Co słychać? - Artykuły

Artykuły

Gala pochwał

Mińskim nauczycielom i pracownikom oświaty zgotowano święto w auli nowo utworzonej szkoły, czyli połączonej gimnazjalnej Trójki z SP-4 tworzące Zespół Szkół Miejskich nr 2. Tam czekał na nich bankiet z melancholijnymi dźwiękami Miejskiej Orkiestry Kameralnej w tle i najważniejsze – zasłużone nagrody i podziękowania. Tego dnia dziękowano jednak nie tylko pedagogom.

Autor: Justyna Kowalczyk

Pasy przed 40

Szczelnie zastawiona samochodami ulica Małopolska i pobliskie to znak, że mińska Piątka szykuje się do najważniejszego święta. Pasowanie pierwszoklasistów przyciąga w mury szkoły tłumy rodziców. Każdy chce zobaczyć i uwiecznić na fotografii swoją pociechę wkraczającą uroczyście w szkolny świat. Tym razem nie było inaczej.

Autor: Justyna Kowalczyk

Mury ignorancji

Miński szpital rejonowy przechodzi przemiany. Niekoniecznie łagodne i bezbolesne, o czym ostatnio przekonały się salowe. Łącznie 93 swoich pracowników zajmujących się utrzymaniem czystości SPZOZ oddał w ręcekrakowskiej firmy Naprzód, która nie cieszy się dobrą opinią. Salowe postanowiły zawalczyć o swoje prawa, ale napotkały na mur ignorancji zarówno ze strony dyrekcji szpitala, jak i władz powiatu…

Autor: Justyna Kowalczyk

Nieśmiało po wiedzę

W murach Mechanika po raz 7 zabrzmiało akademickie Gaudeamus Igitur. Wszystko za sprawą studentów znajdującej się tam Wyższej Szkoły Nauk Społecznych im. ks. Józefa Majki, którzy właśnie rozpoczęli nowy rok akademicki. Witali go w gronie gości z powiatu, miasta, a nawet prokuratury generalnej RP.

Autor: Justyna Kowalczyk

Zmiana warty

Po 3 latach kierowania policją w powiecie mińskim i dbania o bezpieczeństwo mieszkańców insp. Robert Kokoszka opuścił mury komendy. Na warcie zmienił go komendant KPP w Otwocku. To tam właśnie zasiądzie Kokoszka jako nowy kierownik. Za nim jednak to nastąpiło tłumy przyjaciół i współpracowników żegnały go uroczyście 26 września – najpierw w komendzie KPP, a później w zajeździe Pod Różami.

Autor: Justyna Kowalczyk

Kulisy selekcji

Miało być przejrzyście i sprawiedliwie, by nikt nie czuł się pokrzywdzony. Wyszło odwrotnie. Konkurs na stanowisko wychowawcy klasy zerowej, ogłoszony przez dyrektorkę ZS w Cegłowie, wywołał kolejną burzę w gminnej oświacie. Na tyle dużą, że sprawą zajęli się radni z komisji oświaty, gminni urzędnicy, a nawet rzecznik dyscyplinarny dla nauczycieli przy wojewodzie mazowieckim.

Autor: Justyna Kowalczyk

Olszewicki fetor

W gminie Kałuszyn trwa rekultywacja żwirowni Olszewice W. Zgodnie z decyzją wydaną przez starostwo ma być ono zasypywane ziemią, jednak okoliczni mieszkańcy podejrzewają, że wykonawca nie do końca przestrzega administracyjnych wytycznych. Sprawa ciągnie się już początku roku, a urzędy pozostawały bierne. Jest jednak nadzieja, że zbliża się szczęśliwy koniec problemu…

Autor: Justyna Kowalczyk

Ostrożnie z kredytem

Wizja cięcia kosztów nie opuszcza siennickich radnych. Podczas kolejnej sesji nie obyło się bez sporu o niepotrzebne, a raczej przeszacowane wydatki inwestycyjne. Poszło o kredyt na projekt drogi Kąty- Bestiwny, Dłużew-Lesomin, który wykonać ma firma Konstruktor.

Autor: Justyna Kowalczyk

Edu-morfoza

Wakacje to dla uczniów czas odpoczynku, a dla szkół – okres wytężonej pracy, by od nowego roku szkolnego przyjąć dzieci i młodzież do odnowionych sal lekcyjnych. Każda szkoła w Mińsku przechodziła mniejszą lub większą metamorfozę.

Autor: Justyna Kowalczyk

Wybiegana pamięć

Zespół Szkół Zawodowych nr 2 w Mińsku, przyjmując za swojego patrona warszawskich powstańców, wziął na siebie ogromną odpowiedzialność. Obiecał czcić imię bohaterów i pamięć o nich przekazywać kolejnym pokoleniom. W ostatnią sobotę wywiązał się z tego obowiązku po raz kolejny i wspólnie z nowym Klubem Sportowym Zielono-Czarni uczcił poległych żołnierzy AK i ŻW.

Autor: Justyna Kowalczyk

Uwięziona we śnie

Kamilka Pasieczna to wesoła, sześcioletnia mińszczanka, która we wrześniu miała rozpocząć naukę w pierwszej klasie. Niestety, tragiczny wypadek pokrzyżował te plany, odbierając dziewczynce możliwość cieszenia się beztroskim dzieciństwem. Teraz, gdy jej rówieśnicy z zaciekawieniem poznają świat, Kamilka walczy, by jeszcze kiedykolwiek móc go zobaczyć. W stanie śpiączki walczy o życie.

Autor: Justyna Kowalczyk

Ludowa odsłona

W gminie Cegłów z dożynkami czekano do 8 września, czyli święta Matki Boskiej Siewnej. Może to jednak nie do końca o datę chodziło, a o wyremontowany Dom Ludowy, który oficjalnie otworzono właśnie podczas święta plonów. Zwiedzali go liczni goście i mieszkańcy, którzy cieszyli się, że w Kiczkach mają tak nowoczesny obiekt.

Autor: Justyna Kowalczyk

Dęte jak magnes

To już po raz piąty niosły się po Mińsku mocne brzmienia instrumentów dętych. Ich źródła tym razem trzeba było szukać nie na Starym Rynku a na placu przed pałacem Dernałowiczów. Piąty festiwal orkiestr dętych był idealną okazją na otwarcie w końcu wyremontowanego dziedzińca.

Autor: Justyna Kowalczyk

Bolesny konkurs

Były kwiaty i podziękowania za współpracę. Jednak uśmiechy szybko przerodziły się w łzy. Cegłowscy nauczyciele po raz kolejni poczuli się ignorowani przez władze. Z obiecanej przez wójta pomocy nie wyszło nic, choć – jak zapewniał – intencje miał dobre.

Autor: Justyna Kowalczyk

Chochliki chaosu

To nie były udane dożynki diecezji warszawsko-praskiej, choć o ich organizację dbały połączone siły powiatu, gminy i miasta Mińsk Mazowiecki. Mimo to, jakiś chochlik wdarł się w tegoroczne obchody diecezjalnego święta plonów i sporo namieszał. Może to nerwy z powodu porcelanowego jubileuszu diecezji, a może powód tkwi w słabej współpracy władzy samorządowej z kościelną…

Autor: Justyna Kowalczyk

Jednacy krwią

Skromnie, w strugach deszczu i kameralnym gronie odbyły się tegoroczne obchody 71. rocznicy likwidacji mińskiego getta. Tym razem nie na Starym Rynku, który przechodzi metamorfozę, a w miejscu spoczynku wielu zabitych w Mińsku Żydów. Z tego miejsca upamiętniającego zagładę najgłośniej wołano o międzykulturowe pojednanie.

Autor: Justyna Kowalczyk

Zobacz więcej: [1]      «      2   |   3   |   4   |   5   |   6      »      [10]