Co słychać? - Artykuły

Artykuły

Koniec taniochy

Burmistrz pochwalił się, że jesienią 2019 roku Mińsk był jednym z najtańszych miast w Polsce. Wprawdzie chodzi tylko o usługi komunalne, ale miejsce w pierwszej dziesiątce należy docenić. Szczególnie fakt, że mieszkańcy wciąż płacili mało za wodę czy wywóz odpadów, nie mówiąc o transporcie publicznymi miejscach parkingowych.

Autor: (jaz)

Gminy warszawskie

Metropolia warszawska to jeden z najszybciej rozwijających się regionów Europy. Ma ponad 3 mln mieszkańców, 9 powiatów i 70 gmin. Nie wszystkie należą do Stowarzyszenia MW, które integruje gminy i powiaty, wspiera ideę samorządu terytorialnego oraz harmonijny rozwój społeczno-gospodarczy członków.

Autor: (jaz)

Będą czytać...

Tysiąc książek trafiło do Biblioteki Szkoły w Halinowie jako nagroda w piątej edycji konkursu zorganizowanego przez EMPIK pod hasłem Tysiąc powodów, by czytać…

Autor: (jaz)

Mrozom przyrosło

Jeszcze przed rokiem Mrozy nie mogły się pochwalić demografią. Teraz jest lepiej, bo liczba stałych mieszkańców gminy na koniec 2019 roku wynosiła 8581 osób, czyli o 23 więcej niż na koniec roku 2018.

Autor: (jaz)

Droższa kolej

Koleje Mazowieckie od 1 lutego wprowadzą zmiany w cenniku biletów, które wzrosną średnio o 10 procent. Jest to podyktowane przede wszystkim wzrostem opłat za energię trakcyjną – jedną z najważniejszych pozycji budżetowych przewoźnika – prawie o 65 proc. za 1 MWh. Ponadto spółka poniesie wyższe koszty działalności z uwagi na wzrost płacy minimalnej o ponad 15 proc. w stosunku do 2019 r.

Autor: (jaz)

Powiat na obwodnicy

Co ma zarząd powiatu do inwestycji krajowej? Okazało się, że może mieć, jeśli droga narusza np. grunty parafii. Tak jest w Sulejówku, gdzie będzie przebiegać Wschodnia Obwodnica Warszawy.

Autor: (jaz)

Libero na zero

Nauczycielka SP-3 Joanna Sułek jest entuzjastką oceniania kształtującego i OK-zeszytów. By wypromować liberalną motywację i tradycyjne zeszyty zorganizowała konferencję, w której uczestniczyło 68 nauczycieli z Mińska i okolic.

Autor: (jaz)

Odpady do bazy

Wszystkie podmioty wytwarzające odpady, które są zobowiązane do prowadzenia ewidencji, powinny jeszcze przed końcem roku znaleźć się w elektronicznym systemie BDO.

Autor: (jaz)

Marysia NIE na dzisiaj

Niestety, zmarła nasza stulatka Marianna Lewandowska. Nasza, bo przed rokiem odwiedziliśmy ją z kamerą, a jej życie i poglądy pokazaliśmy na naszych łamach i reportażu TV

Autor: (jaz)

Już emeryci…

Podczas uroczystej odprawy 7 stycznia 2020 kierownictwo mińskiej komendy oraz koleżanki i koledzy pożegnali czwórkę funkcjonariuszy, którzy przeszli na policyjną emeryturę

Autor: (jaz)

Dwójka rumieńców

Autostradowa dwójka nabiera wschodnich rumieńców. W realizacji jest trasa węzeł Lubelska i Konik oraz odcinek do obwodnicy Mińska o łącznej długości ponad 15 kilometrów, który kosztuje ponad 500 mln złotych.

Autor: (jaz)

Sprzętowi strażacy

Jednostki Ochotniczych Straż Pożarnych z terenu gminy Jakubów uzyskały dofinansowanie 14 tysięcy złotych na zakup sprzętu specjalistycznego. W sobotę 11 stycznia strażacy z Ludwinowa, Łazisk, Jakubowa i Wiśniewa odebrali go z rąk wójt Hanny Wocial i marszałek Ewy Orzełowskiej.

Autor: (jaz)

Swąd na prąd

Ruszył drugi nabór w ramach programu Mój Prąd. Dzięki kolejnym 600 mln zł dotacji na przydomowe instalacje fotowoltaiczne (PV) wygenerowana zostanie moc 700 MW. Nowością w programie jest strona mojprad.gov.pl, na której można sprawdzić status złożonego wniosku.

Autor: (jaz)

Kałuszyn dialogu

O tym, jak pasjonujący wymiar może mieć dialog, przekonali się ostatnio uczniowie SP w Kałuszynie. Wszystko za sprawą Forum Dialogu, czyli polskiej organizacji pozarządowej zajmującej się dialogiem polsko-żydowskim. To ona realizuje program edukacyjny Szkoła Dialogu, którego celem jest zapoznanie młodych ludzi z historią Żydów w Polsce oraz ich wkładem w społeczny, kulturalny i ekonomiczny rozwój kraju, a także ich własnych miejscowości.

Autor: (jaz)

Szpital do syta

Ponad sto lat funkcjonowania mińskiego szpitala to nie tylko historia lokalnej medycyny, ale przede wszystkim dzieje pracujących tam ludzi – lekarzy, pielęgniarek, diagnostów pozostałych pracowników medycznych i administracji. Początek roku był dobrym czasem na podsumowania i wspomnienia.

Autor: (jaz)

Zniszczyli mural

Murale nie tylko mówią o naszej historii, ale też ozdabiają miasto. Można dyskutować o ich wartości artystycznej, ale nie wolno ich niszczyć. Jednak prawdopodobnie w nocy z soboty na niedzielę 11-12 stycznia 2020 roku doszło do dewastacji muralu w przejściu podziemnym PKP w Mińsku. Jakiś wandal napisał tam białą farbą KIELAS CVEL.

Autor: (jaz)

Zobacz więcej: [1]      «      1   |   2   |   3   |   4   |   5      »      [165]