LatowiczLatowicz biblioteczny

Podczas sprawozdania z działalności gminnej biblioteki w Latowiczu w roku 2015, wójt Świątek-Górski po raz kolejny wspominał planowany projekt rozbudowy siedziby GBP, który ponownie nie doszedł do skutku. Latowicka placówka nie bryluje w czytelniczych statystykach powiatu mińskiego, ale wspomniana inwestycja nie będzie służyła tylko ich poprawie. Także dla całego urzędu gminy jest to sprawa ważna, choć nie najpilniejsza...

Pasje nowości

Dane z roku 2015 przytaczała dyrektor biblioteki Anna Niedek. Podała ona, że według rejestru mieli 564 czytelników. Taka liczba plasuje Latowicz razem z Dobrem na szarym końcu statystyk powiatu mińskiego. I wcale nie można się zasłaniać niskim wskaźnikiem ludności, bo np. w gminie Jakubów mieszkańców jest mniej, natomiast czytelników więcej. Dodatkowo sam Latowicz pod względem demograficznym jest większy ponad dwukrotnie od Jakubowa. Słowem, do biblioteki zagląda niewiele ponad 10% mieszkańców gminy.
Wśród czytelników najliczniejszą grupę stanowią, tak jak praktycznie wszędzie, uczniowie. Było ich 301. Niepokoić może natomiast zaledwie 95 pracujących, którzy zachodzą do latowickiej książnicy. Pozostali, czyli 168, to prawdopodobnie emeryci, studenci oraz inne osoby niepoddające się łatwej kwalifikacji.

Co ważne, dyrektor ma jednak powody do zadowolenia. – Nasz księgozbiór jest bogaty, aktualny i interesujący – mówiła. Potwierdzają to statystyki, bo Latowicz przoduje w powiecie pod względem zakupionych nowości wydawniczych przypadających na głowę. W sumie GBP dysponowała 20 707 woluminami, których było aż o 1 091 więcej niż na koniec roku 2014. Z tego wypożyczyli 9 354 książki oraz 671 czasopism. Największym zainteresowaniem cieszyła się beletrystyka dla dorosłych (4 056 wypożyczeń), później była literatura młodzieżowa (3 624 wypożyczenia), a na końcu dzieła popularnonaukowe (1 674 wypożyczenia).
Do biblioteki przyciąga w podobnym stopniu jak książki, także darmowy internet. Na wyposażeniu GBP jest 16 komputerów, które udostępniano aż 6 622 razy. Warto też dodać, że w ramach projektu Mazowszanie, placówka otrzymała dodatkowe 5 sztuk sprzętu. Oczywiście z korzystaniem z komputerów wiąże się nie tylko internet, ale też wykonywanie wydruków czy inne zajęcia. Pod tym względem latowicka biblioteka spełnia swoją rolę bardzo dobrze.
Pozostaje jeszcze kwestia wspomnianej rozbudowy budynku. Władze gminy już kilkukrotnie składały wniosek o dofinansowanie tego przedsięwzięcia, jednak zawsze spotykały się z odmową. Wójt Świątek-Górski wyjaśniał, że gdyby szło o samą bibliotekę, to nie byłoby problemów. Oni jednak chcą, aby w ramach tego projektu powstał drugi człon zabudowań, gdzie powstałaby sala konferencyjna z prawdziwego zdarzenia. Korzystaliby z niej radni podczas sesji. Byłaby ona także doskonałym miejscem do spotkań z mieszkańcami czy różnego rodzaju konferencji. Wójt zapowiedział, że będą próbować dalej, bo taka sala jest potrzebna

Numer: 28 (979) 2016   Autor: Łukasz Kuć





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *