Co słychać? - Artykuły

Artykuły

Spece od jedzenia

Publiczne Gimnazjum w Żakowie zostało laureatem ogólnopolskiego konkursu „Talent do niemarnowania” i tym samym wygrało jeden z 16 zestawów wyposażenia do nowoczesnej szkolnej sali kinowej.

Autor: (jaz)

Zapał z kimona

Jakoby też rok bez wiosny mieć chcieli, którzy chcą, żeby młodzi nie szaleli – napisali sienniccy maturzyści na studniówkowych zaproszeniach, podpierając się cytatem wprost od Jana Kochanowskiego. Z takim mottem można się rozgrzeszyć z niemal każdego szaleństwa, ale nie w Siennicy, gdzie było godnie, spokojnie i po japońsku.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Cena honoru

Tworzenie budżetu gminy Siennica nie jest zadaniem łatwym. Tutaj liczyć się trzeba z każdą złotówką, bo pieniędzy po prostu brakuje. Z takim stanem rzeczy władze gminy zmagają się od roku, gdy właściciel Partnera odszedł ze swoimi podatkami do Mińska. Teraz żałują i chcą, by wrócił. Wola współpracy podobno jest, ale do sesji budżetowej nie zrobiono niczego…

Autor: Justyna Kowalczyk

Mistrzowie do Siennicy

Turniej Mistrzów Futsalu to zawody na najwyższym poziomie sportowym, który zagwarantują nam najlepsze amatorskie zespołu z naszego regionu.

Autor: (red)

Dzielą się ciepłem

Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas działającego w Zespole Szkół im. Zawiszy Czarnego w Żakowie, jak co roku tuż przed świętami, mają pełne ręce roboty. Żakowska młodzież chciałaby sprawić, aby zbliżające się gody były radosne, spokojne i zdrowe, dla tych których życie na co dzień nie rozpieszcza. Dzięki kampanii promocyjnej Caritas, ich kreatywne działania zostały docenione również w krajowych mediach.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Strofy na strunach

Już sama liryka ma w swym brzmieniu moc przyciągania, a jeśli ubierzemy ją w nuty, powinna gromadzić tłumy. W Mińsku takie dziwy zdarzają się sporadycznie, a w Siennicy – co roku podczas wieczoru poezji śpiewanej, który organizatorzy zwą inspiracjami. I słusznie, bo w tym roku zmotywował do występu 17 wokalnych talentów, które pokazały jak liryczne mają struny... głosowe.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Krzyż jak nowy

W kościołach chrześcijańskich, a zwłaszcza w katolickim i prawosławnym krzyż jest otaczany szczególnie nabożną czcią. Wierni w jego kierunku zanoszą modlitwy, bo w sensie mistycznym symbolizuje mękę Chrystusa. Krzyż w szkole czy Sejmie bywa przedmiotem dysput politycznych, a przy drogach symbolizuje wiarę tubylców bądź tragiczne wydarzenia, jak śmierć czy klęskę żywiołową. Tak było w Lasominie po wielkim huraganie...

Autor: (jzp)

Z woli sędziego...

Przed tygodniem otrzymaliśmy nietypowy list z Siennicy. Jego nadawca, Piotr Markowski uważa, że sędziowanie meczów nie jest sprawiedliwe, a nawet szkodliwe.

Autor: (jaz)

Smykowe pasy

W Przedszkolu Niepublicznym Akademia Smyka Siennicy odbyło się pasowanie na przedszkolaka.

Autor: (jaz)

Smyk kartoflany

Nie tylko Ruda dała upust ziemniaczanym harcom kulinarnym. Także w Niepublicznym Przedszkolu Akademia Smyka w Siennicy świętowano smak pieczonego ziemniaka.

Autor: (jaz)

Więcej przez Vinci

Ostatniego dnia września w Zespole Szkół im. H. i K. Gnoińskich w Siennicy odbyło się uroczyste podsumowanie projektu Leonardo da Vinci, w którym uczestniczyli uczniowie klasy trzeciej i czwartej technikum turystycznego i klasy trzeciej ochrony środowiska.

Autor: (jzp)

Krople życia

Siennica pod wodzą sołtysa Tadeusza Pustoły po raz kolejny pokazała, że pomagać może każdy. W ostatnią niedzielę aż 28 osób oddało krew w mobilnym punkcie poboru. W ten sposób udało się zebrać 12,6 litra tego cennego leku, którego żaden koncern nie jest w stanie wyprodukować.

Autor: (jk)

Ostrożnie z kredytem

Wizja cięcia kosztów nie opuszcza siennickich radnych. Podczas kolejnej sesji nie obyło się bez sporu o niepotrzebne, a raczej przeszacowane wydatki inwestycyjne. Poszło o kredyt na projekt drogi Kąty- Bestiwny, Dłużew-Lesomin, który wykonać ma firma Konstruktor.

Autor: Justyna Kowalczyk

Disco na ściernisku

Przez jeden dzień kołbielskie Kąty wyglądały jak woodstockowy Kostrzyn. Przy muzyce Weekendu, Don Wasyla, Perfectu i zespołów disco polo tysiące mieszkańców bawiło się w szczytnym celu. Wszystko dla potrzebujących dzieci z hospicjum dziecięcego „Promyczek”.

Autor: Marcin T. Gomulski

Kresy na koniach

Kilkadziesiąt koni i jeźdźców z drużyn harcerskich, klubów i prywatnych stajni. Rywalizacja w ujeżdżaniu, skokach i gonitwie, a do tego pokazy jazdy paradnej i kaskaderów. To siennickie Ptaki z końca lipca, gdzie ósmy raz miejscowi harcerze kawalerzyści zorganizowali piknik hippiczny. Nie tylko, bo w niedzielne przedpołudnie najczęściej wymawianym słowem były Kresy, czyli wciąż nostalgiczne ziemie Rzeczypospolitej.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Krwawa victoria

Odgłosy wybuchów, kanonada z karabinu maszynowego, warkot silników, swąd prochu, krew, pot i łzy – te przerażające sceny śledzili sienniczanie w ubiegłą niedzielę na przycmentarnych błoniach. Wszystko za sprawą rekonstrukcji bitwy z 13 września 1939 roku, zorganizowanej w tym roku z jeszcze większym rozmachem. Tak silnych emocji, jakie przeżywali podczas pokazu widzowie, nie zapewni im żaden, choćby najlepszy, podręcznik do historii.

Autor: Justyna Kowalczyk

Zobacz więcej: [1]      «      20   |   21   |   22   |   23   |   24      »      [25]