Co słychać? - Artykuły

Artykuły

Nowele do czytania

Para prezydencka wybrała osiem polskich nowel, które będą lekturą tegorocznej, 8. edycji Narodowego Czytania. Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

Autor: (jaz)

Zaradne w Latowiczu

Tylko 26 gospodyń z terenu Gminy Latowicz wzięło udział w tegorocznej edycji olimpiady wiedzy o wiejskim gospodarstwie domowym i przedsiębiorczości. Okazało się jednak, że ważniejsza od liczby jest jakość, bo wiele pań w teście miało ponad 75 procent poprawnych odpowiedzi. Zwyciężczyni odpowiedziała poprawnie na 36 pytań, a do wyłonienia pozostałych laureatek potrzebna była dogrywka.

Autor: (jaz)

Ukryta Nastka

Lepiej późno niż wcale? Nie do końca, bo aż dwa miesiące czekali na burmistrza rodzice pierwszej mińszczanki 2019 roku. Może dlatego, że oprócz personaliów nie ujawnili swoich twarzy, ani nawet fotografii córki. Nie ma jej także wśród zdjęć dzieci urodzonych w mińskim szpitalu. Wszystko wskazuje, że albo urodziła się poza Mińskiem, albo rodzice nie wyrazili zgody na jej uwiecznienie. Tak więc z zarejestrowanych noworodków w mińskim USC wyszło, że pierwsza w nowym roku urodziła się Anastazja – córka Hanny i Krzysztofa Ambroziaków.

Autor: (jaz)

Mądre sienniczanki

Gminna olimpiada wiedzy o wiejskim gospodarstwie domowym i przedsiębiorczości w Siennicy zgromadziła 40 pań z terenu gminy. Ich zadaniem było rozwiązywanie specjalnie przygotowanego testu zawierającego 40 pytań z zakresu racjonalnego prowadzenia gospodarstwa domowego oraz z przedsiębiorczości na wsi.

Autor: (jaz)

Powiat porcelanowy

Od 1999 roku, czyli wprowadzenia w życie nowego podziału administracyjnego, mija właśnie 20 lat. Szczególną rolę w tym czasie zaznaczyły powiaty, które ze stricte administracyjnych jednostek stały się samorządowym zwornikiem przemian III RP.

Autor: (jaz)

Sołtysie kurtki

W cegłowskiej gminie jest 20 sołectw, w których rządzi po 10 kobiet i mężczyzn. W swoje święto 13 marca władze gminy zaprosiły ich do klubu Kulturalne Zacisze. Wójt Marcin Uchman podziękował im za ich codzienną, ciężką pracę na rzecz mieszkańców gminy. Złożył również wszystkim życzenia zdrowia, zadowolenia i wytrwałości, by pełnili tę zaszczytną funkcję dla dobra mieszkańców oraz gminnej wspólnoty jeszcze przez wiele lat.

Autor: (jaz)

Dekada GimBita

Mechanik zorganizował dziesiątą edycję konkursu informatycznego GIMBIT. W tegorocznej edycji wzięli udział uczniowie siódmych i ósmych klas szkól podstawowych oraz trzeciej klasy gimnazjum. Pierwszy etap konkursu, nawiązywał do 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości, więc uczestnicy mieli zadanie zbudowania strony internetowej o śladach walk o niepodległość w swojej gminie.

Autor: (jaz)

Przebój koncertowy

Dzień Kobiet na Mazowszu, czyli najpiękniejsze utwory męskiej literatury wokalnej okazał się tegorocznym przebojem koncertowym. Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie zaznaczył swą obecność w Mińsku, Cegłowie i Jakubowie.

Autor: (jaz)

Dobre bitewne

Gminny Ośrodek Kultury w Dobrem i Szkoła Podstawowa im. Piotra Wysockiego w Dropiu zorganizowały Uroczyste obchody Rocznicy Bitwy pod Dobrem. Pod pomnikiem poległych w 1831 roku złożono uroczyście wiązanki, a uczniowie ze szkoły podstawowej jak co roku przygotowali piękną część artystyczną dla wszystkich przybyłych na uroczystości.

Autor: (jaz)

Powrót Wyklętych

Po wielu latach organizatorami obchodów dnia pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kałuszynie były władze parafialno-samorządowe, czyli burmistrz Arkadiusz Czyżewski i proboszcz Władysław Szymański z udziałem miejscowych strażaków.

Autor: (jaz)

Gminne 500plus

Zwyczajem władz gminy Jakubów jest uhonorowanie pierwszego dziecka urodzonego w danym roku. Tegorocznym szczęśliwcem okazał się urodzony 6 stycznia 2018 roku Piotr Siudek z Jakubowa. Piotrek jest synem Justyny i Janusza Siudków i bratem piętnastomiesięcznej Michalinki.

Autor: (jaz)

Sukces koperniczek

Pojechały do Siedlec i wygrały... To uczennice mińskiego Kopernika, które na festiwalu zespołów tanecznych cheerleaders w Liceum im. Bolesława Prusa w Siedlcach zwyciężyły kategorii klas 3-6 SP.

Autor: (jaz)

Orlice aktywności

Mińskie studio fitness Fit&Joy wyszło poza lokalny rynek, uzyskując tytuł Orła Aktywności Fizycznej 2018. Laureatki Eweliny Kaski-Łobodowskiej uzyskały ocenę 9.4 i wyprzedziły 29 tysięcy podobnych firm w Polsce. W ten sposób stały się liderkami branży wyznaczających kierunek, stawiających na rozwój i podnoszenie swoich kwalifikacji.

Autor: (jaz)

Sienniccy sołtysi

Siennica uczciła swoich sołtysów. Na uroczystość zostali zaproszeni zarówno nowo wybrani sołtysi, jak i ustępujący.  Wójt Stanisław Duszczyk z pracownikami podziękował im za trud i wysiłek włożony na rzecz rozwoju sołectw, a także złożyli najlepsze życzenia, wytrwałości w rozwiązywaniu najpilniejszych spraw społeczności lokalnej, dobrej współpracy z mieszkańcami, realizacji pomysłów w działalności sołeckiej oraz zadowolenia z pełnienia tak zaszczytnej funkcji. Każdy z sołtysów otrzymał drobny upominek, a ustępującym sołtysom dodatkowo wręczono pamiątkowe statuetki.

Autor: (jaz)

Ocalony skład

Powstał w 1936 roku, na emeryturę przeszedł w latach 70. ubiegłego wieku. Był widocznie cenny, bo nie trafił na złom. Jednak  przez lata niszczał na bocznicy na warszawskiej Pradze, gdzie był demolowany przez wandali. Wreszcie zlitowali się nad nim pracownicy mińskiego ZNTK i dzięki pieniądzom od marszałka Mazowsza przywrócili mu przedwojenny blask.

Autor: (jaz)

Szkolili przewodniczących

Jakubów zorganizował szkolenie przewodniczących rad gmin i miast powiatu mińskiego. O ich roli w samorządzie mówił Włodzimierz Zając z Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej w Warszawie.

Autor: (jaz)

Zobacz więcej: 1   |   2   |   3   |   4   |   5      »      [148]