Powiat mińskiPowiat miński edukacyjny

Zorganizowane przez Fundację Deo et Patriae im. prof. Mieczysława A. Krąpca OP pierwsze Powiatowe Spotkanie Edukacyjne skupiło w GiLO im. Polskiej Macierzy Szkolnej uczniów, nauczycieli, dyrektorów, przedstawicieli władz lokalnych oraz świata nauki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Życie, myśl, autorytet i dorobek prof. Mieczysława Alberta Krąpca przybliżały, a także wyznaczały zebranym drogę ku człowieczeństwu i wolności.

Źródła prawdy

Powiat miński edukacyjny / Źródła prawdy

Intelektualny dorobek pochodzącego z Ukrainy wieloletniego rektora KUL-u, twórcy Lubelskiej Szkoły Filozofii przybliżyła prezes Fundacji Deo et Patriae Hanna Stefańska. W klimaty sprzyjające poznaniu sylwetki profesora, skłaniające też do zadumy nad wielką rolą i odpowiedzialnością nauczyciela w dążeniu do zachowania polskiej kultury humanistycznej wprowadził wykład inauguracyjny wygłoszony przez dra Pawła Skrzydlewskiego.

Człowiek jest celem, a nie środkiem, to credo legendarnego profesora. Jak mawiał, właśnie nauczyciel powinien ten cel i tę drogę pomóc każdemu zrozumieć. Dzisiejszy styl nauki know how i redukowanie edukacji do przyuczenia do zawodu instrumentalizuje człowieczeństwo, nie uczy jak żyć w wolności i mądrości, nie integruje też ze społecznością, a przecież to konstytuuje człowieka jako osobę.

Prowadzenie człowieka do prawdy, wychowywanie i ucnotliwianie w samodzielności, to naczelne zadania szkoły i misja nauczyciela. Ubogacony w wartości młody człowiek uświadomi sobie co mu w kulturze narodu pozostawiono, kim jest i co on sam zaoferuje pokoleniom następnym. By zamiast puszek po coca coli zostawili po sobie godne dziedzictwo, trzeba młodym miłości, zaangażowania, otwartości i wiary w sens życia oraz odpowiedzialności samych nauczycieli, bo jak mawiał legendarny profesor – nauczyciel to najwyższy tytuł jaki można nadać.

Prezentacja sylwetki pedagoga, ukazanie Lublina jako stolicy kultury i nauki oraz zapoznanie z polskim dziedzictwem narodowym na Kresach Wschodnich, to cele projektu edukacyjnego „IV Międzynarodowe spotkania uczniów w Lublinie – stolicy nauki i kultury”, którego beneficjantami są polscy uczniowie z kraju i zagranicy.

– Do poznania Kresów Wschodnich, jako spuścizny polskiego dziedzictwa narodowego, także wielkich postaci, których przedstawicielem jest Rektor KUL przyczyni się także podpisanie listu intencyjnego o współpracy pomiędzy Powiatem Mińskim i miastem Złoczów na Ukrainie oraz konkurs wiedzy „Młodzież Powiatu Mińskiego ambasadorem polskiego dziedzictwa narodowego na Kresach Wschodnich” – mówił wicestarosta Krzysztof Płochocki. Honorowy patronat nad konkursem objął starosta Tarczyński, abp. ks. St. Hoser, abp. Archidiecezji Lubelskiej ks. prof. St. Budzik, rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński, marszałek województwa lubelskiego Krzysztof Hetman oraz konsul generalny Ukrainy w Lublinie ambasador Iwan Hrycak.

Do udziału w tym przedsięwzięciu zgłosiło się 78 uczniów oraz koordynatorów: z ZSE (Małgorzata Kuligowska, s. Jolanta Babel), ZS im. MSC (Marek Stasinowski), ZS Salezjańskich (Karolina Kaczyńska), ZSZ-2 (Janusz Zduńczyk), ZSA (Rafał Skrzeczyński), ZS-1 (Anna Abramowska) oraz Macierzanki (Beata Duszczyk). Przed wszystkimi twórcza praca, odsłaniająca formowanie się polskiej myśli na Kresach Wschodnich.

Numer: 12 (807) 2013   Autor: Teresa Romaszuk





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *