Co słychać? - Warto przeczytać

Warto przeczytać

Siedleckim wyklętym

W 2011r. Sejm RP ustanowił 1 marca Dniem Żołnierzy Wyklętych. Mianem tym określa się osoby, które walczyły w podziemiu niepodległościowym i antykomunistycznym, stawiały opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 40. XX wieku.

Autor: (opr. kj)

Bezpiecznie w przyszłość

Pol icja i współpracujące z nią służby zajmują się pomocą poszkodowanym w wypadkach, ale także starają się zapobiegać podobnym przypadkom. Służą temu m.in. wspólne spotkania. We wtorek, 12 lutego, miało miejsce pierwsze w tym roku posiedzenie Powiatowej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku.

Autor: (mi)

Miliony na biedę

Ośrodki pomocy społecznej kojarzą się z łataniem biedy, której z różnych przyczyn nie mogą pokonać potrzebujący. Nikt nie nazywa publicznej pomocy misją, choć pomaganie osobom i rodzinom w szczególnie trudnej sytuacji finansowej i życiowej nie jest ani łatwe, ani przyjemne. Ile trzeba mieć empatii i odpowiedzialności, by zmierzyć się ze społecznym dnem, wiedzą najlepiej pracownicy socjalni. Kadra mińskiego MOPS-u wie zaś, jak wydać ponad 12 milionów, które państwo, samorząd i Unia przeznaczają na walkę z biedą.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Ciepła nie zabraknie

To prawda, od 1 marca 2013 roku mińszczanie zapłacą mniej za ciepło. Niewielka to obniżka, bo średnio o 0,23% dla odbiorców z kotłowni węglowych oraz o 6,42% dla odbiorców gazowych z osiedla Anielina. Był jednak powód, by na temat ciepła w Mińsku porozmawiać z największym jego producentem. Jest nim Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, którym od 2006 roku zarządza Andrzej Ferdek. Prezes twierdzi, że ciepła mu wystarczy nawet w czasie największych mrozów, więc szuka nowych odbiorców.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Pamięć ilustrowana

Dokładnie w 69. rocznicę mińskiej wsypy kombatanci uczcili wstydliwe mordy na wernisażu wystawy poświęconej tragicznym bohaterom tamtych dni. Właśnie 17 lutego 1944 roku hitlerowcy zamordowali trzech braci Sażyńskich - Czesława, Witolda i Tadeusza, a ich ojciec Stefan zginął w obozie koncentracyjnym. Matka dożyła 97 lat, rozpamiętując los swojej rodziny. Nie na darmo nazwano jej imieniem szkołę w Niedziałce, a ta stara się co roku oddawać hołd swoim patronom.

Autor: J. Z. Piatkowski/T. Romaszuk

Grodzka bez Pawłowicz

W atmosferze medialnego szumu, plotek i niezdrowego zainteresowania, we wtorek 12 lutego z inicjatywy członków mińskiego Ruchu Palikota, w MDK odbyła się wielka debata o tolerancji. Wielka Z powodu poruszanych ostatnio kwestii społeczno-obyczajowych oraz zaproszonych gości. O tolerancję w Mińsku apelowała posłanka Anna Grodzka, dr Lalka Podobińska oraz dr Maria Pawłowska. Nad porządkiem spotkania czuwał Bartosz Mendyk z Ruchu Palikota.

Autor: Maja Lewicka , fot. J. Kowalczyk

Miss na podatki

O czym rozmawia piękna wicemiss Polski z panami z halinowskiego urzędu? O najbardziej nudnym i dręczącym wszystkich temacie – o podatkach. Taki obrazek uchwyciliśmy w Gminnym Centrum Kultury. Tak, twarzą kampanii w Halinowie zostanie Justyna Karłowska z Mrowisk – III Wicemiss Polski.

Autor: Robert Wit Wyrostkiewicz

Okładki 2012 roku

Jak co roku, na naszej stronie internetowej
głosować można na najlepszą okładkę ubiegłego
roku. W 2012 r. internauci za najładniejszą
uznali tę z 9 grudnia (nr 49/792).

Autor: (jk)

Trzynasty MUTW

W mińskim pałacu rozpoczął się 13 semestr mińskiego uniwersytetu trzeciego wieku, w którym uczestniczy ok.160 słuchaczy. Start semestru w taki dzień jak Walentynki (14 lutego) zobowiązuje, więc organizatorzy przygotowali kilka niespodzianek. 

Autor: (jaz)

Jasełka z MOPS\'em

Zdążyli jeszcze w karnawale, by swoim podopiecznym zorganizować spotkanie jasełkowe. Popołudnie 11 lutego br. umilił dzieciom korzystających z pomocy miński MOPS z Chrześcijańską Fundacją Radość.

Autor: (jaz)

Trójka nowości

Chociaż za oknem zima, przedszkole miejskie nr 3 przeżywało gorący czas. Już jest po zimowych feriach, dzieci znów z ochotą pędzą do przedszkola pod opieką swoich rodziców, a najczęściej babci i dziadka. I właśnie za to dzieciaki im niedawno dziękowały.

Autor: (jaz)

Uzdolnieni z ryzykiem

Zespół Szkół w Jakubowie zakończył projekt indywidualizacji nauczania uczniów klas I-III SP.W jego ramach przeprowadzono zajęcia rozwijające matematyczno-przyrodnicze zainteresowania uzdolnionych uczniów oraz dla dzieci ze specyficznymi trudnościami w czytaniu i pisaniu, i zagrożonych ryzykiem dysleksji.

Autor: (jaz)

Andrus w Cegłowie

Artur Andrus – dziennikarz, poeta, autor tekstów piosenek, piosenkarz i artysta kabaretowy po raz kolejny zawita do Cegłowa.

Autor: (jk)

Maskarada w Akademii Smyka

Przedszkolaki z Akademii Smyka zakończyły karnawał bardzo hucznie. W poniedziałek 11 lutego w przedszkolu zjawili się zacni babcie i dziadkowie. Dzieci pod czujnym okiem nauczycielek zaprezentowały humorystyczny program artystyczny, który zadedykowały swoim babciom i dziadkom.

Autor: (jaz)

Dźwięki miłości

W czwartek 14 lutego sala kameralna mińskiego pałacu była wypełniona po brzegi. Zgromadzona w nim publiczność pamięta zespół sprzed 18 lat, kiedy ten stawiał swoje pierwsze dźwięki. Tego przybyli, aby usłyszeć go w nowym składzie. I nie przeszkodziła im nawet późna pora.

Autor: Marcin T. Gomulski

Wybchowy erotyzm

W Mrozach zakochani swoją ostoję miłości znaleźli w Gminnym Centrum Kultury, które w tym roku rozciągnęło Walentynki z jednego do czterech dni. Rozpoczęli filmowo, serwując parom z całego powiatu najnowsze hity kinowe, by w niedzielę 17 lutego zakończyć święto zakochanych prawdziwym wybuchem erotyzmu – oczywiście w wersji teatralnej.

Autor: (jk)

Zobacz więcej: [1]      «      633   |   634   |   635   |   636   |   637      »      [687]