wspólnych spotkań opłatkowych, na których z wrodzoną sobie radością witał każdego z przybyłych gości. W tym roku z powodu choroby zrzekł się swojej funkcji, przekazując ją Tomaszowi Górnemu. Nie mógł więc zobaczyć, jak następca radzi sobie podczas jednego z najważniejszych – świąt gali opłatkowej.
Nowy przewodniczący dwoił się i troił, żeby wszystko wypadło idealnie. Niestety, trema wzięła górę i już przy powitaniu gości korzystać musiał z podpowiedzi dyrektorki MDK Hanny Markowskiej, która wystąpiła z nim jako gospodarz uroczystości. Miał szczęście, bo ze stu wysłanych zaproszeń skorzystało nieco ponad 60 gości, w tym w zdecydowanej większości kombatanci ze wszystkich organizacji działających na terenie powiatu. Na honorowych miejscach zasiedli: starosta Antoni Tarczyński, burmistrz Marcin Jakubowski, prezes ZIW Józef Jedynak, przedstawiciele służb mundurowych, reprezentanci duchowieństwa oraz instytucji współpracujących z kombatancką radą, w tym Ilona Tułodziecka, która stworzyła dla kombatantów przyjazny szpital. Od przyszłego roku opiekę lekarską bez kolejek zapewni im również Rudka.
Z powitalnego zamieszania Tomasz Górny szybko został rozgrzeszony, a były dyrektor SANEPID-u Czesław Ball obrócił całą sytuację w żart, czytając wszystkim humoreskę na temat problemów z pamięcią. Nowego przewodniczącego tłumaczył też starosta Tarczyński, który wszystkim zebrany składał życzenia jeszcze przed łamaniem opłatkiem. Weteranom życzył szczególnie zdrowia, by młodzi dalej mogli czerpać z ich mądrości i doświadczenia. Z okazji skorzystał także burmistrz Jakubowski, dziękując kombatantom za zawsze rodzinną atmosferę i życząc im dalej doskonałej kondycji. Życzenia świąteczne przekazał im również poseł Czesław Mroczek, którego na spotkaniu reprezentowała dyrektor Biura Poselskiego Alicja Rosołowska.
Zanim na dobre rozbrzmiały składane już indywidualnie życzenia, a księża Molendowski, Wójcik i Opala odmówili modlitwę i pobłogosławili pokarmy, młodzież opanowała scenę. Wystąpiła na niej 30-osobowa grupa teatralna z Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie, którą przygotowała Halina Rokicka. Młodzi aktorzy przywołali świąteczną atmosferę, przypominając historię sprzed ponad 2 tysięcy lat, gdy w ubogiej szopce narodził się Jezus Chrystus. Premierowe jasełka w ich wykonaniu publiczność nagrodziła gromki brawami, które należały się zwłaszcza charyzmatycznemu herodowi i rozśpiewanym aniołom. Po takiej artystycznej dawce łamanie się opłatkiem i wigilijny posiłek przygotowany przez ALDO były idealnym dopełnieniem kombatanckiej wigilii.

Numer: 2011 52   Autor: Justyna Kowalczyk





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *