Tydzień z prawem (184)

Zawsze sceptycznie podchodziłam do zakupów przed internet, ale się przemogłam. Za pierwszym razem wszystko było w porządku, ale drugi zakup był zupełnie nieudany. Skusiłam się na buty znanej marki po bardzo dobrej cenie. Okazało się, że nie pasują do sukienki i za małe o pół numeru. Chciałabym je zwrócić, albo chociażby wymienić na inny model. Ile jest na  to czasu...

Próba na 14 dni

Zakupy dokonywane przez internet cieszą się coraz większą popularnością, warto więc wiedzieć o swoich uprawnieniach. W tym miejscu podkreślam, że odpowiedz dotyczy zakupu dokonanego przez osobę fizyczną na własne potrzeby, a nie przedsiębiorcy.
Tu będzie miała zastosowanie ustawa z dnia 30 maja 2014 roku o prawach konsumentach i transakcji zawieranej na odległość. Wtedy konsumentowi przysługuje pewnego rodzaju prawo do namysłu. Powyższe oznacza, że pełnowartościowy towar zakupiony przez internet można zwrócić. Warunkiem jednak jest, że kupujący w terminie 14 dni kalendarzowych złoży oświadczenie o odstąpieniu od umowy.
Pamiętajmy jednak, że należy rozdzielić dwie czynności. Pierwsza to złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy, a druga to zwrot zakupionego towaru. Nie muszą być  dokonane przez konsumenta jednocześnie. Krąży wiele opinii, że nawet bezpieczniej jest oddzielić te dwie czynności. W ten sposób sprzedawca będzie uprzedzony przez konsumenta o nadejściu zwracanego towaru i tym samym ograniczymy możliwość m.in. przypadkowego nieodebrania przez sprzedawcę zwracanego towaru.
Istotne od jakiego momentu liczyć bieg terminu na odstąpienie od transakcji sprzedaży. Uwagę należy zwrócić na charakter transakcji. W przypadku umowy sprzedaży  pojedynczej rzeczy, termin liczymy od momentu wejścia przez konsumenta lub innej wskazanej przez niego osoby (taką osoba nie jest przewoźnik) w posiadanie rzeczy. Jeśli kupimy prezent jako pojedynczy przedmiot, wtedy termin na odstąpienie od transakcji biegnie od chwili odebrania zakupu. W zamawiamy więcej niż jedną rzecz, a były one dostarczane osobno, partiami lub w częściach, wtedy początek terminu należy liczyć od objęcia przez konsumenta w posiadanie ostatniej rzeczy.
Jednocześnie proszę pamiętać, że termin na odstąpienie od umowy biegnie od dnia następującego po dniu, w którym rzecz została wydana/dostarczona. Natomiast jeżeli ostatni dzień w  którym możemy odstąpić od umowy jest dniem ustawowo wolnym od pracy, niedzielą lub sobotą, termin ten wygasa wraz z upływem ostatniej godziny następnego dnia roboczego.
Tak więc jest możliwość zwrotu butów, na co ma pani 14 dni na złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrócenie zakupionego towaru. Oczywiście bez oznak używania...

Numer: 36 (1040) 2017 Autor: Adwokat Agnieszka MalczykKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *