Co słychać? - Artykuły

Artykuły

Gaudeamus z medalami

Wakacyjny odpoczynek kiedyś musi się skończyć, ku zmartwieniu żaków – zaczyna się szkoła. Wiedzą o tym także siedleckie osobistości. 1 października w uczelnianych ławach zasiedli m.in.: prezydent, ks. biskup, radni, parlamentarzyści czy dyrektorzy instytucji... Tak oficjalnie rozpoczęto rok akademicki 2013/2014.

Autor: Aneta Czarnocka

Czwartek liberałów

Czwartek, 19 września w Siedlcach upłynął w cieniu liberalizmu gospodarczego. O godz. 14.00 odbyła się pikieta przeciwko przekazaniu środków z OFE do ZUS, z udziałem Grzegorza Sowy, przedsiębiorcy, który postawił się ZUS, oraz Kongresu Nowej Prawicy (KNP). Wieczorem w hotelu Hetman odbyło się spotkanie z Sową oraz Januszem Korwinem-Mikke, prezesem KNP.

Autor: Aneta Czarnocka

Radosna stulatka

21 września 1913 r. bp. Franciszek Jaczewski, ordynariusz diecezji lubelskiej dokonał uroczystej konsekracji drugiego w Siedlcach kościoła, pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, wybudowanego pod kierownictwem legendarnego ks. kanonika Józefa Scipio del Campo. Siedzibą biskupa kościół stał się w 1921 roku – kiedy przeniesiono diecezję z Janowa Podlaskiego. Siedleckiej katedrze właśnie stuknęła setka.

Autor: Aneta Czarnocka

Bitwa turecka

W sobotę, 14 września na siedleckim stadionie przy ul. Jana Pawła II rozegrano towarzyski mecz Polska - Turcja, w którym Polacy zwyciężyli z fantastycznym wynikiem 5:1. Szkoda tylko, że był to mecz... parlamentarzystów.

Autor: Aneta Czarnocka

Święto na bogato

Dni Siedlec to tradycja leciwa jak demokracja parlamentarna w Polsce – pierwsze odbyły się w 1989 roku. Tym razem święto trwało od 31 sierpnia do 7 września. Zestaw imprez zachwycił siedlczan i pozwolił zrelaksować się w pełnym słońcu.

Autor: Aneta Czarnocka

Sacro-brzmienia

Pokolenie siedleckich trzydziestolatków ma swoje imprezy, które odbywały się praktycznie od zawsze – Festiwal Piosenki Religijnej i Festiwal Piosenki Harcerskiej. Amfiteatr pękający w szwach. Radość, dzikie tańce, słońce czy deszcz – nie można tego opuścić. Od 30 sierpnia do 1 września w amfiteatrze i sali widowiskowej Podlasie MOK odbył się dwudziesty Hosanna Festiwal.

Autor: Aneta Czarnocka

Królowie ulicy

Huk maszyn, ekstremalna jazda, wytrenowane co do centymetra akrobacje. Jazda samochodem na dwóch kołach. To wszystko czekało siedlczan w niedzielny wieczór obok stadionu ARMS. Pokaz zgromadził zarówno żądnych wrażeń panów, jak i kobiety i podekscytowane dzieci. Grupa czeskich kaskaderów STREET OWNERS zaaplikowała im potężną dawkę adrenaliny.

Autor: Aneta Czarnocka

Sekret zza krat

W ubiegłą sobotę Gazeta Wyborcza doniosła o śledztwie, jakie toczy się od sierpnia 2012 roku przeciwko policjantom Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach. Są oskarżeni o fizyczne i psychiczne znęcanie się nad trzema sprawcami napadu rabunkowego na siedleckiego jubilera. Jeden z przesłuchiwanych popełnił samobójstwo.

Autor: Aneta Czarnocka

Hydro-zapadka

Mieszkańcy bloków Siedleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej przeżyli szok, gdy zobaczyli rachunki za lipiec. Każdy z nich miał do niego doliczoną kwotę rzędu stu złotych. Skąd to? Rozgorzała dyskusja...

Autor: Aneta Czarnocka

Pożegnanie pątników

Hasło: Wy jesteście światłem świata prowadzi tegoroczną, XXXIII Pieszą Pielgrzymkę Podlaską na Jasną Górę. Pątnicy wyruszyli tradycyjnie 2 sierpnia, przed tron Czarnej Madonny dotrą 14 sierpnia. Mieszkańcy tłumnie wyszli na ulice miasta pożegnać pątników, a nawet odprowadzić – w tym roku umożliwił to koniec tygodnia.

Autor: Aneta Czarnocka

Burzymy, budujemy...

Lato w pełni, upały, pogoda plażowa i urlopy. Sezon dla rolników i budowlańców. W Siedlcach praca wre. Rozbiórki i budowa – do wyboru, do koloru.

Autor: Aneta Czarnocka

Rady na odpady

Od 1 lipca weszła w życie nowa ustawa śmieciowa. Siedlecki Urząd Miasta przejął kontrolę nad odbiorem odpadów. Już w piątek 21 czerwca znane były wyniki przetargu. Oferenci zaproponowali ceny w okolicach 5,90 zł za osobę. W trzech sektorach zwyciężył PUK Siedlce, w jednym MPK Ostrołęka, która jednak nie podpisała umowy, wskutek czego ostatnią część miasta będzie obsługiwał Remondis.

Autor: Aneta Czarnocka

Kości niezgody

Mimo chłodnego dnia sesja siedleckiej Rady Miasta 27 czerwca była niezwykle gorąca. Udzielenie prezydentowi absolutorium z wykonania budżetu za rok 2012 zachwiało podstawami koalicji. Mimo niezłej realizacji budżetu, którego dochody zrealizowano w 92% (367 z 400 mln zł), wydatków na poziomie 91,5% (398 z 434,5 mln zł) i prawie 80 milionów, czyli 20% na inwestycje.

Autor: Aneta Czarnocka

Mają robotę...

sobotę, 22 czerwca, X siedleckie Targi Pracy przeżyły oblężenie. Kryzys trwa w najlepsze. Młodzi i starzy przybyli szukać swojej szansy i odpowiedzi na pytanie – czy w Siedlcach jest praca? – My nie tworzymy rynku pracy – mówi Ewa Marchel, dyrektor PUP w Siedlcach – ale staramy się umożliwić kontakt. W Siedlcach jest praca, może nie dla wszystkich, ale warto jej szukać.

Autor: Aneta Czarnocka