Co słychać? - Warto przeczytać

Warto przeczytać

Wyższe łowy

Już po raz piąty uczniowie powiatowych szkół ponadgimnazjalnych mieli okazję zapoznać się z ofertą lokalnych uczelni wyższych. To dobry czas na podejmowanie ostatecznych decyzji dotyczących przyszłości edukacyjnej, a by były jak najbardziej trafione warto było w czwartek, 21 marca odwiedzić mińskie ZSE.

Autor: (jk)

Krzyżowe parafie

Już na tydzień przed Wielkim Piątkiem odbyła się Droga Krzyżowa z parafii M.B. Jasnogórskiej w Królewcu do parafii Matki Bożej Dobrej Rady w Wólce Mińskiej. Punktualnie o godz. 18.00 parafianie oraz zebrani pątnicy wyruszyli z Królewca w kierunku Wólki Mińskiej.

Autor: (jaz)

Czas na K-maniaków

Tegoroczny Kulturomaniak, czyli mroziański przegląd kultury odbędzie się w dniach 15-18 kwietnia, zaś finał 28 kwietnia. Tradycyjnie uczestnicy będą się zmagać w czterech aktywnościach - plastyka, teatr, taniec, śpiew, w tym roku aż w 5 kategoriach wiekowych - przedszkola i klasy 0, SP, GM, SPG i dorośli.

Autor: (jaz)

Śpiewa z aniołami

Podczas mszy pogrzebowej w sobotę, 23 marca, tłumy żegnały 25-letnią Kingę Szaniawską, która w niedzielę 17 marca 2013 roku wraz z narzeczonym zginęła w wypadku samochodowym pod Łochowem. Zapraszali gości na ślub i wesele…

Autor: Danuta Grzegorczyk

Technika mistrzów

Sukcesy przychodzą niespodzianie i niekiedy parami. Tak się stało w ZS-1 przy ul. Budowlanej, kiedy technikum zostało laureatem prestiżowego konkursu na szkolę roku 2012 w branży placówek oświatowych. Drugim osiągnięciem jest trzecie miejsce reprezentacji szkoły w regionalnym etapie olimpiady wiedzy i umiejętności budowlanych.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Wielkanocne zwyczaje

Izba Regionalna, istniejąca przy Szkole Podstawowej nr 2 im. Dąbrówki, to miejsce, gdzie ocalony od zapomnienia dorobek naszych dziadków sąsiaduje z gwarem młodego, skomputeryzowanego już pokolenia.

Autor: (ret)

Pasy pod kontrolą

W pierwszy dzień wiosny w Zespole Szkół w Zamieniu policjanci zorganizowali dwie akcje profilaktyczne. Przybyli na zaproszenie dyrektorki Ewy Szaniawskiej funkcjonariusze wspólnie z uczniami wzięli udział w happeningu „Mamo, tato zapnij pasy”, a później tłumaczyli młodzieży, jak przeciwdziałać przemocy w szkole i jakie kary mogą spotkać nieletnich za popełnione czyny karalne.

Autor: (opr. jk)

Chrościce wiosenne

Tradycją stało się, aby 21 marca - wyczekiwany dzień nadejścia wiosny - był dniem wyjątkowym, obchodzonym w sposób szczególny i niecodzienny w filialnej SP w Chrościcach.

Autor: (jaz)

Jajeczne inspiracje

W miniony weekend Miejska Biblioteka Publiczna oraz Pracownia Rękodzielnicza PEPPO zaprosiły mińszczan na wspólne czarowanie zimy. Plastyczne warsztaty wielkanocne skupiły niemalże setkę wielbicieli wiosny oraz symboli życia - jajek.

Autor: Teresa Romaszuk

Uważąj na GMO

Uprawianie żywności modyfikowanej genetycznie jest dozwolone w całej Europie, ale nie w Polsce. Zgodnie z zaleceniami Trybunału Europejskiego Polska musiała stworzyć ustawę, która pozwoli na uprawę modyfikowanej genetycznie żywności.

Autor: (jk)

Barwy uczuć

W Dzień Kobiet na scenie mińskiego MDK gościła Katarzyna Nowak z zespołem. Artystka to absolwentka PWST w Krakowie, założycielka Teatru Forte, autorka i reżyserka wielu form muzycznych.

Autor: (jk)

Władze w skupieniu

W sobotę po raz pierwszy odbyło się nietypowe wydarzenie, które chyba na stałe zagości w mińskich kalendarzach. W Sanktuarium Matki Boskiej Hallerowskiej samorządowcy i inne osoby zaangażowane w życie publiczne mogli przeżywać Wielkopostny Dzień Skupienia. Gospodarzem tych rekolekcji był proboszcz ks. Marek Sędek, inicjatorami powiatowi radni, czyli przewodniczący Daniel Milewski i wicestarosta Krzysztof Płochocki, a gościem specjalnym biskup Marek Solarczyk.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Światy tolerancji

W minionym tygodniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyły się Powiatowe Obchody Światowego Dnia Inwalidów i Ludzi Niepełnosprawnych, podsumowano także kampanię społeczną „Nasz Wspólny Świat”. Kampanię i obchody przygotowała dyrekcja i nauczyciele Zespołu Szkół Specjalnych w Ignacowie oraz Stowarzyszenie na rzecz dzieci upośledzonych umysłowo „Dzieciom Radość”.

Autor: Teresa Romaszuk

Nie wszystkie umrą

Wyniki przeszczepiania narządów w Polsce są coraz lepsze. Mimo tego wciąż wzrasta liczba osób oczekujących na przeszczep. Jednocześnie wydłuża się czas oczekiwania na operację, a to stwarza zagrożenie dla życia tych ludzi. Tak nie musi być, więc trwa niekończąca się kampania na rzecz transplantacji, które mogłyby być i szybsze, i efektywniejsze. Po to, by po nas coś zostało w drugim człowieku.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Mroźne palmy

Niedziela Palmowa zaskoczyła mińszczan bożonarodzeniową aurą i trzeba było nie lada bohaterstwa, by dać się skusić propozycjom, jakie przygotował na ten dzień Stragan Sendomierski. Skrzypiący pod butami mrozek przyciągnął całkiem sporą gromadkę mińszczan, którzy wiedzeni zapachami i barwami dali się ponieść zmysłowej pokusie Wielkiej Nocy.

Autor: Teresa Romaszuk

Zmącone pewniki

W ubiegłym tygodniu w Gimnazjum Miejskim nr 3 miała miejsce konferencja popularno-naukowa „Polacy Żydom. Żegota i postać Juliana Grobelnego”. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane, jako wspólny projekt Ministerstwa Obrony Narodowej, Muzeum Ziemi Miński i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Ceremonię złożenia kwiatów przy płycie na terenie gimnazjum oraz przy grobie Juliana Grobelnego zapoczątkowały burzliwe spotkanie z historią, która z natury jest sporna.

Autor: Teresa Romaszuk

Zobacz więcej: [1]      «      630   |   631   |   632   |   633   |   634      »      [693]