Dobre plonów 2016

Z trzech dożynkowych gmin – Latowicza, Cegłowa i Dobrego – każde miejsce było atrakcyjne nie tylko ze względu na występy muzyczne, ale także rekwizyty i gości. Najwięcej vipów przyjechało jednak do Dobrego i to bynajmniej nie na koncert Zenka Martyniuka, który – jak podają organizatorzy – zgromadził ponad 4 tysiące swoich fanów. Ale przedtem był skwar, a po nim przez dobrzańskie targowisko przeszła potężna ulewa...

Zlewa nie gniewa

Dożynki gminno-parafialne w gminie Dobre to zawsze święto polskiej wsi i rolników, to tradycja z uroczystym korowodem dożynkowym z bochnem chleba, który przemaszerował na dziękczynną Mszę świętą celebrowaną przez proboszcza dr Grzegorza Chojnickiego. Z kościoła na targ szło jeszcze więcej ludzi, by podziwiać wieńce i skosztować chleba z tegorocznych ziaren. Dzielili go sprawiedliwie starostowie dożynek – Krystyna Rek i Andrzej Pytkowski, a z nimi wójt Tadeusz Gałązka i proboszcz. W tym czasie prowadząca imprezę Marta Bodecka troiła się, by jakoś zapełnić nadczas rozrywkowy. Opowiadała więc nie tylko o uświęconej tradycji, ale też komentowała przyszłe wydarzenia.

A miało się dziać, co praktycznie rozpoczął wójt, witając obecnych i nieobecnych gości, a potem sławiąc dary ziemi. Sławili je również goście – Teresa Wargocka, Daniel Milewski, Janina Orzełowska i Krzysztof Płochocki – podpierając się cytatami, w tym świętego papieża Polaka, który błogosławiłstrudzone  ręce rolników wyrywających ziemi dary życia. Wszyscy także z przekonaniem, by chleba nigdy nikomu nie zabrakło
Podczas dożynek rolnicy i przedsiębiorcy zostali odznaczeni odznaką honorową za zasługi dla rolnictwa. Otrzymali je Zofia Kaczmarczyk, Stanisław Kosim, Krzysztof Kaim, Władysław Krajewski i Sławomir Pytkowski.
Rozstrzygnięto także konkurs na najpiękniejszą zagrodę wiejską. Okazało się, że najpiękniej jest na siedlisku Katarzyny Dobosz z Głęboczycy, w obejściu Doroty Mirosz z Dobrego oraz Wiesławy i Romana Sadowskich z Kobylanki. Zenobia Pisarczyk z Porąb Nowych i Henryk Chmieliński z Rudna otrzymali wyróżnienia.

Zanim komisja oceniła wieńce, rozszalała się ulewa, więc ceremonię nagradzania trzeba było odłożyć. Z p rzekazu w iemy, że wygrali mieszkańcy ul. Skrzyneckiego w Dobrem, a za nimi Koło Emerytów Rencistów i Inwalidów w Dobrem oraz sołectwo Makówiec Mały. Wyróżnienie otrzymał wieniec szkolny z Dobrego, a pozostali otrzymali nagrody pocieszenia.
Publiczność także za najpiękniejszy wieniec uznała dzieło wykonane przez mieszkańców ul. Skrzyneckiego w Dobrem, a nagrodę wójta przyznawaną uczestnikom głosowania otrzymali Iwona Pytkowska, Edyta Karczewska i Zygmunt Wocial.

W części artystycznej wystąpiła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Dobrego, czterogłosowy chór parafialny imienia św. Mikołaja Biskupa w Dobrem, a w barwnych strojach 10 gospodyń z zespołu TĘCZA.
Na scenie wystąpił także zespół artystyczny Scena Juno z Lublina , który pomimo strug deszczu swoimi występami rozbawił i zachęcił do wspólnego śpiewania piosenek biesiadnych.
Publika wróciła już wieczorem na koncerty zespołów RAJAN i DEJW, a już mrowie na AKCENT z Zenkiem Martyniukiem. Dyskoteka polo trwała aż do  północy. A tak popadało, że nikt się nie zakurzył...

Numer: 35 (986) 2016 Autor: J. Zbigniew PiątkowskiKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *