CegłówPełczanka strażacka

Leżąca między DK-2 a Cegłowem Pełczanka wykorzystała szanse na wyjątkową promocje swojej jednostki OSP. Druhowie w 58 rocznicę od powstania wreszcie doczekali się sztandaru, a do tego władze gminy dołączyły do uroczystości pierwsze w dziejach gminne święto strażaków...

Wymiary sztandaru

Pierwszy i główny był sztandar. Jak oświadczył Mirosław Walas – prowadzący uroczystości i jednocześnie Przewodniczący Społecznego Komitetu Fundacji Sztandaru – jest on darem Bogusławy Kaczorek działającej w imieniu i zgodnie z wolą zmarłego męża Wojciecha. Aby sztandarem tym nawiązać do największych wartości i dać symbol swego przywiązania i więzi naszego społeczeństwa z OSP, czynimy to w 55 rocznicę powstania OSP Pełczanka.

Właściwie trzy lata później, ale widocznie wtedy nie było sprzyjających okoliczności. Trwały właśnie prace modernizacyjne remizy i terenu wokół niej. Większość zrobili własnym sumptem, choć znaleźli się także sponsorzy, jak gmina czy Kosińscy z Majsterpolu. Jeszcze w 2016 r. robili oświetlenie i nową instalację grzewczą budynku, dzięki której mają zawsze dodatnią temperaturę w budynku, a przede wszystkim w garażu i wóz strażacki cały sezon gotowy do akcji. Wszystko podkreśla kostka brukowa, a niedługo plac zabaw z elementami siłowni na powietrzu.

Sama uroczystość nadania i wręczenia sztandaru Ochotniczej Straży Pożarnej w Pełczance miała niespotykany przebieg, bo jedyny, pamiątkowy gwoźdź w drzewce wbiła fundatorka Bogusława Kaczorek. Ona też z Mirosławem Walasem przekazała sztandar prezesowi Tarczyńskiemu, ten prezesowi Marczukowi, a on z kolei pocztowi, do którego wybrano Piotra Sadocha, Kamila Redka i Sebastiana Stankiewicza. Wkrótce zawisła na nim odznaka z brązowym medalem za zasługi dla pożarnictwa.

Nie zapominano o strażakach. I tak Złotym Znakiem Związku odznaczono Wiesława Marczuka, a złoty medal otrzymał pośmiertnie Wojciech Kaczorek. Wraz z nim Piotr Marczuk, Mirosław Walas, Sebastian Jackiewicz i Zofia Redek. Srebrnymi medalami – Kamil Redek, Jerzy Rżysko i Edward Mieszczanek, a brązowymi – Hubert Walas i Piotr Sadoch.

Na odznaki wzorowych strażaków zasłużyli Anna Sadoch, Iwona Żuber, Joanna Pogorzelska, Kinga Jackiewicz, Monika Pogorzelska, Sylwia Madziar, Mariusz Kamiński i Sebastian Stankiewicz, a Krzyż Floriana przypadł Renacie i Sławomirowi Kosińskim.

W związku z jubileuszem 55-lecia OSP w Pełczance za szczególne zasługi dla ochrony przeciwpożarowej Ziemi Mińskiej dyplomem uznania prezesa mazowieckiego OSP wyróżnieni zostali: Henryk Rudzki, Józef Jackiewicz, Leszek Winnik, Leszek Sadoch, Piotr Laskus, Marcin Pogorzelski, Piotr Redek, Polikarp Cyran, Stanisław Czyżewski, Stanisław Kaczorek, Zdzisław Pogorzelski, Adam Mieszczanek, Jarosław Mieszczanek, Jan Szostek, Sławomir Żuber, Kazimierz Pióro i Danuta Dymowska. Natomiast z MDM wyróżniono Mateusza Dzbika, Piotra Grabowskiego i Michała Szopę.

Głównym elementem gminnego święta strażaków było wręczenie sprzętu dla jednostek OSP z terenu gminy Cegłów i przypomnienie wójta Uchmana, że cegłowska OSP doczeka się na koniec przyszłego roku nowej, wręcz ekskluzywnej remizy.

Numer: 21 (1077) 2018   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *