Co słychać? - Artykuły

Artykuły

Nowiny z kantyczek

Świetlica wiejska w Chrośli zwana jest także domem kultury. Może dlatego, że w dębskiej gminie wciąż brakuje stałego miejsca inicjującego wydarzenia kulturalne, co niekoniecznie może i musi się zmienić. Trwa więc imprezowy zamęt – głównie w plenerach, a chroślański konkurs kolęd jest przykładem, że także pod dachem można się zabawić i zadziwić.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Sakra pamięci

Wójt gminy Dębe Wielkie Krzysztof Kalinowski przedstawił mieszkańcom gminy i propagatorom kultury powiatu mińskiego najnowsze gminne wydawnictwo – album „Sacrum Ziemi Dębskiej”. Spotkanie promujące książkę zostało zorganizowane w Dębiance, gdzie goście otrzymali bezpłatne egzemplarze albumu z autografami autorów.

Autor: (jaz)

Walki mikołajkowe

W sobotę, 7 grudnia, w nowej hali sportowej w Dębem Wielkim rozegrano VI Mikołajkowy Turniej Taekwon-do ITF zorganizowany przez Akademię Sztuk Walki.

Autor: (red)

Dębski Olimp

Gmina Dębe Wielkie wzbogaciła się ostatnio o dwa nowe obiekty sportowe, choć jeden z nich gotowy był już we wrześniu ubiegłego roku. Na oficjalne otwarcie musiał jednak poczekać aż do 22 listopada 2013 roku. Wtedy to świętowano zakończenie największej inwestycji – hali sportowej, która wyrosła przy dębskim zespole szkół, by służyć uczniom i mieszkańcom całej gminy.

Autor: Justyna Kowalczyk

Wyznania pamięci

W minionym tygodniu dębianie mieli dwa powody do świętowania. W piątek z pompą przyjęli w użytkowanie halę sportową (reportaż za tydzień), a dzień wcześniej powody do dumy miały złote pary, które w świetlicy zwanej Dziuplą świętowały dekorację medalami małżeńskimi, a pięć z dziewięciu obecnych zdecydowało się na medialną spowiedź, czyli zwierzenia przed naszą kamerą.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Dębskie dwójniaki

Czwartek, 24 października 2013 r. był jednym z ważniejszych dla nas dni.

Autor: (jaz)

Rozbudują kanały

Gmina Dębe Wielkie rozpoczyna kolejną inwestycję.

Autor: (jaz)

ASW na integracji

Pod koniec września w Szkole Podstawowej w Górkach odbył się biwak integracyjny zorganizowany przez Akademię Sztuk Walki. Ponad 60 uczestników z róźnych sekcju treningowych prowadzonych przez ASW (Dębe Wielkie, Mińskie Centrum Taekwon-do Tradycyjnego ul. Budowlana 2, Brzeziny, Cyganka, Stojadła) wspólnie postanowiło spotkać sie i oficjalnie rozpoczęło sezon treningowy 2013/2014.

Autor: (red)

Gorące kartofle

Nic nie gotuj, nie piecz też, na galę ziemniaczaną do szkoły w Rudzie spiesz, bo tam pyszne dania z ziemniaków zjesz. Aby najeść się do syta do wrzosowej kawiarenki też zawitaj - tak poetycko organizatorzy zapraszali wielbicieli polskiej kuchni oraz miłośników jesieni na II Galę Ziemniaczaną do Szkoły Podstawowej im. gen. J. Bema w Rudzie, która w tym roku przebiegała w rytmach jesieni rządzącej światem.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Salwy z krwi

74 lata temu ziemia dębska po raz kolejny stała się niemym świadkiem żołnierskiej ofiary i ludzkiej tragedii. W połowie września 1939 r. miały miejsce krwawe walki na terenach położonych w okolicach Dębego Wielkiego, Cyganki, Rysia i Choszczówki. Dla upamiętnienia tego wydarzenia, jak i bohaterskiej walki mieszkańców corocznie organizowane są uroczyste obchody bitwy pod Dębem Wielkim. Tegoroczna rocznica rozpoczęła się od złożenia kwiatów pod tablicą pamiątkową w Choszczówce Stojeckiej.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Kondolencje za GDDKiA

Wójt gminy Dębe Wielkie Krzysztof Kalinowski złożył kondolencje rodzinie mieszkańca Ostrowa Kani, który 20 września br. został zabity na nieoznakowanym przejściu dla pieszych na Dwójce w rejonie skrzyżowania ul. Warszawskiej i Przemysłowej w Dębem Wielkim.

Autor: (jaz)

Na plac zabaw

Podczas dożynek w Rudzie 18 sierpnia br. Stowarzyszenie „Wrzosowianie” przeprowadziło zbiórkę publiczną, czyli sprzedaż cegiełek na plac zabaw dla dzieci w Rudzie.

Autor: (jaz)

Nerwy rachunkowe

Od wejścia w życie śmieciowej rewolucji mijają 2 miesiące, a sytuacja wciąż jest napięta. Mieszkańcy bacznie śledzą poczynania lokalnych władz i… liczą koszty. Tak było w Dębem Wielkim. Wójt Kalinowski musiał więc się tłumaczyć z prawie miliona zapisanego w budżecie na gospodarkę odpadami.

Autor: Justyna Kowalczyk

Wrzosy w płomieniach

Jak impreza, to tylko w Rudzie, która wbrew pozorom nie ma przydawki dębska, a mazowiecka. Może to i dobrze, bo rudzianie z chroślanami tworzą trochę odrębną społeczność. Bardzo aktywną i ze specyficzną atmosferą, której może pozazdrościć niejedna wieś. Łączy ich parafia, przystanek Wrzosów, a właściwie Wrzosowianki – zespół do wszystkiego.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Plony w Rudzie

Wójt gminy Dębe Wielkie Krzysztof Kalinowski wraz ze Stowarzyszeniem Wrzosowianie oraz proboszczem Parafii pw. bł. Honorata Koźmińskiego w Chrośli zapraszają na gminno - parafialne dożynki, które odbędą się 18 sierpnia 2013r. w Rudzie.

Autor: (jaz)

Porządek z ulicami

Gmina Dębe Wielkie postanowiła zrobić porządek z nazwami ulic.

Autor: (jk)

Zobacz więcej: [1]      «      23   |   24   |   25   |   26   |   27      »      [27]