LatowiczLatowicz w liczbach

Wójt gminy Latowicz Bogdan Świątek-Górski przed głosowaniem nad udzieleniem mu absolutorium nie ograniczył się tylko do sprawozdania finansowego za 2015 rok. Przedstawił też sprawozdanie ze swojej działalności, które faktycznie było swoistym raportem o stanie gminy w minionym roku – szczególnie ciekawym dla mieszkańców zainteresowanych lokalnymi sprawami...

Świątkowy raport

Wójt Świątek-Gorski lubi przybliżać mieszkańcom sprawy codziennego funkcjonowania urzędu gminy. Wyjaśnienie niektórych zagadnień może przysłużyć się lepszemu zrozumieniu poczynań władz i zapobiec niepotrzebnym scysjom, które często wynikają właśnie z niewiedzy. Dlatego przy okazji podawania różnorakich liczb i faktów, wójt przypominał zasady działania samorządu. Zaczął od pracowników. Gmina na etacie zatrudnia 20 urzędników oraz 4 pracowników gospodarczych. Dodatkowo pojawiają się osoby wyznaczone do robót publicznych czy prac interwencyjnych, a czasowo w okresie wakacyjnym przyjmowani są animatorzy dwóch orlików. W urzędzie przyjmowani są także praktykanci i stażyści. Na zapłatę w ramach umowy zlecenia  może liczyć także 12 kierowców i konserwatorów OSP.
Głównym zadaniem wójta jest przede wszystkim wykonywanie uchwał przyjętych przez radę gminy. W 2015 roku radni podjęli takich 63, z których 58  wójt wykonał lub wdrożył do wykonania. Włodarz gminy wydał też 63 zarządzenia dotyczące spraw, na które nie potrzebna jest osobna decyzja rady.

Dużo miejsca w sprawozdaniu poświęcono demografii, która, choć nie daje powodów do zadowolenia, to ma kilka pozytywnych aspektów. W 2015  roku urodziło się 72 dzieci, zaś zgonów odnotowano 81. Wydawać by się mogło, że duży wpływ na taki stan rzeczy ma położenie domu pomocy społecznej w Transborze na terenie gminy, gdzie starsi ludzie będę umierać. – Owszem, zawyża on wskaźnik zgonów, ale nieznacznie, bo tylko o cztery – mówił wójt. W sumie więc liczba mieszkańców gminy Latowicz spadła o 9, co na koniec 2015 roku dało poziom 5454.

Warto podać jeszcze inne statystyki. W minionym roku odnotowano 59 małżeństw i 9 rozwodów, 11 par przeżywało swoje złote gody, a 54 okryły się srebrem. 123 osoby w tym czasie ukończyły 80, 85, 90 lub 95 lat, otrzymując z tej okazji życzenia od wójta. Wydano 316 dowodów osobistych oraz przyznano 25 Kart Dużej Rodziny dla rodzin 3+, których w gminie Latowicz jest już 137. Za rzecz wyjątkowo pozytywną wójt uznał fakt większej liczby zameldowań, do których urząd zresztą stara się nakłaniać. 45 osób zdecydowało się zadeklarować pobyt stały, a 36 czasowy, a wymeldowań było tylko 25.

Za temat godny podniesienia wójt uznał także sport. Przypomniał on, że na obszarze gminy, a właściwie w dwóch miejscowościach, działają trzy kluby piłkarskie – seniorska Olimpia Latowicz oraz uczniowskie: Bona Latowicz i Błysk Wielgolas. Choć ubolewał, że inne dyscypliny nie cieszą się dużym wzięciem, to przyznał, że młodzież grająca w futbol jest znakomitą wizytówką gminy. Wszak rocznik 2000 grający w Błysku Wielgolas rywalizuje z zespołami z Warszawy czy Radomia.

Na sporcie się nie zakończyło, bo pojawiły się kolejne zagadnienia i liczby. Wszystko można obejrzeć w naszym reportażu filmowym. Szkoda tylko, że inni wójtowie i burmistrzowie nie pójdą za przykładem latowickiego włodarza i nie zaprezentują podczas sesji rady gminy tak wyczerpującego raportu, który mówi dużo o kondycji samorządu.

Numer: 34 (985) 2016   Autor: Łukasz Kuć





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *