Co słychać? - Artykuły

Artykuły

Rżną na węglu

W jaki sposób składy węgla i firmy transportowe oszukują klientów? Nasz czytelnik i widz CsTV przez pięć okresów grzewczych przetestował ten problem, biorąc węgiel od około dziesięciu dostawców. Uzbierało się wiedzy na fakultet, ale na razie metody rżnięcia poznają nasi czytelnicy. Naprawdę warto przeczytać...

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Ratując maluchy

W ostatnich dniach można w Mińsku spotkać osoby zbierające podpisy pod wnioskiem o ogólnokrajowe referendum w ważnych sprawach oświatowych. Trwa właśnie akcja ratowania maluchów, do której w Mińsku włączyli się znani społecznicy. Jest wśród nich Dariusz Gąsior - wiceprzewodniczący ogólnopolskiego stowarzyszenia przedszkoli, wicestarosta Krzysztof Płochocki i Daniel Milewski - przewodniczący powiatowej komisji oświaty, kultury i sportu.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Zgłaszamy do 8 marca

Nie mamy wyjścia – w tym roku znowu zagramy najstarszą (od 1997 roku) i największą (ponad 12 tysięcy uczestników) w powiecie piłkarską halówkę tygodnika i – tu nowość – telewizji Co słychać?. Nie było również wyjścia i losowanie grup przenieśliśmy ze środy na piątek 8 marca o godz. 17.00.

VIDE http://www.co-slychac.pl/halowka.php

Autor: (jaz)

Gontarkowe fałsze

W ostatnim okresie Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego wydało książeczkę Alicji Gontarek poświęconą holokaustowi pt. Judenrein. Bez Żydów. Żydzi mińscy w czasie wojny i po jej zakończeniu. Publikacja ta aż roi się od błędów merytorycznych, brak w niej spójności i konsekwencji, zaś z jej treści wynika, że autorce nie są znane zasady krytyki źródłowej – jednej z najważniejszych zasad każdego badacza.

Autor: Krzysztof Szczypiorski

Zmienni na lepsze

Cztery mecze w finale i warszawsko-stanisławowski Ostropol został mistrzem tegorocznej ligi halowej piłki nożnej organizowanej od 14 lat przez TKKF Albartos, a właściwie przez Andrzeja Ryszawę. Cały czas w hali wojskowej, która wszakże ogranicza kibiców, ale jest niezawodna. Za rok będzie miała nowa nawierzchnię, a 16 ligę zagrają już w nowym obiekcie, który powstaje w jednostce żandarmerii.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Spięci wyklęci

Jesteśmy nacją bardziej do świętowania niż pracy, jeśli ona nie stanie się celem samym w sobie. Skoro lubimy święta, to je usilnie wymyślamy i pielęgnujemy. Zazwyczaj porządnie na początku i coraz słabiej, a nawet gorzej wraz z biegiem lat. Czy tak będzie z partyzantami antykomunistycznymi, których nazwano Żołnierzami Wyklętymi? Upomnieli się o nich działacze prawicy narodowej, bo zrozumieli, że niezłomni akowcy mogą im służyć jako symbol walki o władzę, a może nawet o polskość w zunifikowanej Europie.

Autor: WASZ REDAKTOR

Kryzysowa praca

Można się było spodziewać, że rosnące do 2,5 miliona bezrobocie w kraju dosięgnie także powiatu mińskiego. I dosięgło... na tyle skutecznie, że przybyło nam w styczniu prawie 900 osób pozbawionych pracy, z których 730 jeszcze w grudniu miało pensje. To także o ponad 1000 bezrobotnych więcej niż w styczniu 2012 roku, a luty wcale nie był lepszy. Czy to silniejszy efekt przednówka, czy rzeczywiście idzie wielki kryzys...

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Skurczone emocje

Władze powiatu wciąż chcą poprawić warunki nauki niepełnosprawnych dzieci z mińskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Chcą, by jego zadania mogła wykonywać jedna duża i sprawna szkoła, w której nauczyciele mogą zachować miejsca pracy, a uczniowie zdobywać nowe perspektywy. Jednak kadra mińskiego ośrodka nadal kurczowo trzyma się rozwiązań, które nie pozwoliłyby zrealizować planów starosty Płochockiego. Do walki z nim grupa z SOSzW chciała użyć kuratora i rzecznika praw dziecka. Wydaje się jednak, że nadaremnie...

Autor: J. Zbigniew Piątkowski, Justyna Kowalczyk

Biskup w Kątach

Powiat miński zaprasza do obejrzenia zdjęć z wizyty biskupa pomocniczego diecezji Warszawsko-Praskiej ks. Marka Solarczyka w Domu Pomocy Społecznej w Kątach. 

Autor: (jaz)

Pomogą pokrzywdzonym

W poniedziałek, 25 lutego, ruszył „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” organizowany przez resort sprawiedliwości. Policjanci z mińskiej komendy kolejny rok z rzędu aktywnie włączają się w tę ogólnopolską akcję.

Autor: (jk)

Boje na dwoje

Niektóre spotkania są tak nudne, że aż ciekawe, inne zaś krzyczą sensacją, a kończą się mdłościami. Na konfrontację Grodzkiej z Pawłowicz chętkę mieli fani obu caryc gorącej polityki, ale niewątpliwie się zawiedli. Posłanka stałej płci olała dwupłciową, tłumacząc się wyborcami, którzy na pewno nie życzyliby sobie bezpośredniego starcia z damą o twarzy boksera. Do sporu dołączyła mińska szefowa KGP, ale Wargocka wzięła na celownik Celeja, który nie pierwszy raz próbował oceniać ludzi pozbawionych empatii i tolerancji. Zabrakło tylko Nelli Rokity, która załatwiłaby wszystkich prawym sierpowym i byłby wreszcie spokój.

Autor: WASZ REDAKTOR

Okładki 2012 roku

Jak co roku, na naszej stronie internetowej
głosować można na najlepszą okładkę ubiegłego
roku. W 2012 r. internauci za najładniejszą
uznali tę z 9 grudnia (nr 49/792).

Autor: (jk)

Wyznania na pokaz

Ślub to najpiękniejszy dzień w życiu. Tak przynajmniej powinno być, ale nie zawsze wychodzi. Często zdarzają się wpadki i nieprzewidziane sytuacje, które w tak nerwowym dniu dodatkowo podnoszą ciśnienie. Postanowiliśmy zapytać mińszczan o ich wspomnienia ze ślubu – czym denerwowali się najbardziej i co ich zaskoczyło?

Autor: (mb, jk)

Więcej czyli mniej

Coś się nie zgadza. Albo premier Tusk okłamuje opinię publiczną o wielkim sukcesie w Brukseli, który w rzeczywistości jest stratą ok. 12 mld euro netto,albo rządowe prognozy gospodarcze są mitem, a rząd cichaczem prognozuje głęboką i długą recesję, i z taką tezą negocjował na szczycie Unii. W Mińsku też dochodzi do paranoi spadków, które rosną.

Autor: WASZ REDAKTOR

Ratują po harcersku

Od trzech lat podczas zimowych ferii w Stanisławowie odbywają się Wędrownicze Kursy Pierwszej Pomocy, na których kształcimy młodych ratowników ZHP. Rokrocznie zgłasza się coraz więcej chętnej młodzieży. Po co tam przychodzą? – pyta wcale nie retorycznie druhna Anna Endzelm i opowiada o feryjnej szkole ratownictwa.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Azyle wiary

Trudno w warszawsko-praskiej diecezji o parafie pobożniejsze od Grzebowilku i Starogrodu. Obie położone na obrzeżach siennickiej gminy i obie tak nieliczne, że proboszczowie nie mogą liczyć na przepych postrzegany elitarną marką samochodu. Jednak tam są i trwają w zadowoleniu. Ma się wrażenie, że prawdziwym, bo zawdzięczają je parafianom. Żywym, myślącym i oceniającym, a nie tylko zapisanym w księgach.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Zobacz więcej: [1]      «      164   |   165   |   166   |   167   |   168      »      [174]