Powiat mińskiFerie w powiecie

Zaczęły się ferie, czas dwutygodniowego odpoczynku od zajęć szkolnych dla dzieci i młodzieży. I jak co roku pojawia się nurtujące pytanie: „Co robić w wolnym czasie?” Szczęściarze będą korzystać z uroków zimowisk, reszta pozostanie w domach i będzie trawić czas przed komputerem. Tak być nie musi. Zawsze jest możliwość skorzystania z ofert, które przygotowały swoim mieszkańcom różnego typu instytucje kulturalno-oświatowe w powiecie mińskim.

Jak najtaniej

Ferie w powiecie / Jak najtaniej

Tradycją mińskich ferii stały się już organizowane co roku przez MDK Zimowe pojedynki z nudą. Jest to rodzaj półkolonii z ograniczoną ilością miejsc. W programie organizatorzy zapewniają m.in.: gry, zabawy, zajęcia tematyczne z instruktorami, warsztaty teatralne oraz przy sprzyjającej aurze kulig z ogniskiem i pieczeniem kiełbasek – a wszystkie te atrakcje po uiszczeniu kwoty 100 złotych. Tym, którym nie udało się załapać na półkolonie, a lubią aktywnie spędzać czas, na pewno do gustu przypadnie oferta Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. W kilku obiektach ośrodka, tj. przy ul. Sportowej, Wyszyńskiego oraz Dąbrówki czekać będą gry i zabawy na lodowisku, nieodpłatna szkółka pływacka, a także tenis stołowy i piłka nożna. Warto dodać, iż na tę okoliczność MOSiR wprowadził 3-złotowy bilet feryjny, co stanowi dodatkową zachętę do skorzystania z kompleksu przy ul. Wyszyńskiego.

Dla odmiany fanom lektur, zwłaszcza tych o tematyce detektywistycznej, spodoba się pomysł oddziału dla dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej, który zaprasza na ferie z inspektorem Libro w roli głównej. W ramach zajęć – gry i zabawy ruchowe, plastyczne, niespodzianki, np.: wizyta policjanta z psem, zdejmowanie odcisków palców i wiele innych, a na zakończenie dyskoteka. Działająca na terenie Mińska Mazowieckiego Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych we współpracy z Klubem Osiedlowym „Przełom” oraz szkołami podstawowymi, przygotowała półkolonie dla trzydzieściorga dzieci, które zostały wytypowane przez pedagogów ze swoich szkół. Pod nazwą „Zima w mieście” kryją się zajęcia o charakterze: wychowawczo - kulturalnym, artystycznym, socjoterapeutycznym i tematycznym. Obejmują zabawy na świeżym powietrzu, m.in.: wyjścia do lasu, na basen czy też lodowisko, a także zajęcia w siedzibie Klubu przy ul. Kopernika. W ramach akcji „Zima w mieście” dla każdego uczestnika czekać będzie drugie śniadanie oraz ciepły posiłek.

Inną formą zagospodarowania czasu wolnego są dwa obozy – do Zakopanego dla 8 dzieci, a także do Białego Dunajca dla 7 gimnazjalistów, współorganizowane kolejno ze Zgromadzeniem Sióstr Loretanek oraz z Zespołem Szkół Podstawowych nr 1. Na wymienione powyżej formy wypoczynku feryjnego, w ramach programu MKRPAiPN, miasto przeznaczy ponad 80 tysięcy złotych.

Po raz pierwszy, w tym roku Urząd Miejski Halinowa oraz Gminne Centrum Kultury postanowiły organizację odpoczynku feryjnego zlecić jedynie dwóm szkołom, a nie jak do tej pory – pięciu. Wszystko przez oszczędności. Do ZS w Halinowie i ZS-P w Okuniewie, dzieci z Cisia, Brzezin i Chobotu będą jednak dowożone. Akcja ta trwać będzie przez pierwszy tydzień ferii. W przygotowanym przez szkoły programie znajdą się: zajęcia sportowe, plastyczne, informatyczne, teatralne, wycieczka do nadleśnictwa oraz ciepły
posiłek.

Ferie w Mrozach to Bajkoferie w Gminnym Centrum Kultury. Poza zajęciami plastycznymi i tanecznymi, ciekawą i zarazem słodką atrakcją będzie wycieczka do Manufaktury Cukierków w Warszawie. Natomiast Gminna Biblioteka Publiczna od 4 do 6 lutego zachęca do udziału w zajęciach plastycznych z orgiami, zdobienia przedmiotów oraz przygotowywania serc na zbliżające się Walentynki.

Dzieci i młodzież szkolna z Kałuszyna nie będą nudzić się w ferie dzięki Bibliotece Publicznej i Miejskiemu Domowi Kultury. Uczniowie od 7 lat będą bawić się w bibliotece m.in. podczas zajęć plastycznych, muzycznych, ruchowych i literackich. Od 11.00 do 13.00 czekać na nich będą również gry, zabawy, łamigłówki i konkursy z nagrodami. Niestety, nie na wszystkich, bo liczba miejsc była ograniczona. Każdy jednak w GBP może zobaczyć spektakl „Przygody Piotrusia Pana”, który zostanie rozegrany w piątek, 1 lutego o godz. 9.45. Dom Kultury ferie rozpoczyna 2 lutego – od wyścigów modeli samochodowych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zawody rozegrane zostaną na hali sportowej kałuszyńskiej SP, a wygrać będzie można puchar dyrektora DK. Natomiast od 4 do 8 lutego w godz. 10.00-13.00 w siedzibie DK dzieci ze szkół podstawowych spędzą czas na zabawach artystyczno-plastycznych, muzycznych i kulinarnych, a wiele uśmiechu przysporzy im również karaoke, wycieczka i bal karnawałowy. Tutaj również obowiązuje limit miejsc.

Mieszkańców gminy Dębe Wielkie wójt zaprasza do aktywności fizycznej. Będzie ku temu okazja dwukrotnie: 2 lutego podczas Gminnego Turnieju Tenisa Stołowego, a także 9 lutego na Turnieju Piłki
Nożnej Halowej. Więcej zaproszeń brak, a szkoda…

Gminny Ośrodek Kultury w Stanisławowie zadbał, aby od 28 stycznia do 1 lutego oraz od 5 do 8 lutego gimnazjaliści i młodsze dzieci nie mogły narzekać na nudę. Oferuje: gry i zabawy, popularne piłkarzyki, bilard, a także dostęp do Internetu i wyżywienie. Warunkiem uczestnictwa jest wniesienie opłaty w wysokości 40 złotych.

Organizacją czasu wolnego w gminie Cegłów zajęły się trzy instytucje: Zespół Szkolny w Cegłowie, Publiczna Szkoła Podstawowa w Wiciejowie oraz Publiczna Szkoła Podstawowa w Podcierniu. W wybrane dni można skorzystać z zajęć sportowo-ruchowych, plastycznych czy też komputerowych. Ponadto Gminna Biblioteka Publiczna w Cegłowie 5 lutego zachęca do zapoznania się z kulturą regionu oraz zaprasza na zajęcia plastyczne. Dla wybranych dzieci zostały przygotowane i dofinansowane przez GKRPAiPN dwa wyjazdy do Małej Cichej i Poronina.

Ferie w Sulejówku będą aktywne. W każdy wtorek i czwartek będzie można skorzystać z zajęć na basenie i lodowisku. Ilość miejsc jest ograniczona, ale warto dodać, że koszt przejazdu autokarem pokrywa miasto, a opłata za basen i lodowisko jest symboliczna.

O czas wolny w gminie Jakubów zadbają trzy szkoły – podstawowe w Jędrzejowie Nowym i Mistowie oraz Zespół Szkół w Jakubowie. Uczniowie będą mogli wziąć udział w zajęciach plastycznych, sportowych i informatycznych. Ciekawą formą spędzenia ferii będzie akcja „Pożyteczne ferie”, zorganizowana przy wsparciu Fundacji Wspomagania Wsi. Dzięki niej Ochotnicza Straż Pożarna w Wiśniewie zorganizuje w szkole bezpłatne zajęcia dla dzieci. W programieakcji: wizyta w indiańskiej wiosce, u hodowcy kur zielononóżek i przepiórek, oglądanie odznaczeń hodowcy, zabytkowych maszyn rolniczych oraz gospodarstwa domowego, warsztaty z haftu wraz z prezentacją dzieł, turniej szachowy i tenisa stołowego, a także promocja zdrowia i zdrowej żywności. Na zakończenie na wszystkich uczestników czeka dyskoteka.

W gminie Dobre o czas wolny uczniów zadba Gminny Ośrodek Kultury. W ferie zaprasza do siebie w godz. 10.00- 13.00, oferując karaoke dla dzieci, spotkanie z bajką, projekcję ekranizacji „Dzieci z Bullerbyn” oraz wyjazdy do kina na filmy w 3D – „Strażnicy marzeń” i „Hobbit”. Wspólne spędzanie czasu zakończą zabawy integracyjne i warsztaty plastyczne w Muzeum Konstantego
Laszczki, zaplanowane na środę 6 lutego.

Latowicz, jako chyba jedyna gmina w powiecie, nie przygotował dla uczniów żadnej formy spędzenia wolnego czasu. Szkoły będą zamknięte. Urząd Gminy ze swej strony też nie zapewnia szczególnych atrakcji. Trzeba mieć nadzieję, że dzieci i młodzież poradzą sobie jakoś z nudą.

Numer: 5 (800) 2013   Autor: Maja Lewicka, Justyna Kowalczyk





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *