Co słychać? - Artykuły

Artykuły

Azyle wiary

Trudno w warszawsko-praskiej diecezji o parafie pobożniejsze od Grzebowilku i Starogrodu. Obie położone na obrzeżach siennickiej gminy i obie tak nieliczne, że proboszczowie nie mogą liczyć na przepych postrzegany elitarną marką samochodu. Jednak tam są i trwają w zadowoleniu. Ma się wrażenie, że prawdziwym, bo zawdzięczają je parafianom. Żywym, myślącym i oceniającym, a nie tylko zapisanym w księgach.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Skuteczni w walce

Policjanci co roku podczas oficjalnej odprawy podsumowują swoje osiągnięcia w ubiegłym roku. Na prezentacje tych wyników zapraszają władze lokalnych samorządów i przedstawicieli pozostałych służb mundurowych oraz media. W tym roku w odprawie udział wziął nadinsp. Mirosław Schossler, komendant stołeczny Policji. Nic dziwnego, bowiem mińska jednostka ma się czym pochwalić.

Autor: Justyna Kowalczyk

Rada na pracę

W mińskim starostwie nastąpiło uroczyste wręczenie powołań członkom Powiatowej Rady ds. Zatrudnienia, której kadencja trwa cztery lata i zakończy się 28 stycznia 2017 r. 

Autor: (jaz)

Deklaracja z krwią

Chętnych do oddawania krwi w powiecie mińskim jest całkiem sporo. Niewielu jednak wie, że oddając krew, może również złożyć deklarację dawcy szpiku, który jest równie potrzebny. Złożenie tego pisemnego oświadczenia zobowiąże składającego do oddania szpiku, gdy tylko potwierdzona zostanie zgodność genetyczna.

Autor: (jk)

Kłamcy na drogach

Majtki w górę, majtki w dół nie oznaczają już zmiany bielizny, a część tajnego szyfru prezesów i wiceprezesów firm budowlanych, którzy ustawiali przetargi na drogi. Bieliźniany szyfr oznaczał podnoszenie lub opuszczanie ceny. Przez ten proceder Komisja Europejska zablokowała Polsce niemal 4 mld złotych dotacji. Dopóki sprawa nie zostanie wyjaśniona, grozi nam blokada kilkanaście razy wyższych kwot. Jednym z uczestników afery jest prezes mińskiego PBDiM Janusz D.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Kluby prawicy

Zawsze doceniałem ludzi aktywnych i promowałem inicjatywy integrujące lokalne społeczności. Działające wśród mieszkańców kluby Gazety Polskiej cieszą się popularnością w kilku miejscowościach powiatu mińskiego. Ostatnio nawet to środowisko zostało zgłoszone za swoją działalność do prestiżowej nagrody Laura. Warto przyjrzeć się działalności tych grup, by przekonać się, że nie jest to – jak mówią nie tylko złośliwi – smoleńska sekta.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Apetyt na przesyt

Co robi dziecko, gdy przekroczy jakiś zakaz lub po prostu nabroi? Natychmiast chce odwrócić uwagę jakaś mniejszą ekstrawagancją i pozostać bezkarne. A co robi rząd, gdy lada tydzień lub miesiąc wszystko się rypnie i na przykład emerytom zabraknie kasy? Oczywiście – odwraca uwagę i to skutecznie. W sam raz do tego zabiegu nadają się związki partnerskie oraz sezonowe hrabinie polityki – Pawłowicz i Grodzka. Ciekawe tylko, kto z takim znawstwem je wybierał...

Autor: WASZ REDAKTOR

Parafialne unikaty

Spadła frekwencja na niedzielnych mszach, a rośnie liczba przystępujących do Komunii Świętej. To pierwszy i najważniejszy wniosek po analizie wyników testu pobożności, które otrzymaliśmy z kurii diecezji warszawsko-praskiej. Badanie przeprowadzono we wszystkich kościołach w Polsce w niedzielę, 21 października, ale nie wszystkie diecezje je publikują. Tym większa pochwała DWP i jej kanclerza ks. Lipki za medialną odwagę.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Młodzi z Nalewką

Kamil Nalewka po raz kolejny został prezesem Forum Młodych Ludowców w powiecie mińskim. To brzmi naturalnie, ale tylko jego najbliżsi współpracownicy wiedzą, ile trzeba pracować, by zdobyć jednogłośne zaufanie. Takie sytuacje są już dzisiaj coraz rzadsze.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Mroczkowe PoPisy

Weszliśmy już na dobre w drugą połowę samorządowej kadencji. Najwyższy czas na poważne rozliczenia rządzących oraz lustrowanie ich personalnych i partyjnych zagrywek. Nie tylko fatalnych decyzji burmistrza Jakubowskiego z PO, bo wydaje się on tylko pionkiem w grze o władzę. Sznurki układów, kolesiostwa oraz nie tylko partyjnych zależności trzyma ktoś inny – znacznie większy i mocniejszy…

Autor: Janko Fridayski

Mińszczanie jak Polacy

Jeszcze nie ucichły w sejmie echa po głosowaniu w sprawie ustawy o związkach partnerskich. A raczej przybrały na sile, zwłaszcza po wystąpieniu mińskiej działaczki PiS Krystyny Pawłowicz i jej słownych przepychankach z posłanką Anną Grodzką. Jaki finał będzie miała ta batalia, okaże się za jakiś czas… A co mieszkańcy Mińska sądzą o związkach partnerskich?

Autor: Maja Lewicka

Damy, co mamy

Mamy 800 numer naszego tygodnika. To dla nas małe święto, a przede wszystkim zadowolenie, że daliśmy radę pokonać... własne słabości. Tak – słabości, bo tylko my wiemy, ile nas kosztuje dopieszczenie merytoryczne i graficzne kilkudziesięciu tekstów, zdjęć i reklam. Tyle w jednym numerze, a w ośmiuset? Nie chce się wierzyć, że to aż 26 tysięcy kolumn (stron) A4, które utworzyłyby papierową ścieżkę o długości 8 kilometrów.

To również ok. 15 tysięcy większych artykułów, nie mniej krótkich informacji, sto tysięcy fotografii oraz... 160 tysięcy modułów ogłoszeń i reklam. Także co najmniej półtora tysiąca ni

Autor: WASZ REDAKTOR

Konkursy na nowo

Zarząd Powiatu Mińskiego ogłosił otwarte konkursy ofert na realizację zadań publicznych w 2013 r. przez organizacje pozarządowe.

Autor: (jaz)

Jak najtaniej

Zaczęły się ferie, czas dwutygodniowego odpoczynku od zajęć szkolnych dla dzieci i młodzieży. I jak co roku pojawia się nurtujące pytanie: „Co robić w wolnym czasie?” Szczęściarze będą korzystać z uroków zimowisk, reszta pozostanie w domach i będzie trawić czas przed komputerem. Tak być nie musi. Zawsze jest możliwość skorzystania z ofert, które przygotowały swoim mieszkańcom różnego typu instytucje kulturalno-oświatowe w powiecie mińskim.

Autor: Maja Lewicka, Justyna Kowalczyk

Biją jak chcą

Znamy już laureatów V Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Kolędowe Serce Mazowsza”. Na dwóch siedleckich scenach wystąpiło 70 laureatów przesłuchań miejskich i powiatowych w 11 miejscowościach województwa mazowieckiego jak Garwolin, Góra Kalwaria, Siedlce, Sokołów Podlaski, Warszawa, Węgrów, Zegrze oraz Mińsk Mazowiecki, Mrozy, Kałuszyn i Sulejówek.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Branie na pranie

Mamy półmetek. Nie, jeszcze nie karnawału, a tegorocznych studniówek. Nie możemy od nich uciec ani zlekceważyć, bo to już tradycja w naszym tygodniku, a od tego roku stanie się styczniową domeną naszej telewizji. Tymczasem kwitnie lokalne życie polityczno-kadrowe. Po dyrektorze PWIK wilczy bilet otrzymała szefowa MDK i na tym nie koniec. Kolejka jest tak długa, jak wielu jeszcze nieobsadzonych działaczy i towarzyszek partyjnych. Już niedługo poznamy ich nazwiska, ale – jak mówił klasyk – zachodzi pytanie, czemu nie od razu. Czyżby tylko dlatego, że lepiej prać późno niż wcale...

Autor: WASZ REDAKTOR

Zobacz więcej: [1]      «      161   |   162   |   163   |   164   |   165      »      [170]