Mińsk MazowieckiWzięli i napisali

Miasto bez wraków to nowa akcja mińskiej Straży Miejskiej. Zniszczone, porzucone, niechciane często blokują miejsca parkingowe, szpecą okolicę, a czasem nawet zagrażają mieszkańcom. Oficjalnie mówi się o nich pojazdy nieużytkowane, a zazwyczaj chodzi po prostu o wraki aut, porzucane w różnych zakątkach naszych miast...

Wraki na braki

Wzięli i napisali / Wraki na braki

Wszystko wskazuje na to, iż nadszedł koniec zabawy w kotka i myszkę z właścicielami zdezelowanych aut porzuconych na ulicach Mińska Mazowieckiego. Komendant Straży Miejskiej Janusz Wiaterek wydał już polecenie swoim podwładnym do przeprowadzenia przeglądu wszystkich dróg i parkingów w mieście, pod kątem porzuconych aut. Właściciel takiego pojazdu może wkrótce oczekiwać wizyty strażnika rejonowego, który poinformuje go o konieczności usunięcia pojazdu we własnym zakresie lub w uzasadnionych przypadkach doprowadzenia go do stanu używalności. Gdy nie poskutkuje rozmowa ostrzegawcza samochód zostanie odholowany na strzeżony płatny parking, na koszt jego właściciela, dodatkowo należy liczyć się z mandatem.
Zgodnie z przepisami, właściciel wysłużonego pojazdu samochodowego powinien swój pojazd wyrejestrować i poddać go recyklingowi, jednak dla niektórych osób jest to zbyt czasochłonna i skomplikowana procedura. Łatwiej przecież pozostawić niepotrzebny już samochód na poboczu drogi lub pobliskim ogólnodostępnym parkingu i liczyć na to, że nikt się wrakiem nie zainteresuje. Duża natomiast szansa, że takim porzuconym pojazdem zainteresują się chuligani, którzy to przebiją opony, tłuką szyby, zabierają kolejne elementy wyposażenia - doskonałym przykładem takiego schematu działań jest czerwony Fiat zaparkowany od pewnego czasu przy ul. Siennickiej, obok przystanku autobusowego, naprzeciwko Zespołu Szkół Miejskich. W przypadku tego pojazdu wszczęta już została przez strażnika rejonowego procedura zmierzająca do jego odholowania..
Kwestię usuwania tzw. wraków reguluje Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z art. 50a, pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub policję na koszt właściciela lub posiadacza. Przepisy, które umożliwiają funkcjonariuszom działanie, odnoszą się tylko do drogi (jezdni, pobocza i chodnika), trudniejsza sytuacja jest, jeżeli chodzi o przydomowe parkingi, ale i w tym przypadku municypalni nie będą bezradni. W przypadku pojazdów zagrażających bezpieczeństwu osób wydamy natychmiast dyspozycję usunięcia pojazdu, a gdy jego stan techniczny pozwoli zakwalifikować go jako odpad, to również doprowadzimy do jego usunięcia.
Informacje o pojazdach nieużywanych i porzuconych przy drodze publicznej lub na parkingach możemy przekazywać Straży Miejskiej w Mińsku Mazowieckim za pośrednictwem interwencyjnego numeru telefonu 986. Od momentu zgłoszenia sprawą zajmą się strażnicy rejonowi i sprawdzą, czy pojazd rzeczywiście można uznać za wrak i w razie potrzeby podejmą stosowne czynności.

Z poważaniem - komendant SM Janusz Wiaterek

Od redakcji – Czy rzeczywiście istnieje w Mińsku problem samochodowych wraków, czy to kolejna akcja straży miejskiej potwierdzająca jej przydatność. Już wkrótce to sprawdzimy i porozmawiamy z komendantem Wiaterkiem.

Numer: 9 (960) 2016





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *