Co słychać? - Artykuły

Artykuły

Dębskie aplikacje

Od 1 kwietnia 2019 roku mieszkańcy Gminy Dębe Wielkie mogą zgłaszać do Urzędu Gminy Dębe Wielkie zauważone usterki infrastruktury i awarie za pomocą mobilnej aplikacji.

Autor: (jaz)

Testowi pożarowi

Już od 42 lat młodzi fani straży pożarnych zapobiegają pożarom. Oczywiście teoretycznie, ale turniej ma na celu nie tylko poprawę znajomości przepisów przeciwpożarowych, ale też zasad postępowania na wypadek pożaru i umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym.

Autor: (jaz)

Wspólnota zdrowia

Sytuacja mińskiego SP ZOZ jest nie do pozazdroszczenia. Nie tylko ze względu na ponad 7-milionowe zadłużenie, ale też brak lekarzy i pielęgniarek, na których zatrudnienie szpitala nie stać.

Autor: (jaz)

Na bitwę KGW

Bitwa Regionów to ogólnopolski konkurs, w którym reprezentacje Kół Gospodyń Wiejskich przygotowują regionalną potrawę w oparciu o własną recepturę i rodzime produkty. Mogą brać w niej udział drużyny składające się z maksymalnie trzech osób. Konkurs jest przeprowadzany w trzech etapach – weryfikacja zgłoszeń, przygotowanie potrawy i jej ocena w każdym z województw. Najlepsze drużyny z całego kraju spotkają się we wrześniu br. podczas targów w Poznaniu.

Autor: (jaz)

Słupek niegłupek

Stoi już ponad miesiąc i wyraźnie utrudnia jazdę kierowcom. Szczególnie wjeżdżającym z Warszawskiej w Kościuszki. To biało-czerwony słupek, który zabezpiecza wyrwę w jezdni. Powstała ona na studzience telekomunikacyjnej, która powinna znajdować się na chodniku Znalazła się na jezdni w wyniku modernizacji drogi i tam być musi. Do tego jest własnością firmy telekomunikacyjnej, więc zarządca drogi, czyli GDDKiA nie ma możliwości jej naprawy. Może tylko zabezpieczyć uszkodzone miejsce i tak właśnie się stało.

Autor: (jaz)

Wyższe bliższe

W czwartek 21 marca miński Ekonom gościł kilkadziesiąt szkół wyższych. Wśród nich były też szkoły policealne, jak studium medyczne – na zdjęciu. Wydarzenie to co roku przyciąga wielu uczniów szkół średnich, którzy nie mają innej możliwości bezpośredniego zapoznania się z szeroką ofertą kształcenia w szkołach wyższych zarówno publicznych jak i prywatnych.

Autor: (jaz)

Zwierzęcy promil

Zwierzęcy promil To nie rozrzutność, a konieczność. Tak mówią zwolennicy ochrony zwierząt bezdomnych, na którą z mińskiego budżetu radni przeznaczyli kwotę 140 tys. złotych, czyli niecały promil wydatków.

Autor: (jaz)

Dekada po niemiecku

Od 10 lat Zespół Szkół Ekonomicznych popularyzuje niemczyznę. W tym celu nauczyciele tego języka organizują konkurs wiedzy na temat krajów niemieckojęzycznych. Jubileuszową edycję wygrali uczniowie Ekonoma – Daniel Kwiatkowski i Kamil Sikora, a trzeci był salezjanin Mateusz Muszyński.

Autor: (jaz)

Złoty Wilk

Strażacy odznaczają się nie tylko przy okazji okrągłych rocznic. Ostatnio prezes ZW OSP Antoni J. Tarczyński wręczył najwyższe odznaczenie strażackie – Złoty Znak Związku Czesławowi Wilkowi. Druh Czesław to strażak związany z gminą Siennica, bez reszty oddany lokalnej społeczności i zawsze gotowy pomagać drugiemu człowiekowi. Dziś z racji sędziwego wieku nie uczestniczy czynnie w działalności OSP, ale nadal cieszy się wielkim szacunkiem braci strażackiej.

Autor: (jaz)

Z piątką po gminach

Jak z piątką to w piątek... Tak zapewne pomyślał wicewojewoda Dąbrowski i odwiedził właśnie w piątek 22 marca Siedlce, a po nich trzy gminy powiatu mińskiego. Na początek Latowicz, gdzie na placu pod kościołem opowiadał o pięciu postulatach, które rząd zrealizuje już w bieżącym roku.

Autor: (jaz)

Nowele do czytania

Para prezydencka wybrała osiem polskich nowel, które będą lekturą tegorocznej, 8. edycji Narodowego Czytania. Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

Autor: (jaz)

Zaradne w Latowiczu

Tylko 26 gospodyń z terenu Gminy Latowicz wzięło udział w tegorocznej edycji olimpiady wiedzy o wiejskim gospodarstwie domowym i przedsiębiorczości. Okazało się jednak, że ważniejsza od liczby jest jakość, bo wiele pań w teście miało ponad 75 procent poprawnych odpowiedzi. Zwyciężczyni odpowiedziała poprawnie na 36 pytań, a do wyłonienia pozostałych laureatek potrzebna była dogrywka.

Autor: (jaz)

Ukryta Nastka

Lepiej późno niż wcale? Nie do końca, bo aż dwa miesiące czekali na burmistrza rodzice pierwszej mińszczanki 2019 roku. Może dlatego, że oprócz personaliów nie ujawnili swoich twarzy, ani nawet fotografii córki. Nie ma jej także wśród zdjęć dzieci urodzonych w mińskim szpitalu. Wszystko wskazuje, że albo urodziła się poza Mińskiem, albo rodzice nie wyrazili zgody na jej uwiecznienie. Tak więc z zarejestrowanych noworodków w mińskim USC wyszło, że pierwsza w nowym roku urodziła się Anastazja – córka Hanny i Krzysztofa Ambroziaków.

Autor: (jaz)

Mądre sienniczanki

Gminna olimpiada wiedzy o wiejskim gospodarstwie domowym i przedsiębiorczości w Siennicy zgromadziła 40 pań z terenu gminy. Ich zadaniem było rozwiązywanie specjalnie przygotowanego testu zawierającego 40 pytań z zakresu racjonalnego prowadzenia gospodarstwa domowego oraz z przedsiębiorczości na wsi.

Autor: (jaz)

Powiat porcelanowy

Od 1999 roku, czyli wprowadzenia w życie nowego podziału administracyjnego, mija właśnie 20 lat. Szczególną rolę w tym czasie zaznaczyły powiaty, które ze stricte administracyjnych jednostek stały się samorządowym zwornikiem przemian III RP.

Autor: (jaz)

Sołtysie kurtki

W cegłowskiej gminie jest 20 sołectw, w których rządzi po 10 kobiet i mężczyzn. W swoje święto 13 marca władze gminy zaprosiły ich do klubu Kulturalne Zacisze. Wójt Marcin Uchman podziękował im za ich codzienną, ciężką pracę na rzecz mieszkańców gminy. Złożył również wszystkim życzenia zdrowia, zadowolenia i wytrwałości, by pełnili tę zaszczytną funkcję dla dobra mieszkańców oraz gminnej wspólnoty jeszcze przez wiele lat.

Autor: (jaz)

Zobacz więcej: [1]      «      3   |   4   |   5   |   6   |   7      »      [152]