WęgrówSadowne muzealne

Zwiedzając powiat węgrowski, nie można ominąć Nadbużańskiego Parku Narodowego położonego na północ od Węgrowa i nieco na wschód od Łochowa. Poza walorami przyrodniczymi warto zobaczyć miejscowość Sadowne, a szczególnie lokalne muzeum.

Lokalne wspomnienia

Sadowne muzealne / Lokalne wspomnienia

Sadowne jest znane m.in. z bogatego w eksponaty Samorządowego Muzeum Ziemi Sadowieńskiej. Pierwszego wpisu do Księgi Honorowej Muzeum założonej w 1978 roku dokonał ówczesny Kurator Oświaty i Wychowania w Siedlcach 11 czerwca 1978 roku. Muzeum powstało dzięki społecznikowskiej pasji grupki zapaleńców, której przewodził ówczesny dyrektor szkoły nieżyjący już Bogusław Kić.

Gromadzone w muzeum przez dziesiątki lat przedmioty, to wyłącznie dary mieszkańców okolicznych wsi i nie tylko. Nazwiska darczyńców figurują na tabliczkach umieszczonych na eksponatach. Początkowo muzeum mieściło się w starym baraku dawnej bursy, dziś otrzymało przestrzenną salę w nowym budynku gimnazjum. Muzealne eksponaty pokazują, że każdy skrawek ziemi sadowieńskiej kryje w sobie kawał historii, a historia to nie tylko wielkie wydarzenia, ale także praca zwykłych prostych ludzi tworzących dzieje swojej małej ojczyzny.

Od 1978 roku do dnia dzisiejszego Muzeum Ziemi Sadowieńskiej zwiedziło tysiące osób. W większości była to młodzież. Muzeum do 1989 roku
zwiedzała również młodzież polonijna ze Szwecji, Austrii, Francji, Włoch, Nigerii, NRD i Czechosłowacji. Po transformacji ustrojowej przyjeżdżali też z
Czech i Białorusi oraz młodzi Żydzi z Izraela, Francji i Kanady szukający korzeni genealogicznych swoich rodów.

W swojej trzydziestoletniej historii Muzeum Ziemi Sadowieńskiej przechodziło różne etapy, gorsze i lepsze chwile. Ogromny dorobek wielu ludzi mógł iść na marne. Muzeum nie miało prawnego właściciela. 18 maja 1999 roku samorząd gminy podjął uchwałę o przejęciu muzeum. Placówka otrzymała prawnego właściciela, co po dwudziestu latach rozwiązało najdotkliwsze problemy. Nic tak nie odda klimatu tego miejsca, jak tylko osobista wizyta, do której każdego zachęcamy.

Numer: 12 (807) 2013   Autor: Małgorzata Iwańska





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *