Dębe WielkieCyganka baśniowo-militarna

Pierwszy weekend czerwca niewątpliwie należał do kościuszkowskiej Cyganki. To tutaj w sobotę 2 czerwca miał miejsce biwak integracyjny DLA NIEPODLEGŁEJ, a w niedzielę – już w towarzystwie widzów – wystawiono mądrość zaklętą w baśniach i oczywiście wielki czołg, który wzbudzał nie mniejsze emocje od pokazanych na scenie przypowieści o Kopciuszku i królu Maciusiu...

Ogniem z czołgiem

Dwudniowe spotkanie militarno-integracyjne skierowane było do uczniów szkół w Cygance, Długosiodle i Jakubowie. Wszystko pod honorowym patronatem wójtów Krzysztofa Kalinowskiego i Hanny Wocial oraz medialnym Tygodnika i TV Co słychać?

Sobotni biwak DLA NIEPODLEGŁEJ był inicjatywą Kościuszkowców z Cyganki, przy efektywnej współpracy z Żołnierzami 1. Warszawskiej Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki w Wesołej, wolontariuszami z Grupy Wschodni Patrioci oraz druhami z OSP w Cygance.

W sobotni poranek nawet deszcz nie zniechęcił do marszu na orientację w pobliskim lesie. Patrol saperski 1.WBP wyposażony w czujniki metalu zaminował puszkami coca coli polanę, na którą natarło siedem 10-osobowych zespołów uczniów z klas IV-VII. Każda z drużyn nosiła nazwy ugrupowań partyzanckich, co było pomysłem Wschodnich Patriotów. To oni także czekali na trasie marszu ze stanowiskami historycznymi, przy których należało wykazać się wiedzą związaną z 100 rocznicą Niepodległej.

Kolejnym zadaniem było przejście przez strefę skażenia, a po powrocie do bazy – kurs pierwszej pomocy przedlekarskiej z wykorzystaniem fantomów i atrap ran bojowych. Strzelcy pancerni prezentowali z pasją uzbrojenie oraz swoją cierpliwość przy symulatorach strzelniczych i metrami okablowania, niezbędnego do nawiązania łączności na polu walki. Wnet dołączył patrol ruchu drogowego z... blond włosami policjantki.

Aż przyszedł czas na warsztaty historyczne i plastyczne, które prowadzili Wschodni Patrioci, już z nową nazwą Stowarzyszenia Odra-Niemen. Nauczyciele także zaproponowali dzieciom zajęcia artystyczne, literackie i teatralne. Biwak zakończył konkurs pieśni patriotycznych.

A w niedzielę trwał drugi dzień integracji pod hasłem mądrości zaklętej w baśniach. Po wręczeniu podziękowań za efektywną współpracę partnerom i życzeniach włodarzy gmin, ze sceny nie schodzili już uczniowie i nauczyciele. I tak szkolny Tabor zaprezentował spektakl o Kopciuszku, w którym zwycięża piękno, dobro i prawda. Dużą niespodziankę na Dzień Dziecka przygotowały nauczycielki. Przedstawienie o królu Maciusiu pokazało, jak trudna jest droga od pajdokracji do nie tylko politycznej dojrzałości. W trupie aktorskiej pod kierunkiem Urszuli Brzost wystąpiły Elżbieta Karwowska, Monika Piekut-Mikita, Monika Mróz, Danuta Piotrkowicz, Katarzyna Krajewska, Bożena Wolszczak oraz Monika Małopolska. Spektakl był także podziękowaniem Annie i Rafałowi Janiszewskim za lekcje robotyki.

Wnet na placu żołnierze pokazali realistyczną symulację walki wręcz z wykorzystaniem noży i broni. Poziom umiejętności oraz pomalowane w barwy ochronne twarze, wzbudziły respekt i podziw publiczności.

Jednak największą uwagę przez cały czas trwania festynu koncentrował na sobie Leopard 2A5. Gmina Dębe Wielkie jest siedliskiem walk narodowowyzwoleńczych, ale na szczęście przyjazd czołgu niemieckiej produkcji do Cyganki miał wyłącznie wymiar przyjaźni i pokoju. No i stał się czułym obiektem ciekawej peregrynacji...

Imprezę zakończył recital w wykonaniu Barbary Majewskiej i Radosława Laskowskiego oraz występy artystyczne dzieci z oddziałów przedszkolnych.

Festyn w Cygance jest niewątpliwą okazją prezentacji udanego przykładu współpracy szkół, wojska, policji, OSP, wolontariuszy i lokalnej społeczności. Stąd podziękowania dyrektor Małgorzaty Wachowicz wszystkim partnerom i uczestnikom za efektywną i efektowną współpracę, której nikt nie zamierza kończyć...

Numer: 23 (1079) 2018   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *