Siennica na festynie

Oficjalnie to były IV Siennickie Spotkania Plenerowe, ale idea tej imprezy jest starsza. Wcześniej jednak organizowana była nieregularnie, a dopiero od kilku lat związana została z  jednym z czerwcowych weekendów. Teraz mieszkańcy Siennicy i okolic wiedzą, że raz do roku na siennickim stadionie czeka na nich porcja dobrej zabawy...

Reguły nowości

Wczesnym niedzielnym popołudniem ze sceny rozstawionej zaraz za linią końcową boiska w Siennicy rozbrzmiały pierwsze dźwięki. Widownia dopiero się zbierała, ale spora grupa mieszkańców już przybyła, by obejrzeć występ Narodowego Zespołu Pieśni i Tańca Krynica z białoruskich Oszmian. Zrobiło się więc folklorystycznie, a ten klimat podtrzymała jeszcze rodzima kapela Mazowszaki, która zagrała też do tańca.
Dopiero po takim ludowym preludium nastąpiło oficjalne otwarcie imprezy. Tradycyjnie dokonali tego wspólnie dyrektor gminnej biblioteki Elżbieta Jurkowska i wójt Grzegorz Zieliński. Po przywitaniu zebranych oddali głos prowadzącym – Monice Soczewce i Zenonowi Jurkowskiemu. Ci z kolei zapowiedzieli kolejne występy i zachęcali do korzystania  licznych stoisk z gastronomią i nie tylko.
Tym razem na scenie zaprezentowali się przedstawiciele lokalnej społeczności. Wśród nich znalazły się dzieci z Akademii Smyka, które są laureatami tegorocznego konkursu wojewódzkiego Kulturomaniak. Po nich swoje zdolności wokalne zaprezentował chór Kanon, działający przy siennickiej bibliotece. Okazję do występu mieli też uczniowie zespołów  szkół w Siennicy i Żakowie, zaś gwiazdami wieczoru był zespół Jorggus oraz Mario Bischin. Zabawa taneczna trwała więc do późnego wieczoru.
Nowością był I Siennicki Festiwal „Piosenki Dekady – lata ’90”, który z powodzeniem zorganizowało Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Siennickiej. Celem było propagowanie polskiej muzyki wśród dzieci i młodzieży, promocja talentów i lokalnych wykonawców oraz kształtowanie umiejętności współzawodnictwa. W ten sposób wyłoniono najlepszą wykonawczynię, którą okazała się Natalia Guzowska. Drugie miejsce przyznano Jakubowi Grzegrzułce, a trzecie Tobiaszowi Kurowskiemu.
Także po raz pierwszy przyznano Siennickie Nenufary, czyli nagrody dla zasłużonych dla kultury ziemi siennickiej. Pierwszym laureatem został doskonale znany lokalnej społeczności Ryszard Łubkowski – nauczyciel i społecznik, który udziela się w wielu projektach związanych z lokalną działalnością kulturalną. Nie mogło zabraknąć też konkursu wiedzy o gminie Siennica.
I w ten sposób w Siennicy podczas jednej imprezy połączyli wiele wątków i dogodzili różnym gustom. Czy jednak starczy im pomysłów, aby co roku dołożyć nowe atrakcje...

Numer: 26 (1030) 2017 Autor: Łukasz KućKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *