Co słychać? - Artykuły

Artykuły

Fabos jak opium

Gdy 14 lat temu ruszyła Powiatowa Liga Siatkówki, grało w niej 5 zespołów. Liczba drużyn z roku na rok rosła, gromadząc na boisku w szczytowym momencie 27 ekip. W tegorocznej, jubileuszowej edycji ligi wzięło udział 20 drużyn. Finał ich zmagań rozegrano w hali sportowej w Mrozach i po raz kolejny okazało się, że nie ma mocnych na mińskiego Fabosa.

Autor: Justyna Kowalczyk

Językowe magnesy

Rok po nieudanej próbie stworzenia gimnazjum w Brzezinach w końcu się udało. Na ostatniej, nadzwyczajnej sesji radni miejscy zatwierdzili poprawiony plan powołania nowej szkoły, która połączona została z brzezińską podstawówką i już publicznym przedszkolem. Jego głównym atutem ma być nauczanie przedmiotów w dwóch językach – polskim i angielskim. Dzięki temu do Brzezin mają ściągnąć uczniowie nawet z sąsiednich gmin, a do Halinowa – dodatkowa subwencja

Autor: Justyna Kowalczyk

Szczypta optymizmu

Po kilku miesiącach przygotowań wójt Grzegorz Zieliński przedstawił radnym plan naprawczy finansów gminy. Zakłada on głównie kontrole deklaracji podatkowych i właściwego używania urządzeń komunalnych. Zaciskanie pasa nie ominie również szkół, ale te na konkretne propozycje zmian będą musiały jeszcze poczekać. Wstępnie plan oszczędnościowy zakłada, że do końca tego roku dochód gminy zwiększy się o 400 tys. złotych

Autor: Justyna Kowalczyk

Scena cienia

Gminny przegląd teatrów dziecięcych i młodzieżowych w Mrozach wystartował już po raz siódmy. I choć nie była to zaskakująca edycja, nie zabrakło ciekawych pomysłów oraz scenicznych talentów. Laureaci prezentowali się podczas finału gminnych dni teatru, który otworzyły bajki Krasickiego w wykonaniu profesjonalnych aktorów

Autor: Justyna Kowalczyk

Walasowe brudy

O Zespole Szkół w Cegłowie ostatnio słyszy się coraz częściej. Zaczęło się od nieszczęśliwego wypadku z cyrklem, wkrótce szumu narobiły ogólnopolskie media, a teraz trudną sytuację rozkręca szef cegłowskiej rewizji - Mirosław Walas. I może nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie nietypowa kontrola w szkole, iście prokuratorski raport komisji rewizyjnej i sfałszowane, próbne egzaminy gimnazjalne. Aż ciężko odnaleźć się w tym natłoku oskarżeń, więc sprawa wylądowała w prokuraturze

Autor: Justyna Kowalczyk

Męski finał

W środę 12 marca 2014 r. w komendzie powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mińsku przeprowadzono powiatowe eliminacje 37. Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Stanęło do niego 54 zawodników w trzech grupach wiekowych. Poziom ich wiedzy był na tyle wyrównany, że o ostatecznym rozkładzie miejsc musiały niekiedy decydować dogrywki.

Autor: Justyna Kowalczyk

Piaskiem po władzy

Takich obrad w tej kadencji Rady Miejskiej w Kałuszynie jeszcze nie było. Program, zaproponowany przez czwórkę radnych, przywidywał głównie dyskusje, a raczej krytykę poczynań lokalnej władzy. Opozycja przygotowała listę zarzutów wobec burmistrza, przewodniczącej rady i urzędu. Zamiast rzeczowej rozmowy wywołała jednak fale śmiechu i irytacji.

Autor: Justyna Kowalczyk

Wolty strachu

W gminie Dobre może powstać jedna z nielicznych w Polsce farm fotowoltaicznych. Inwestor zgłosił się do gminy o wydanie warunków zabudowy. Formalnie nie ma przeszkód, by instalacja stanęła w wybranej przez niego lokalizacji. Powstanie ponad 2-hektarowej elektrowni słonecznej wzbudza jednak niepokój mieszkańców, zwłaszcza sąsiadów potencjalnej farmy.

Autor: Justyna Kowalczyk

Bajeczne języki

W tym roku powiat miński obchodzi 15-lecie swojego istnienia. Z tej okazji objął swoim patronatem 15 imprez organizowanych na trenie powiatu. Pierwszym był jubileuszowy X powiatowy konkurs poezji i prozy obcojęzycznej odbywający się w mińskiej Macierzance. Tam w czwartek, 13 marca przez kilka godzin słychać było bajki i baśnie, a wszystkie w obcych językach.

Autor: Justyna Kowalczyk

Roczne rachunki

Za mińską komendą policji kolejny pracowity rok. Oficjalnie funkcjonariusze podsumowali go podczas rocznej odprawy, na którą zaprosili starostę Antoniego Tarczyńskiego, radnych powiatowych, burmistrzów i wójtów z powiatu, przedstawicieli wojska, prokuratury, straży pożarnej i miejskiej. Byli więc wszyscy, którzy na co dzień współpracują ze stróżami prawa, wspierając ich i zgłaszając problemy.

Autor: Justyna Kowalczyk

Open Grospolu

Tygodnik Co słychać? od 1997 roku wspiera piłkarskie talenty, organizując dla nich turnieje halowe. Piętnasta halówka tym razem zagościła w hali sportowej w Dębem Wielkim, którą bezpłatnie udostępniła gmina z wójtem Krzysztofem Kalinowskim na czele. Ściągnęło do niej niemal 200 zawodników, w tym najwięcej w grupie open. Bój w tej kategorii był zażarty, ale ubiegłoroczni mistrzowie nie dali sobie odebrać tytułu.

Autor: Justyna Kowalczyk

Historia odkryta

Miński Zespół Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie dba o wiedzę historyczną uczniów. W ubiegłym roku postanowili zebrać informacje o Żołnierzach Wyklętych z terenu powiatu, a tym razem przygotowali I Powiatowy Konkurs Historyczny Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. Po przejściu etapu szkolnego w czwartek, 6 marca jego finaliści stanęli do ostatecznej rozgrywki.

Autor: Justyna Kowalczyk

Tablety za wiedzę

Ponad setka uczniów walczyła o nagrody w drugiej Gminnej Lidze Szkół. Do finału trafiła jednak jedynie szóstka najlepszych, którzy 8 marca w szkole podstawowej w Rudzie stanęli do ostatecznego pojedynku. Pomimo święta kobiet, jedyny w gronie finalistów chłopak postanowił nie forować dziewcząt i zgarnął tytuł gminnego prymusa.

Autor: Justyna Kowalczyk

Szkolne kryształy

Niemal 200 zawodników z 25 drużyn, blisko 130 goli i prawie 10 godzin podbramkowych emocji – to bilans piętnastej, jubileuszowej Halówki tygodnika Co słychać?, czyli mistrzostw ziemi mińskiej w halowej piłce nożnej. Tym razem rozgrywanej w Dębem Wielkie, na najnowszym w powiecie tego typu obiekcie. Wystarczyły dwa dni, by wyłonić kolejnych mistrzów futsalu w czterech kategoriach wiekowo-płciowych. Jak zwykle nie zabrakło brawurowych akcji, radosnej walki i ciekawych zaskoczeń…

Autor: Justyna Kowalczyk

Smaki do promocji

Gmina Cegłów po raz kolejny postawiła na promocję swego kulinarnego dorobku, postanawiając tym razem stworzyć dla mieszkańców i turystów „Wioskę Kulinarną w Podcierniu”. W czwartek, 20 lutego w urzędzie gminy podpisano umowę o dofinansowanie tego projektu z urzędu marszałkowskiego. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, już pod koniec października br. Podciernie wypełni zapach swojskich wypieków.

Autor: Justyna Kowalczyk

Łady przestrzenne

Mieszkańcom Okuniewa i władzom gminy Halinów od dawna śni się po nocach firma asenizacyjna Marka Bakuna. Nie ma obrad miejskich radnych bez pytań o aktualne działania i rozwój sytuacji. Wszystko przez należące do zakładu składowisko odpadów w Okuniewie, które uprzykrza życie mieszkańców. Według gminnego prawa nie powinno tam istnieć, jednak sejmik wojewódzki ma wobec tego miejsca inne plany.

Autor: Justyna Kowalczyk

Zobacz więcej: 1   |   2   |   3   |   4   |   5      »      [10]