Co słychać? - Artykuły

Artykuły

Zarobili na parkowaniu

Radni mińscy poddali ocenie funkcjonowanie strefy płatnego parkowania i komunikacji miejskiej. Obie budzą nadal emocje. Część z nas jest zadowolonych, część uważa, że zarówno autobusy jak i parkowanie powinno być za darmo.

Autor: (jaz)

Stypendia rozdane

Starostwo mińskie nagradza najzdolniejszych uczniów stypendiami w wysokości 350 zł miesięcznie na okres 10 miesięcy. Tym razem takie gratyfikacje od  września 2019 r. do czerwca 2020 r. otrzymało 11 uczniów na łączną kwotę 38 500 złotych.

Autor: (jaz)

Zwierzaki do klaki

Szkole w Wielgolesie udało się uzyskać dofinansowanie przedsięwzięcia podejmowanego na rzecz dialogu i porozumienia w stosunkach polsko-rosyjskich. Tematem wiodącym była maksyma, że miarą człowieczeństwa jest nasz stosunek do zwierząt…

Autor: (jaz)

Tuzin papieża

Osią 12 dni papieskich były konkursy. W pierwszym na lapbook dotyczący papieskich pielgrzymek jury oceniło 55 prac z 15 szkół podstawowych. W kategorii kl. 1-4 jurorzy wyróżnili prace Wiktorii Szostak z Wielgolasu, Karoliny Rosochackiej ze Stojadeł, Zuzanny Mazur z Jakubowa, Amelii Wygas z Sulejówka, Rafała Płoszaja z Chobotu i Urszuli Tenderendy z Kałuszyna. Z klas 5-8 wyróżniono prace Pauliny Kujawskiej z Jakubowa, Hanny Bodo z Salezjan, Kariny Kolińskiej z Brzózego, Marii Berskiej z Kałuszyna i Karoliny Kudlak z mińskiej SP-2.

Autor: (jaz)

Ile jeszcze na MSzA

Mińscy radni na wniosek burmistrza zwiększyli o 870 tys. zł wydatki na szkołę artystyczną. Uszczuplenie budżetu jest wynikiem wyroku sądu apelacyjnego w sprawie rozliczenia za wykonane roboty budowlane związane z realizacją w latach ubiegłych przebudowy szkoły wraz z budową sali koncertowej.

Autor: (jaz)

Mienie w systemie

Bogaty w ochotnicze straże powiat miński ma coraz więcej powodów do dumy. Ostatnio przyniosły ją dwie jednostki OSP z Zamienia i Ładzynia. Nie tylko prezesowi Tarczyńskiemu, ale może przede wszystkim swoim władzom gminy i mieszkańcom tych ambitnych wsi…

Autor: (jaz)

Struny zadumy

Tym razem wybór organizacji fety oświatowej padł na Brzóze. Nauczyciele przyjechali nie tylko po nagrody, ale też po nadzieję, że będą mieli lepiej i lżej. Nie jest to pewne jak struna gitary, która pękła podczas koncertu szkolnego zespołu…

Autor: (jaz)

Zanęty na świętych

Trzydzieści osiem rzeźb ludowych wykonanych przez kilkunastu artystów, oleodruki i makaty składają się na wystawę Święci Pańscy w sztuce ludowej.

Autor: (jaz)

Powiat nagrodził...

Starosta Miński Antoni J. Tarczyński wraz z wicestarostą Witoldem Kikolskim i członkami zarządu powiatu wręczył nagrody z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Autor: (jaz)

Moniuszko podwójny

Projekt „Moniuszko w dwóch odsłonach” zakłada organizację dwóch koncertów w Mińsku. Pierwszy 25 października o 19.00 w pałacu Dernałowiczów jest dedykowany dorosłym i zakłada wykonanie pieśni Moniuszki na głos – Ewelina Sielska-Badurek i fortepian – Emilia Sitarz.

Autor: (jaz)

Połowa do Cegłowa

W Mieni miało miejsce uroczyste otwarcie pierwszego etapu przebudowy drogi powiatowej na odcinku Mińsk Mazowiecki – Cegłów – Mrozy.

Autor: (jaz)

Zmiana akana

Piłsudscy mieli liczne potomstwo, ale tylko jeden syn zrobił historyczną karierę. Józef miał jednak o rok starszego brata Bronisława i właśnie nim zajął się pochodzący z Mińska Paweł Goźliński. Napisał jednak nie biografię, a powieść o życiu Bronisia, który po spisku na życia cara i zesłaniu na Sachalin stał się etnologiem. Zainteresował się ludem Ajnów, któremu pomagał i dokumentował ich kulturę. Stał się dla nich tym, kim był dla Józefa – akanem, czyli  starszym bratem. Taki też tytuł dał swojej powieści, którą właśnie w piątek 18 października prezentował w mińskiej bibliotece.

Autor: (jaz)

Kałuszyn nauczycielom

W Kałuszynie święto nauczycieli miało charakter zajęć lekcyjnych, podczas których uczennica wcielona w postać Ani z Zielonego Wzgórza wzywała do odpowiedzi dorosłych. Jako pierwszy został przywołany burmistrz Czyżewski, który wspominał najwcześniejsze lata szkolne.

Autor: (jaz)

Lećmy z dziećmi

Mówiłem nie do dzieci, a z dziećmi, mówiłem nie o tym, czym chcę, aby były, ale czym one chcą i mogą być. Takim cytatem z Korczaka obchodzono DEN gminy Jakubów w Mistowie. Najwyższym odznaczeniem przyznanym podczas uroczystości były Medale Komisji Edukacji Narodowej przyznane dyrektorkom –Marii Pruszyńskiej, Lidii Domańskiej oraz Karolinie Pląsek. Edyta Karczewska-Brzost takie odznaczenie otrzymała już w 2004 roku.

Autor: (jaz)

Zasłużyli na KSRG

Niecodzienne podziękowania otrzymali strażacy z OSP w Zamieniu. Jedna z mieszkanek chorująca na bezdech napisała list do mińskiej rady gminy, by  pochwalić druhów za dostarczenie agregatu, gdy w gniazdkach zabrakło prądu przez zerwanie linii elektrycznej w czasie wichury.

Autor: (jaz)

Wiejskie liderki

Nagrody za aktywność są celowe i motywacyjne. Szczególnie dla kobiet, dla których organizuje się coraz więcej konkursów. Jednym z nich była ostatnio  batalia o miano wiejskich liderek, czyli aktywistek z koniecznie udokumentowaną działalnością w postaci kronik, sprawozdań i... relacji w mediach.

Autor: (jaz)

Zobacz więcej: [1]      «      3   |   4   |   5   |   6   |   7      »      [163]