Co słychać? - Artykuły

Artykuły

Nawyki z ulicy

Choć to już piąty rok z rzędu, organizatorom młodzieżowego sympozjum „Bezpieczna jazda?” nie brakuje pomysłów, by wpłynąć na wyobraźnię młodych kierowców. To dla nich zapraszają znane ze świata motoryzacyjno-sportowego osoby, by siłą autorytetu przemówić do rozsądku i... uczyć. Tym razem właściwych nawyków na drodze

Autor: Justyna Kowalczyk

Słodka niemczyzna

Niemczyzna to wciąż mało popularny język wśród uczniów. Zwłaszcza w mińskich szkołach. Świadczyć może o tym coraz słabsza frekwencja na powiatowym konkursie wiedzy o krajach niemieckojęzycznych, któremu patronuje miński starosta. Ci, którzy się zdecydowali, ustawili poprzeczkę bardzo wysoko.

Autor: Justyna Kowalczyk

Niemożliwa matematyka

Po raz czwarty Mechanik wziął na swoje barki organizację powiatowego konkursu matematyczno-artystycznego, czyli amerykańskiego dnia liczby Pi. Jego uczestnicy wszędzie doszukiwali się śladów królowej nauk. I znaleźli, a razem z nią odkryli atrakcyjne nagrody od sponsorów.

Autor: Justyna Kowalczyk

Pechowe słońca

Tegoroczny marzec nie zachęca do wyjścia na dwór, a co dopiero do radości ze słońca. Mimo tego, mińskie GM-2 postanowiło się zabawić. Już nie w remontowanej szkole artystycznej a w pałacu, którego dziedziniec przypomina kopalnię odkrywkową. Dostać się tam suchą podeszwą nie sposób, więc najlepiej zamknąć go na cztery spusty. Nic z tego, trzeba się nieźle poświęcić, by choć
polizać kultury. Nawet tak pechowej, jak trzynasty proszący koncert papieskiego gimnazjum

Autor: Justyna Kowalczyk

Bakcyl z absurdu

Tegoroczną edycję Pałacowej Maski zaliczyć należy do rekordowych. Na scenie mińskiego MDK pojawiło się aż 41 zespołów teatralnych, czyli ponad 500 uczestników, których zdominowały... przedszkolaki. Ich wybuch aktorskich zapałów wydłużył przegląd do 4 dni. Zwycięzca mógł być tylko jeden.

Autor: Justyna Kowalczyk

Zabiegi niepokoju

Zanosiło się, że ostatnia sesja dębskich radnych nie będzie należała do spokojnych. Świadczył o tym niepokój wielu mieszkańców dotyczący likwidacji przychodni zdrowia. Jednak to nie SPZOZ był tego dnia zapalnikiem a... regulamin dotyczący warunków przyznawania nagród nauczycielom. Kosmetyczne poprawki okazały się sporym zamieszaniem.

Autor: Justyna Kowalczyk

Koniczynka z czekiem

Dzięki mińskiej Macierzance jedna z lokalnych organizacji pożytku publicznego miała szansę na uzyskanie dofinansowania swojej działalności. Walczyli o to nie ich członkowie, a sami uczniowie, którzy przystąpili do projektu „Młodzież i filantropia”. Podczas jego finału przed komisją musieli wykazać, że działalność wybranej przez nich organizacji warta jest 5 tys. złotych

Autor: Justyna Kowalczyk

Łzy fałszywe

Działają zawsze tak samo – dzwonią lub odwiedzają, podają fałszywą tożsamość i żerują na współczuciu, wymyślając ckliwą historię. W taki sposób udaje im się wyłudzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Mowa o oszustach stosujących metodę „na krewniaka” lub potrzebującego. Ich ofiarami są głównie osoby starsze, bo to im najłatwiej uwierzyć w cudze łzy…

Autor: Justyna Kowalczyk

Zdrowie do remontu

Podczas ostatniej sesji rady miejskiej w Kałuszynie trzech radnych postanowiło baczniej przyjrzeć się wydatkom z miejskiej kasy. Ich niepokój wzbudziło inwestowanie w boisko przy likwidowanej szkole i dodatkowe koszty związane z remontem przychodni, a raczej z... zakupem nowego budynku dla SPZOZ-u, który dłużej nie może funkcjonować w obecnych warunkach.

Autor: Justyna Kowalczyk

Sztuczki zmysłów

W czwartek, 21 lutego, mury Piątki wypełnił śpiew ptaków. Ten kojący zmysły dźwięk przywiódł w progi szkoły gości z Urzędu Miasta, Kuratorium Oświaty, a także z innych placówek oświatowych. Skąd wzięło się przyjemne ćwierkanie w środku zimy? To sprytna sztuczka dyrektorki Ewy Szczerby, która postanowiła stworzyć w Piątce salę działającą na zmysły.

Autor: Justyna Kowalczyk

Rada na śmieci

Dla gminy Mrozy wprowadzony od 2013 r. system gospodarki odpadami nie jest niczym nowym. Z powodzeniem stosują go już od 14 lat. Udaje im się wysegregować 35% wszystkich odpadów. Ustawa śmieciowa narzuca im jednak zmianę, która niszczy tak dobrze działający gminny mechanizm.

Autor: Justyna Kowalczyk

Złota Dąbrówka

Hala sportowa przy Zespole Szkół Miejskich nr 1 w Mińsku przeszła chrzest bojowy. W ostatnią niedzielę lutego opanowali ją młodzi piłkarze z rocznika 2001, którzy walczyli o puchar burmistrza Jakubowskiego. Pierwszy taki w Mińsku turniej halowy zorganizowała dla nich UKS Dąbrówka, której pierwsza drużyna dopilnowała, by tytuł mistrza mińskiego CUP pozostał nad Srebrną.

Autor: Justyna Kowalczyk

Chore przedszkole

Podczas lutowej sesji wójt Grzegorz Zieliński zaproponował radnym połączenie gminnego przedszkola i podstawówki w jeden organizm. Powód nietypowy, bowiem stworzenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego miałoby być lekiem na chorą sytuację, która panuje w gminnej placówce. Zdaniem Zielińskiego obecni pracownicy nie mają odpowiedniego podejścia do dzieci, co sprawia, że rodzice wybierają dla swoich pociech placówki prywatne.

Autor: Justyna Kowalczyk

Trudny prestiż

W powiecie mińskim prawami miejskimi cieszą się cztery miejscowości – Halinów, Kałuszyn, Mińsk i Sulejówek. Wkrótce dołączyć do tej grupy mogą również Mrozy, które po raz drugi starają się o nadanie tytułu miasta. Tym razem może się udać, bo władze gminy wzięły się za intensywną promocję pomysłu i społeczne konsultacje, które już w najbliższą niedzielę, 3 marca, zwieńczy tajne głosowanie.

Autor: Justyna Kowalczyk

Skuteczni w walce

Policjanci co roku podczas oficjalnej odprawy podsumowują swoje osiągnięcia w ubiegłym roku. Na prezentacje tych wyników zapraszają władze lokalnych samorządów i przedstawicieli pozostałych służb mundurowych oraz media. W tym roku w odprawie udział wziął nadinsp. Mirosław Schossler, komendant stołeczny Policji. Nic dziwnego, bowiem mińska jednostka ma się czym pochwalić.

Autor: Justyna Kowalczyk

Ścieki pod lupą

Już od dłuższego czasu niektórzy halinowscy radni sygnalizowali, że sytuacja w podległym gminie Zakładzie Komunalnym jest niepokojąca. Pozostawali jednak niesłyszani, aż do 30 stycznia br. Podczas środowej sesji radni postanowili skończyć ze stagnacją w gminnym Zakładzie Komunalnym. Głos w sprawie naruszeń w ZK podnieśli także mieszkańcy, którym nie podoba się polityka zatrudnienia prowadzona przez dyrektorkę zakładu.

Autor: Justyna Kowalczyk

Zobacz więcej: [1]      «      5   |   6   |   7   |   8   |   9      »      [10]