SiedlceSiedlce rocznicowe

Od 2010 roku Katyń i Smoleńsk nabrały dla Polaków nowego znaczenia - stały się miejscami nie tylko pamięci o ofiarach mordu, ale i nieodżałowanej straty kolejnych polskich bohaterów. Tych ludzi i te wydarzenia upamiętniono także w Siedlcach.

Pamięci bohaterów

Siedlce rocznicowe / Pamięci bohaterów

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia wiązanek kwiatów i zapalenia zniczy w miejscachupamiętnienia ofiar zbrodni, którą na rozkaz Stalina wiosną 1940 roku popełnili na polskich oficerach funkcjonariusze NKWD. Pod Ścianą Pamięci na kościele pw. św. Stanisława, pod Pomnikiem Sybiraków, Krzyżem Katyńskim na cmentarzu centralnym, a także na mogile 16 działaczy niepodległościowego podziemia zamordowanych wiosną 1945 r. przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa w Siedlcach złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.

Na uroczystości licznie zgromadzili się mieszkańcy miasta, przedstawiciele władz, instytucji, kombatanci i młodzież szkolna. Władze samorządowe miasta reprezentowali prezydent Wojciech Kudelski i sekretarz miasta Sławomir Marchel, samorząd powiatowy – wicestarosta Józefa Rychlik i przewodniczący rady Henryk Brodowski, samorząd wojewódzki - radny sejmiku mazowieckiego Karol Tchórzewski. Kwiaty złożyła także delegacja Garnizonu Siedlce oraz członkowie Światowego Związku Żołnierzy AK i Stowarzyszenia Drużyn Strzeleckich „Strzelec”. Nie zabrakło również przedstawicieli Rodziny Katyńskiej w Siedlcach, z przewodniczącym Romanem Bareją, a także Związku Sybiraków i pocztu sztandarowego Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg XII Podlaski. Poczty sztandarowe wystawili również uczniowie gimnazjum nr 1 i 3, ZSP-1, a także IV LO im. Żółkiewskiego.

W dalszej części siedleckich obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej uczestnicy uroczystości udali się do kościoła pw. Ducha Świętego, gdzie w intencji ofiar zbrodni odprawiono Mszę Święta. Bezpośrednio po Eucharystii odbył się koncert „Bóg, Honor, Ojczyzna” w hołdzie wszystkim, którzy oddali swe życie w imię miłości do Ojczyzny. Licznie zebrani mieszkańcy miasta wysłuchali utworu „Magnificat” D-dur J. S. Bacha w wykonaniu Chóru Miasta Siedlce z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Miasta Siedlce oraz solistów.

Trzy dni później uczczono ofiary zbrodni katyńskiej. Punktualnie o 8.41 w środę 10 kwietnia pod repliką tablicy smoleńskiej odbył się apel pamięci, złożono również wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego, po którym odczytano imiona i nazwiska wszystkich 96 osób, które zginęły w katastrofie rządowego samolotu pod Smoleńskiem.

- Katastrofa smoleńska to najbardziej tragiczne wydarzenie w powojennej historii Polski. Nigdy wcześniej jednocześnie nie zginęło tylu najlepszych synów naszego narodu – mówił prezydent Siedlec Wojciech Kudelski. Nawiązał również do postaci Śp. Lecha Kaczyńskiego. Na ostatniej sesji rada miasta podjęła decyzję o budowie pomnika Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. – Bardzo się cieszę z tej decyzji bo jeżeli mamy się uczyć patriotyzmu, dawać jego przykład naszym dzieciom i młodzieży, to jest to postać, która powinna w naszym mieście mieć swoje widoczne dla wszystkich miejsce – mówił Kudelski.

W dalszej części uroczystości pod repliką tablicy smoleńskiej, znajdującej się na ścianie pamięci kościoła św. Stanisława złożono kwiaty. Wieczorem w siedleckich kościołach – pw. Św. Stanisława i Bożego Ciała odprawione zostały msze w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Po nich w Centrum Kultury i Sztuki w wystawiono „Psalmy” Tadeusza Nowaka. Spektakl przygotowali aktorzy Teatru ES, a muzykę do przedstawienia skomponował Waldemar Koperkiewicz.

Numer: 16(807)2013   Autor: Kamila Jachimczyk





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *