Siennica patriotów

Mieszkańcy gminy Siennica pierwszy raz w taki sposób uczcili Narodowe Święto Niepodległości. Wszystko dzięki. Stowarzyszeniu Przyjaciół Ziemi Siennickiej. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele urzędu gminy, radni, ksiądz proboszcz, dyrektorzy szkół, a przede wszystkim licznie uczestniczyli mieszkańcy gminy. Wszyscy uczestnicy otrzymali okolicznościowe kotyliony...

Ziemia od korzenia

Przybyłych gości powitał prezes Stowarzyszenia Zenon Jurkowski z wiceprezes Sylwią Chądzyńską, by od razu zapowiedzieć koncert Kanonu. Chór zaśpiewał Mazurka Dąbrowskiego, Rotę, Modlitwę Obozową, Warszawiankę i kilka innych pieśni z okresy legionów i wojny z Sowietami.

Zaproszenie na siennicką uroczystość przyjął Stanisław Czajka – historyk i wieloletni dyrektor ZS w Siennicy, który przygotował prelekcję o udziale mieszkańców gminy Siennica w walkach o niepodległość. Mówił o poświęceniu i walce uczniów i absolwentów Seminarium Nauczycielskiego oraz o zasługach takich osób jak ksiądz Łukasz Janczak i nauczyciel Antoni Królikowski oraz wielu innych walczących i poległych za ojczyznę.

To nie wszystko, bo oto Anetta Jurkowska przygotowała kilkuminutową prezentację zdjęć różnych miejsc z terenu gminy naznaczonych historią. Były to zdjęcia pomników upamiętniających poległych w obronie ojczyzny, nagrobków osób zasłużonych, tablic pamiątkowych, eksponatów z Muzeum Szkół Siennickich. Świadkami siennickiej historii są przydrożne krzyże, kapliczki, wiekowe drzewa, które za pomocą zdjęć w takt Poloneza Ogińskiego mogły przemówić do uczestników uroczystości.

Uczniowie czekali głównie na finał konkursu plastycznego o dążeniu narodu do niepodległej Polski. Do udziału w konkursie SPZS zaprosiło dzieci i młodzież ze szkół z terenu gminy Siennica. W pracy należało przedstawić dowolne wydarzenie z historii Polski lub regionu świadczące o działaniach podejmowanych przez Polaków w celu odzyskania, obrony lub zachowania niepodległości ojczyzny. Wszystkie prace były ocenione i przedstawione na tablicach, by stac się piękną dekorację sali podczas uroczystości.

I tak w najmłodszej kategorii wiekowej I miejsce zajęła Natalia Stankiewicz – uczennica klasy III z PSP w Żakowie za pracę II wojna światowa, a wyróżnienie otrzymała Hania Podbielska z klasy II PSP w Grzebowilku.

W kategorii klas IV-VII główną nagrodę otrzymała Zuzanna Domańska z PSP w Starogrodzie za pracę Odzyskanie Niepodległości, a wyróżnienia – Maja Magdoń z PSP w Grzebowilku, Wojciech Jaroń z klasy IV z PSP w Nowej Pogorzeli oraz Igor Ochmański z klasy VII PSP w Starogrodzie.

W kategorii szkół ponadpodstawowych I miejsce zajęła Weronika Bogusz z klasy II, a wyróżnienie otrzymała Zuzanna Trąbińska z klasy III – obie są uczennicami gimnazjum w Żakowie.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody w postaci różnych przyborów plastycznych i słodyczy.

Owszem, było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Przy muzyce na żywo na akordeonie w wykonaniu Wiesława Wąsowskiego wszyscy uczestnicy mogli śpiewać popularne żołnierskie piosenki.

Wydarzenie spotkało się z pozytywnym odbiorem mieszkańców, o czym świadczą oklaski i końcowe przemówienia gości z deklaracjami współpracy. Prezes Zenon Jurkowski zapowiedział, że to był pierwszy koncert i na pewno nie ostatni.

Numer: 46 (1050) 2017 Autor: J. Zbigniew PiątkowskiKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *