Piaseczno szkolne

Szkoła w cegłowskim Piasecznie ma za sobą długą historię sięgającą lat przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Dyrekcja placówki woli jednak nie pamiętać o przedwojennej działalności podstawówki, świętując nie prawie 95. jubileusz szkoły a zaledwie 20. (porcelanową) rocznicę przenosin Zespołu Szkolnego do aktualnego budynku. I to przy okazji festynu rodzinnego z okazji budowy nowego placu zabaw...

Zespół w porcelanie

Zespół w porcelanie

Ze wspomnień Jana Rżyski wynika, że już w 1917 r. w Piasecznie istniała szkoła. Gdy 1919 r. wprowadzono obowiązkowe kształcenie w zakresie szkoły powszechnej dla dzieci w wieku 7-14 lat, powstała tam jedna klasa. 13 lat później w siedmioletnim systemie uczyły się tam już cztery klasy. Po II wojnie światowej w Piasecznie zorganizowano sześcioletnią szkołę powszechną, w której pod okiem trzech nauczycieli kształciło się 111 uczniów.

Początkowo szkoła mieściła się w budynkach prywatnych, ale już rok szkolny 1949/50 przyniósł jej własne pomieszczenia. Siedziba placówki był drewniany barak poniemiecki z czterema salami lekcyjnymi. W latach 1963-64 planowano budowę nowej szkoły, wykonano nawet dokumentację, ale z powodu reorganizacji zaniechano budowy. W 1978 r. wyremontowano budynek i oddano do użytku 2 sale dla przedszkola oraz kuchnię. Dopiero 6 lat później ponownie stała się samodzielną placówką. Przez pierwsze lata istnienia kierowali nią: Piotrowski, Markowska, G. Sekuła, M. Kielak, J. Zwierz, J. Kozłowski i W. Chocholski.

We września 1992 roku Zespół Szkolny przeniesiono do centralnej części wsi, do wyremontowanego murowanego budynku po Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej „Postęp”. Tam placówka istnieje do dzisiaj i zapewnia zajęcia dydaktyczne dla dzieci ze wsi – Piaseczno, Skupie, Posiadały, a także częściowo z Kiczek. Uczą się tam również przedszkolaki. Do dyspozycji uczniów i pracowników są 3 sale lekcyjne, sala przedszkolna, gabinet nauczycielski i dyrektora oraz zaplecze kuchenne. Maluchy mogą korzystać również z przyszkolnego boiska sportowego i placu zabaw.

Korzystały z niego do woli w niedzielę, 30 września podczas festynu rodzinnego oficjalnie poświęconego oddaniu do użytku placu zabaw i przy okazji 20. rocznicy przenosin Zespołu Szkolnego. Nowy dziecięcy raj wybudowany został staraniem mieszkańców. To również oni zaangażowali się w przeniesienie szkoły do aktualnego budynku. Nowy plac zabaw poświęcił ks. proboszcz Sławomir Safader, który zaprosił wójta Marcina Uchmana do wspólnej przejażdżki na karuzeli. 
To jednak nie wszystkie atrakcje. Organizatorzy zapewnili maluchom loterię fantową, zabawy ruchowe, sportowe, taneczne, plastyczne i muzyczne oraz przejażdżki – kucykiem, wozem strażackim i policyjnym radiowozem. A dorosłym – pokaz ratownictwa medycznego w wykonaniu szkolnej pielęgniarki Anny Świątek i prezentacje dotyczące przygotowania gminnych placówek oświatowych do pracy z sześciolatkami. Na tych, którym prezentowane informacje nie wystarczyły, czekał punkt konsultacyjny, gdzie nauczyciele udzielali porad odnośnie edukacji wczesnoszkolnej. A spragnionych artystycznych uniesień poiła wystawa malarstwa Mirosława Chylińskiego.

Młodsi uczniowie odwdzięczyli się dorosłym za możliwość radosnej zabawy na nowym placu. Wystawili dla nich sztukę o królu Kraku i szewczyku Dratewce, który pokonał strasznego Smoka Wawelskiego. Starszaki natomiast odtańczyły specjalnie przygotowany na tę okazję układ taneczny. Nagrodzono ich brawami i słodkościami. Smakołyki czekały również na stołach lokalnych gospodyń, które kusiły tego dnia regionalnymi potrawami.

Numer: 2012 40   Autor: Justyna Kowalczyk





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *