Co słychać? - Artykuły

Artykuły

Janka cisówczanka

Kim jest Janina Weselińska? Była wiele lat warszawianką, a stała się – sołtyską w Cisówce. Mało kto o tej wiosce za Pustelnikem słyszał, a ona tam zamieszkała i postanowiła zmienić zwaśnionych tubylców. Oni chcieli coś robić, ale nie wierzyli, że się cokolwiek uda. Dzięki pani Janeczce – jak ją czule nazywają – udało się zatrzeć konflikty i wyremontować wiejską świetlicę. Na razie...

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Babcie... młode

Minął październik, który traktowany jest już nie incydentalnie jako miesiąc seniorów, co wcale nie znaczy schorowanych babć i dziadków. Ba, dzisiejsi emeryci wydają się młodsi od zapracowanych dzieci, ale jedno się dla w nich nie zmienia – miłość do wnucząt. Pokazali to zgromadzeni w Mistowie seniorzy z gminy Jakubów, gdzie pokazali twórczą radość i śpiewną młodość...

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Akty spasowane

Rzadko się zdarza, żeby pierwszoklasiści tak się wzajemnie motywowali i przy tym powstrzymywali emocje. Przecież to szkolny żywioł, któremu z głowy nie wyparowały jeszcze przedszkolne uciechy. Jednak wszystko zależy od doświadczenia wychowawczyni, a trudniej o większe niż Haliny Krupy, która ma ponad 30-letni staż pracy z dziećmi. Właśnie ona przygotowała do ślubowania i pasowania tegorocznych jakubowskich pierwszaków.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Od szopy do kultury

Ochotnicza Straż Pożarna w Mistowie została założona we wrześniu 1918 roku z inicjatywy nauczyciela miejscowej szkoły podstawowej Lelicińskiego, któremu pomagali Jan, Józef i Piotr Bartniccy oraz Jan Dąbrowski z Piotrem Wójcickim. W ten sposób podnieśli rangę wsi do rangi społecznych i strażackich, choć wtedy mogli gasić przeważnie marzenia, mając ręczną sikawkę, dwie drewniane beczki na wodę, kilka bosaków i drabin w szopie krytej gontem. Jednak się udało i ich następcy mogli świętować 95-lecie jednostki na placu, który OSP podarował jej pierwszy prezes Piotr Wójcicki.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Mistów pasowany

Rozpoczął się sezon pasowań na uczniów w szkołach podstawowych. Pierwszy był Mistów, gdzie czwartek 26 września był wyjątkowym dniem dla ośmiorga pierwszoklasistów, którzy tego dnia oficjalnie zostali włączeni do społeczności szkolnej SP im. Jana Pawła II.

Autor: (jaz)

Przysmaki spod Mińska

I znowu w Jakubowie spotkają się fani tradycji. Tym razem kulinarnej, bo Lokalna Grupa Działania Ziemi Mińskiej wraz z wójt Wocial organizuje, drugi konkurs na potrawę regionalną.

Autor: (jaz)

Swojskie wsparcie

O mały włos wójt Hanna Wocial nie zrobila konkurencji naszemu IX Festiwalowi Chleba. Na szczęście przyśpieszyliśmy święto folkloru o tydzień i w ten sposób w Ludwinowie doszło do przeglądu piosenek ludowych, które zorganizowały miejscowe gospodynie wświeżo odnowionej świetlicy wiejskiej, czyli budynku OSP. O zwycięstwo walczyło siedem zespołów śpiewaczych...

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Plony z czucia

Jak to się stało, że zapowiadany na plakatach wielkimi czcionkami festyn gminny z przesłaniem uczczenia mazowieckiego lata stał się stricte świętem plonów, wie chyba tylko wójt Hanna Wocial. Ale czy ważne są takie niuanse, skoro w Wiśniewie wszyscy doskonale się czuli i bawili.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Łopata na ścieki

Gmina Jakubów będzie miała własną oczyszczalnię ścieków w Jędrzejowie.

Autor: (jaz)

Tanio, a dobrze

W najbliższą niedzielę 25 sierpnia wójt Hanna Wocial zaprasza na gminne święto plonów do Wiśniewa. W tym samym czasie co dożynki diecezjalno-powiatowe w Mińsku, ale się tym nie przejmuje, bo pierwsza określiła termin i liczy na mieszkańców, że wybiorą imprezę gminną. Zanim tam pojedziemy z kamera, przypomnijmy o jakubowskich festynach, które przed wakacjami cieszyły nie tylko uczniów...

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Połówki na piątkę

Tylko pięć par zaprosiła wójt Jakubowa do świetlicy urzędu gminy na ich złoty jubileusz. To nie z powodu oszczędności, a wiejskiej rzeczywistości, która nie pozwala parom dożywać wspólnych rocznic. Zdrowie też płata figle i w ostatniej chwili zabiera możliwość osobistego odbioru prezydenckich medali. Tak było w minioną środę w Jakubowie, gdzie zamiast pięciu par świętowały dwie i pół.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Sztuka ze śmieci

Śmieci na korytarzu Urzędu Gminy w Jakubowie? To nie śmieć to dzieło sztuki! – krzyczą twórcy figur stworzonych z odpadów. Ich twórczość to wynik jednego z 3 konkursów ogłoszonych przez gminę Jakubów w ramach kampanii dbania o środowisko poprzez segregację. Zdobyli na nią aż 20 tys. złotych.

Autor: Justyna Kowalczyk

Lanie w Mistowie

Jak nie rocznica to szkolenia lub zawody sportowo-pożarnicze. Takie jest życie strażaków, którzy nigdy dotąd nie mieli tak wielkiego zaufania społecznego. Dzisiejsi druhowie to już nie wozy antybojowe i wiejskie zabawy w obskurnych remizach, a sprawny sprzęt i sale bankietowe. Także w gminie Jakubów, która choć niebogata, dba o kondycję swych strażaków. Szczególnie najsprawniejszych...

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Pucharowe maty

Minęła kolejna szachowa sobota w Jakubowie, czyli turniej o puchar dyrektora jakubowskiego zespołu szkół, do którego przystąpili uczniowie SP i gimnazjum. Natomiast starsi zawodnicy wzięli udział w VI Memoriale Krzysztofa Kopczyńskiego, walcząc o puchar starosty mińskiego Antoniego Tarczyńskiego.

Autor: (an)

Gmina na sportowo

W czwartek, 13 czerwca w Publicznej Szkole Podstawowej w Jędrzejowie Nowym obchodzono Gminny Dzień Sportu pod hasłem ,,Ciesz się z nami sportowymi zawodami”.

Autor: (red)

Setna Anna

Wprawdzie Jakubów nie dorobił się jeszcze domu kultury, ale niemal każde wydarzenie potrafi naznaczyć kulturowym piętnem. Także jubileusze, o czym świadczą nie tylko złote gody, ale też setne urodziny mieszkańców gminy. Właśnie obchodziła je wiśniewianka Anna Łukasiewicz...

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Zobacz więcej: [1]      «      16   |   17   |   18   |   19   |   20      »      [20]