Wszechobecne w reklamie: zasłonięte, przysłonięte, odsłonięte... obiekt westchnień lub kompleksów... stworzone ponoć dla dzieci, a używane głównie przez dorosłych... co to takiego?

Samobadanie piersi

Samobadanie piersi

Piersi. Nie będę dyskutować na temat, czy powinny reklamować wszystko ani dla kogo są stworzone :-) . Napiszę krótko: nie ważne jakie są, ważne, żeby były zdrowe, a zdrowie piersi leży w rękach kobiet. Dosłownie. Zdecydowaną większość guzów piersi wykrywają same kobiety.

Spośród tych kobiet, które trafiają do lekarza ze zmianą w piersi tylko u nielicznych (od kilku do kilkunastu procent) guz, który wyczuła kobieta jest zmianą złośliwą, zazwyczaj są one zmianami łagodnymi. Wcześnie wykryta zmiana złośliwa to szansa na mniej okaleczające leczenie, dłuższe przeżycie jak również na wyleczenie. Tak więc przekonanie (niestety wszechobecne w naszym społeczeństwie) „nie będę się badać, bo jeszcze sobie coś wykryję”, jest całkowicie błędne a wręcz szkodliwe. Mam nadzieję, że szanowne czytelniczki i czytelnicy (tak, tak panów również zachęcamy do zapoznania się z tym tematem) czują się zachęceni, a może nawet zmotywowani aby poszerzyć swoją wiedzę na temat samobadania piersi.

Poniżej przedstawiamy opis, w jaki sposób prawidłowo wykonać samobadanie piersi.

Każda kobieta powinna badać piersi raz w miesiącu, do tego badania powinno zachęcać się nastolatki. Kobiety po menopauzie powinny wybrać na badanie stały dzień w miesiącu np. pierwszą sobotę miesiąca.

Piersi najlepiej badać 2-3 dni po zakończeniu miesiączki. Każde samobadanie piersi składa się z 2 etapów: przed lustrem w pozycji stojącej oraz w pozycji leżącej.

Przed lustrem oglądamy piersi w pozycji stojącej z rękami uniesionymi wysoko do góry, z rękami na biodrach i w pozycji pochylonej. Rozpoczynamy badanie od oglądania, oceniamy czy nie ma zmian w kształcie piersi, czy skóra piersi jest nie zmieniona.

Badanie dotykowe piersi na stojąco należy wykonać następująco: lewą rękę połóż z tyłu głowy, prawą na lewej piersi. Lekko naciskając trzema środkowymi palcami zataczaj drobne kółeczka wzdłuż piersi, z góry na dół i z powrotem. To samo zrób z prawą piersią.

W ten sposób sprawdzasz, czy nie czujesz stwardnienia lub guzka. Ściśnij brodawkę i zobacz czy nie wydziela się z niej płyn.

Te same czynności powtórz dla drugiej piersi, a następnie wykonaj je dla obu piersi w pozycji lekko pochylonej do przodu.

W pozycji leżącej: wsuń poduszkę, lub zwinięty ręcznik pod lewy bark, lewą rękę włóż pod głowę. Trzema środkowymi palcami prawej ręki (tylko tę masz do dyspozycji) zbadaj lewą pierś, tak jak w trakcie badania w pozycji stojącej. To samo powtórz z prawą piersią. Wyjmij rękę spod głowy, połóż wzdłuż tułowia i zbadaj pachy. Sprawdź, czy nie masz powiększonych węzłów chłonnych. Pamiętaj, aby badanie powróżyć dla drugiej pachy.

Jeśli powyższa instrukcja nie jest wystarczająco jasna, to zapraszamy Cię na bezpłatne badanie piersi dn. 18.06.2016 r. do przychodni Multimedica ul. Kazikowskiego 7 w Mińsku Mazowieckim.

W trakcie indywidualnej wizyty każda Pani, która się do nas zgłosi:
– będzie miała piersi zbadane przez lekarza
ginekologa
– otrzyma szczegółowy, praktyczny instruktarz
dotyczący samobadania piersi
– będzie miała możliwości rozmowy z lekarzem
na temat badań profilaktycznych piersi
(kiedy? jakie? jak się do nich przygotować?
gdzie się zgłosić?)

Zapisy na wizytę pod nr tel. 783 804 004.

Artykuł opracowała
lek. Marta Florea, specjalista położnictwa
i ginekologii, Międzynarodowy
Konsultant Laktacyjny IBCLC.

Artykuł opracowano w na podstawie: 1) www.breastcancer.
org/symptoms/testing/types/self_exam/bse_steps. 2) www.puo.
pl/badania-profilaktyczne/rak-piersi; www.rakpiersi.pl/Samobadanie-
piersi.html. 3) www. wok.su.krakow.pl/informacje-dla-pacjentek/
mammografia/technika-samobadania-piersi

Numer: 23 (974) 2016





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *